اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

گمانه‌زنی‌ درباره ماندن نظامیان آمریکایی در آلمان

گمانه‌زنی‌ درباره ماندن نظامیان آمریکایی در آلمان

وزیر دفاع جدید آمریکا، برلین را به دلیل استقبال از سربازان آمریکایی تحسین کرد و گمانه زنی‌هایی را در مورد اینکه جو بایدن می‌تواند تصمیم قبلی دونالد ترامپ را برای عقب نشینی تعداد زیادی از پرسنل نظامی آمریکا از آلمان تغییر دهد، ایجاد کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با آنگرت کرامپ-کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان، گفت‌وگو کرد و پس از آن پنتاگون اعلام کرد که آستین "از آلمان به خاطر میزبانی عالی از نیروهای آمریکایی تشکر کرده است".

همچنین یورونیوز گزارش داد، وزیر دفاع آمریکا با سپاسگزاری از آلمان برای میزبانی از نیروهای آمریکایی در این کشور، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال توقف روند خروج نظامیان آمریکایی از آلمان را دوچندان کرد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ، سال گذشته تصمیم خود برای خروج یک سوم از ۳۴هزار نیروی نظامی آمریکایی از خاک آلمان و انتقال بخش بزرگی از آن‌ها به لهستان را اعلام کرده بود. ترامپ مشارکت پایین آلمان در بودجه ناتو را دلیل این تصمیم عنوان کرده بود.

در دوره ریاست جمهوری ۴ ساله ترامپ روابط سنتی ایالات متحده با همپیمانان این کشور در غرب اروپا به شدت تصعیف شد و در برابر، واشنگتن تلاش کرد تا متحدان جدیدی در شرق اروپا و به‌ویژه در میان دولت‌های عمدتا راست‌گرای این منطقه، به‌ویژه لهستان و مجارستان برای خود ایجاد کند.

در حالی که لوید آستین قصد دارد موقعیت نیروهای آمریکایی را در سراسر جهان بررسی کند، باید همچنین به تصمیم مستاجر سابق کاخ سفید که انتقال مقر فرماندهی آمریکا در اروپا را از اشتوتگارت به بلژیک اعلام کرده بود، رسیدگی کند. این تصمیم دونالد ترامپ مقامات آلمانی را بسیار غافلگیر کرد.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که لوید آستین به همتای آلمانی خود گفته است که واشنگتن در آینده در مورد تصمیمات خود در مورد این موضوع با برلین مشورت خواهد کرد./ ایسنا

کپی