اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

منحنی نزولی محبوبیت جانسون در انگلیس

منحنی نزولی محبوبیت جانسون در انگلیس

نتایج یک نظرسنجی‌ صورت گرفته در انگلیس بیانگر آن است که با تداوم کاهش محبوبیت نخست وزیر در یک سال گذشته، رهبر حزب مخالف دولت (کارگر) از مقبولیت بیشتری برای گرفتن قدرت در کشور برخوردار است.

محبوبیت رهبر حزب کارگر «کی‌یر استارمر» بر اساس یافته‌های آماری موسسه معتبر «یوگوو» ۵ درصد بیشتر از بوریس جانسون است.

این نظر سنجی حاکیست که رهبران احزاب کارگر و محافظه کار به ترتیب ۳۴ و ۲۹ درصد در میان مردم انگلیس محبوبیت دارند. به این ترتیب پیش بینی می‌شود که حزب کارگر در انتخابات پارلمانی پیش‌رو با اختلاف ۴ درصد پیروز شود.

بر اساس نظر سنجی یوگوو، نیمی از مردم انگلیس از عملکرد دولت در روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا ناراضی هستند. ۵۲ درصد مردم در مقابل ۳۵ درصد معتقدند که دولت عملکرد بسیاری بدی را در این رابطه ثبت کرده است. در این میان ۴۸ درصد مردم انگلیس، خروج از اتحادیه اروپا را اقدام نادرستی می‌دانند.

این در حالیست که در همه پرسی سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۱.۹ درصد مردم به خروج و ۴۸.۱ درصد به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند.

انگلیس و اتحادیه اروپا ۴ دی‌ماه گذشته پس از ماه‌ها مذاکرات فشرده و طاقت فرسا سرانجام درباره آینده همکاری‌های تجاری میان دو طرف در دوره پسا برگزیت به توافق رسیدند.

در توافق جدید انگلیس امتیازهای بسیاری به طرف مقابل داده است فقط برای اینکه به گفته نخست وزیر سابق "برگزیت برگزیت باشد". فقط برای آنکه به مردم بگویند به توافقی دست پیدا کردند تا بتوانند نقطه پایانی بر چهار سال و نیم کشمکش بگذارند. توافق حاضر نه به انگلیس آزادی ماهیگیری در آبهای خودش را می دهد، نه آن را از مقررات و استاندارد های اتحادیه اروپا آزاد می کند، نه حتی آنقدر آزادی عمل می دهد که انگلیس بتواند با سایر کشورها معاهدات تجاری مستقل امضا کند. حتی راه را برای دخالت اتحادیه اروپا در مرز داخلی بین ایرلند شمالی و سرزمین اصلی باز می گذارد.

مردم انگلیس از آغاز سال جدید میلادی به تدریج متوجه بی فایده بودن برگزیت خواهند شد. در طی این توافق انگلیس امتیاز خاصی بدست نیاورد و آنچه از آن با نام حفظ حاکمیت یا در دست گرفتن کنترل و سرنوشت کشور یاد می شود عملاً با محدودیتهای تحمیل شده در این توافق بی معنی است.

بوریس جانسون اکنون با به سرانجام رساندن برگزیت و عملی کردن تنها شعار انتخاباتی اش به قله موجودیت سیاسی خود رسیده و از این به بعد فقط در سرازیری خواهد بود. به پیش بینی مجله «فورچون» سال ۲۰۲۱ ، پس از آنکه اقتصاد انگلیس متوجه ضررهای برگزیت شد، سال پایانی نخست وزیری بوریس جانسون خواهد بود./ ایرنا

کپی