اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹

رئیس جمهور لیتوانی رهبر اپوزیسیون بلاروس را به عنوان نامزد صلح نوبل معرفی کرد

رئیس جمهور لیتوانی رهبر اپوزیسیون بلاروس را به عنوان نامزد صلح نوبل معرفی کرد

به گفته دو منبع آگاه، رئیس جمهور لیتوانی رهبر اپوزیسون بلاروس را به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از این منابع گفت: "گیتاناس نوسدا"، رئیس‌جمهور لیتوانی "سوتلانا تیخانوفسکایا"، رهبر اپوزیسیون بلاروس را به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرد تا حمایت خود از جنبش دموکراتیک بلاروس و درخواستش برای برگزاری انتخابات آزاد را نشان دهد.

پس از آنکه "الکساندر لوکاشنکو"، رئیس جمهور بلاروس در انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت ۲۰۲۰ ادعای پیروزی کرد، اعتراضات گسترده‌ای در این کشور به راه افتاد. در پی این انتخابات جنجالی هزاران تن از معترضان بازداشت شده و تقریبا همه چهره‌های سیاسی اپوزیسون تبعید یا زندانی شدند. تیخانوفسکایا نیز از کشور خود فرار کرده و از آن زمان تاکنون در لیتوانی زندگی می‌کند.

تیخانوفسکایا، یکی از معلمان سابق بلاروس پس از آن برای انتخابات ۹ اوت نامزد شد که همسرش که یک بلاگر اپوزیسیون با جاه‌طلبی‌های سیاسی بود در آستانه انتخابات بازداشت شد. تیخانوفسکایا خواستار کناره‌گیری لوکاشنکو از قدرت، آزادی معترضان بازداشت شده و برگزاری انتخابات آزاد شده است.

وی هفته گذشته از اتحادیه اروپا و آمریکا خواست تا در اقداماتشان برای کمک به پایان دادن به حکومت لوکاشنکو شجاع‌تر و قوی‌تر باشند.

فرصت معرفی نامزدها برای جایزه صلح نوبل امسال امروز (یکشنبه) پایان می‌یابد و برنده این جایزه نوامبر ۲۰۲۱ اعلام خواهد شد.  / ایسنا

کپی