اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

آمریکا روند تمدید نیو استارت را تا ۵ فوریه نهایی می‌کند

آمریکا روند تمدید نیو استارت را تا ۵ فوریه نهایی می‌کند

یکی از نمایندگان وزارت خارجه آمریکا با اشاره به امضای لایحه تمدید توافق نیواستارت گفت، ایالات متحده درباره تکمیل روند تمدید پیمان نیواستارت بین واشنگتن و مسکو تا پنجم فوریه سال جاری میلادی و برای یک دوره پنج ساله خوشبین است.

به نقل از خبرگزاری تاس، این نماینده وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: هنوز اقداماتی وجود دارد که باید نهایی شوند. اما ما نسبت به تمدید این پیمان که به طور واضح منافع امنیت ملی ما را در نظر دارد، خوشبین هستیم و این پیمان باید پیش از انقضا در پنجم فوریه ۲۰۲۱ تمدید شود.

قانونی که روز جمعه به امضای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه رسید، شامل توافق برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک بین فدراسیون روسیه و آمریکا است که آغاز آن به هشتم آوریل ۲۰۱۰ برمی‌گردد.

کرملین اعلام کرده، تمدید این پیمان منافع امنیت ملی روسیه را نیز در بر دارد و شامل شفاف سازی و پیش بینی در روابط استراتژیک دو کشور و حفظ ثبات استراتژیک جهانی می‌شود.

۲۶ ژانویه ۲۰۲۱، مسکو و واشنگتن به تبادل اطلاعاتی درباره تمدید پیمان نیواستارت پرداختند. پوتین و بایدن، رئیس جمهوری آمریکا این اقدام را در یک تماس تلفنی مورد استقبال قرار دادند و پوتین در همان روز، لایحه‌ای را برای تمدید آن به دومای روسیه ارائه کرد./ ایسنا

کپی