اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اعدام مدیرفاسد در چین
رئیس سابق یکی از شرکت‌های دولتی مدیریت دارایی چین به اتهام دریافت رشوه اعدام شد؛ «لای شیائومین» جزو هزاران مقامی بود که در جریان کمپین مبارزه با فساد به رهبری شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین بازداشت شد. به گزارش این دادگاه، لای طی یک دهه به طور کلی ۱.۸ میلیون یوان (۲۶۰ میلیون دلار) رشوه درخواست یا جمع‌آوری کرده است. مبلغ یکی از این رشوه‌ها ۶۰۰ میلیون یوآن (۹۳ میلیون دلار) بوده است. وی همچنین به اختلاس بیش از ۲۵ میلیون یوآن (چهار میلیون دلار) و تشکیل یک خانواده دوم در حالی که مزدوج بوده و با همسر اولش زندگی می‌کرده، محکوم شد. بازرسان صدها میلیون یوآن (ده‌ها میلیون دلار) به‌صورت نقدی از دارایی‌های لای مصادره کردند.
 
 
 
---
بازداشت زنی که مادرش را فریز کرد
پلیس ژاپن روز گذشته زنی که جسد مادرش را 10 سال در فریزر آپارتمانش نگه داشته بود، در هتلی در نزدیکی توکیو بازداشت کرد.  «یومی یوشینو  ۴۸ ساله گفته که 10 سال پیش جسد مادرش را پیدا کرد ولی چون نمی‌خواست از خانه‌ای در توکیو که با هم زندگی می‌کردند، خارج شود، جسد را پنهان کرده است. پلیس گفته که هیچ جراحت قابل مشاهده‌ای روی بدن این جسد منجمد دیده نشده است. مقامات نتوانسته‌اند زمان و علت مرگ این زن را مشخص کنند. این جسد زمانی پیدا شد که خانم یوشینو به‌دلیل عدم پرداخت اجاره مجبور به ترک آپارتمان شده بود و نظافتچی آن را پیدا کرد. پلیس گفته که جسد را برای اینکه داخل فریزر جا شود، خم کرده بودند.
 
 
 
---
بحران 27 هزار فرزند داعش
رئیس اداره مبارزه با تروریسم سازمان ملل از کشورهای عضو خواست تا ۲۷ هزار فرزند تروریست‌های داعشی را که در یکی از اردوگاه‌های آوارگان سوریه سرگردانند، به میهن خود بازگردانند. ولادیمیر وورونکوف افزود که ۲۷ هزار کودک «سرگردان و به‌حال خود رها شده» و در معرض پیوستن به گروه تروریستی داعش و «خطر افراط‌ گرایی در داخل اردوگاه» هستند. به‌گفته این دیپلمات روس، کودکانی از ۶۰ کشور جهان در این اردوگاه حضور دارند که مسئولیت آنان بر عهده سوریه نیست. وی تأکید کرد که این کودکان خود قربانی بوده و نباید نوجوانان کمتر از ۱۴ سال را بازداشت یا تحت پیگرد قرارداد.
 
 
 
---
حبس خانگی برادر ناوالنی
دادگاهی در مسکو برادر و چند تن دیگر از همپیمانان آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه را برای دو ماه در حبس خانگی قرار داد. حامیان ناوالنی برای برگزاری تجمعاتی طی فردا (یکشنبه) به منظور مطالبه آزادی وی فراخوان داده‌اند. پلیس مسکو اعلام کرد، تحرکات عابران پیاده روز یکشنبه در مرکز شهر مسکو محدود خواهد شد و ایستگاه‌های مترو در نزدیکی محل برنامه‌ریزی شده اعتراضات بسته خواهند شد. همچنین آلکسی نمریوک، دستیار شهردار این شهر اظهار کرد، رستوران‌ها و فروشگاه‌های این منطقه نیز تعطیل خواهند بود.
 
 
 
---
تأیید واکسن آکسفورد در اروپا
آژانس دارویی اروپا استفاده از واکسن کووید۱۹ ساخت شرکت آسترازنکا و آکسفورد را برای افراد بالای ۱۸ سال تأیید کرد تا این واکسن به سومین واکسن مورد تأیید اتحادیه اروپا بدل شود. این آژانس وابسته به اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که واکسن آسترازنکا حدود ۶۰ درصد تأثیر‌گذاری را نشان می‌دهد. واکسن آسترازنکا در دو مرحله انجام می‌شود که مرحله دوم بین ۴ تا ۱۲ هفته پس از مرحله اول واکسیناسیون صورت می‌گیرد.
آژانس دارویی اروپا پیشتر استفاده از واکسن مدرنا امریکا و فایزر محصول مشترک امریکا و آلمان را تأیید کرد. اتحادیه اروپا سال گذشته میلادی بر سر خرید ۴۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به توافق رسید.
روسیه نیز پیشنهاد داده، با واکسن «اسپوتنیک وی» به تأمین واکسن کرونای مورد نیاز اتحادیه اروپا کمک کند. صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی ۱۰۰ میلیون دُز واکسن «اسپوتنیک وی» (Sputnik V) آماده تحویل به اتحادیه اروپا خواهد بود. با این میزان واکسن امکان واکسیناسیون ۵۰ میلیون نفر فراهم می‌شود. اتحادیه اروپا هنوز این واکسن را تأیید نکرده است.
 
 
 
 
کپی