اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

۷۰ درصد تالاب‌های کشور احیا شده است

۷۰ درصد تالاب‌های کشور احیا شده است

معاون دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بارندگی های مطلوبی در ۲ سال آبی گذشته رخ داد که به احیای تالاب‌ها کمک کرد به گونه‌ای که بیش از ۷۰ درصد تالاب‌های کشور احیا شده است.

احمد لاهیجان زاده روز جمعه در گفت و گوبا خبرنگار ایرنا افزود: از مساحت سه میلیون هکتاری تالاب های کشور ۱.۴ میلیون هکتار در کنوانسیون رامسر تالاب ها ثبت شده است که ۲۵ مجموعه تالابی را شامل می شود.

وی بیان کرد: تعدادی از این تالاب ها منشا گرد و غبار هستند و اگر آب خود را از دست دهند به سرعت می توانند تبدیل به کانون گرد و غبار شوند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اقداماتی که دولت برای حفاظت از تالاب ها آغاز کرده برگرفته از قانون مصوب مجلس بود، اظهار کرد: تکلیفی برعهده دولت در برنامه ششم گذاشته شده بود که باید ۲۰ درصد تالابها احیا می شد و مشکلات ناشی از گرد و غبارهم گریبان بسیاری از استانها را در بر گرفته بود.

وی با اشاره به اینکه دولت عزم بسیاری به خرج داد تا بتواند با این قضایا مقابله کند، افزود: طرح احیای دریاچه ارومیه یکی از کارهای جمعی بود که در مقیاس ملی در حال اجراست و همزمان کار مقابله با گردو غبار با محوریت احیای تالابها را شروع کرد که بسیار تاثیر گذار بود.

وی افزود: تمام انهار و رودخانه های منتهی به تالابها در این راستا لایروبی شده و هر ساله اعتباری برای استمرار لایروبی ها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: کار دومی که صورت گرفت تعیین حق آبه تالابها بود که نزدیک به ۳۰ تالاب و رودخانه منتهی به تالاب به وزارت نیرو معرفی شد.

معاون دریایی و تالابها سازمان حفاظت محیط زیست کشور طی سفر دو روزه خود به آذربایجان غربی از روند اجرایی طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه در جنوب استان و تصفیه خانه های ارومیه و محیط بانی رشکان که مرکز آینده پژوهی درآن احداث می شود بازدید کرد./ ایرنا


 

کپی