اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

جزئیات عملیات گسترده علیه تروریستها در مناطق مختلف عراق

جزئیات عملیات گسترده علیه تروریستها در مناطق مختلف عراق

مسئولان امنیتی و نظامی عراق از خنثی سازی حمله تروریست های داعش در استان نینوا و هلاکت شماری از آنها در استان های الانبار و کرکوک این کشور خبر دادند.

 شعبه دستگاه امنیت ملی عراق در استان نینوا در شمال غربی این کشور امروز (شنبه) در بیانیه ای از دستگیری هفت تروریست داعش خبر داد که برای اجرای حملات در این استان بودند.

در این بیانیه آمده است: اطلاعاتی به دست ما رسید که نشان می داد شماری از تروریست های داعش در مناطق مختلف دست به تحرکاتی زده اند و بر این اساس، نیروهای دستگاه امنیت ملی کار تعقیب و شناسایی آنها را آغاز و توانستند هفت تروریست را دستگیر کنند که درحال برنامه ریزی برای تشکل دوباره یک هسته برای اجرای حملات تروریستی در استان نینوا بودند.
براساس این بیانیه، این هفت نفر اذعان کردند که در جریان عملیات آزادسازی عراق از دست گروه تروریستی داعش حملاتی را علیه نیروهای امنیتی اجرا کرده بودند.
در همین حال، سرلشکر «یحیی رسول» فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ظهر امروز (شنبه) اعلام کرد که لشکر نهم زرهی ارتش عراق عملیات تفتیش و بازرسی ناحیه «وادی الشای» در منطقه داقوق در استان کرکوک را اجرا کرد.
وی افزود: در جریان این عملیات، نیروهای ارتش با گروهی از عناصر تروریست درگیر شده و تعدادی از آنها را به هلاکت رساندند.
سرلشکر رسول گفت: در این عملیات تعدادی مخفیگاه تروریست ها و مقادیری سلاح و یک دستگاه خودوری بمبگذاری شده کشف و منهدم شد.
«ناصر الغنام» فرمانده ستاد عملیات الانبار عراق نیز امروز اعلام کرد که نیروهای ستاد عملیات الانبار در عملیاتی ویژه در منطقه «فیضه الغزلان» در صحرای الرطبه در این استان، دو تروریست را که کمربند انفجاری به تن داشتند، به هلاکت رساندند.
وی افزود که یکی از این تروریست ها «مثنی شتران المرعاوی» مسئول نظامی داعش در صحرای الرطبه نام داشت.
شهر بغداد بعد از آرامشی طولانی بار دیگر ۹ روز پیش شاهد دو انفجار تروریستی همزمان بود. این انفجارهای انتحاری در میدان الطیران در مرکز شهر پایتخت عراق با استفاده از کمربند انفجاری روی داد و به جان باختن ۳۲ عراقی و زخمی شدن ۱۱۰ نفر دیگر منجر شد.
وقوع این انفجارها با موج محکومیت‌ های داخلی و بین المللی روبه رو شد و گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.
شنبه هفته گذشته نیز در نتیجه حمله عناصر گروه تروریستی داعش به نیروهای تیپ ۲۲ سازمان الحشد الشعبی در اطراف ناحیه العیث در منطقه حمرین در استان صلاح الدین ۱۱ نیروی این سازمان از جمله «حسین سعیدان گاطع ابو علیاء الحسیناوی» فرمانده گردان سوم تیپ ۲۲ شهید و ۱۲ نفر از این نیروها زخمی شدند.
در پی این حملات تروریستی، نیروهای مسلح عراق بر شدت عملیات خود علیه بقایای گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف این کشور افزوده اند.
عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی «داعش» را اعلام کرد اما عناصر و هسته‌ های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.
نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند./ ایرنا

کپی