اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

کرونا به نون.خ رسید

کرونا به نون.خ رسید

بازیگر سریال نون.خ گفت: کرونا هم بخشی از قصه فصل سوم سریال نون.خ خواهد بود؛ بر این اساس در قصه خواهید دید که یکی از شخصیت‌های داستان به کرونا مبتلا می‌شود.

حالا دیگر یک سالی هست که جهان درگیر ویروسی ناشناخته است؛ یکسالی که شاید بدبین ترین آدم‌ها هم فکر نمی کردند که تا به این اندازه دوام یابد و زندگی را در تمام کره زمین مختل و ارتباطات را محصور کند.

در این یک سالی که گذشت همه مشاغل خرد و کلان از کووید ۱۹ آسیب دیدند و عمدتا موقتی و بعضا دائمی به تعطیلی و اختلال کشیده شدند.

بر این اساس فعالیت‌های فرهنگی و هنری شاید یکی از اولین قربانیان کرونا بودند. قربانیانی که در برخی از حوزه ها مانند برنامه و فیلمسازان، در تنگنایی دوسویه قرار گرفتند که از جهتی باید برای جامعه ای که ترغیب به انزوا می شد خوراک تولید می کرد و از سوی دیگر خود در معرض آسیب بودند. آسیبی که نگاهی به تعداد هنرمندان قربانی کرونا در یکسال گذشته گواه آن است.

از جمله مشکلاتی که این روزها برنامه‌سازان تلویزیونی و تولیدکنندگان محتواهای فرهنگی همچنان با آن دست به گریبان هستند، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و الزامات پیشگیری از شیوع کروناست. از سویی باید برای مردمی که دائم تشویق به ماندن در خانه می‌شوند برنامه تولید شده و آنان ترغیب به گذراندن بخشی از ساعات خود از طریق تماشای تلویزیون شوند و از سوی دیگر برنامه‌سازان و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی در این دوران تحت فشار رعایت موارد بهداشتی و حفظ سلامت عوامل هستند.

تقریباً هیچ حوزه‌ای نیست که در یک سال گذشته فارغ از هیاهوی کرونا مانده باشد؛ بلایی که همه عرصه‌ها و جغرافیای جهان را در نوردید و موجب شده شیوه زندگی تمام دنیا عوض شود؛ در این مدت رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری لغو یا به شیوه‌ای برگزار شد که از فلسفه وجودی اش فاصله داشت. برنامه سازی های تلویزیونی هم یکی از عرصه‌هایی بود که آسیب دید و بعضاً به رغم نیاز به گسترش و افزایش کیفیت دچار کوچکی و افت کیفیت شد.

البته عمده این برنامه ها به دلیل ماهیت تلویزیون به طورکلی نه تنها تعطیل نشدند بلکه مستمر به تولید و پخش برنامه‌هایشان ادامه دادند.

یکی از مجموعه های تلویزیونی که این روزها در حال تولید است، سریال نون. خ ۳ است؛ سریالی که وقتی سال گذشته همین ایام فصل دوم آن کوتاه شد و با حذف ساخت قسمت های پیش بینی شده به پایان رسید شاید کمتر کسی فکر می کرد عمر کرونا تا به این اندازه طولانی باشد که حتی تا ساخت فصل سوم هم ادامه یابد و عوامل را مجبور به کار در این اوضاع سازد.

اما فصل سوم نون. خ این روزها در روستایی در نزدیکی تهران در حال تولید است تا برای بهار ۱۴۰۰ روی آنتن شبکه یک سیما رود.

 

کار در شرایط کرونا سخت است

سیروس میمنت رنجبر (متولد ۱۳۳۹ در کرمانشاه) بازیگر تلویزیون که برای سومین سال تجربه حضور در سریال نون.خ را دارد، در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و در توضیح چالش‌ها، مشکلات و شرایط بازی و برنامه سازی در ایام کرونا بیان کرد: قطعا کرونا در تمام کارها تاثیر خودش را داشته است؛ چنانچه اسفند سال گذشته همه از این جریان شوک زده و وحشت زده بودند و این وحشت در صورت بازیگران و تمامی کارها دیده می شد.

به همین دلیل هم بود که بسیاری از کارها نیمه کاره به اتمام رسید و یا تعطیل شد همچنان که قصه نون.خ در فصل دوم از ترس این بیماری کوتاه شد و در مسیری به جز آنچه قرار بود باشد قرار گرفت و پایان یافت.

وی ادامه داد: امروز هم کار در شرایط کرونا همچنان سخت است، البته تهیه کننده این برنامه (مهدی فرجی) پرستاری را آورده اند که هر چند ساعت یک بار عوامل گروه را چک می کنند؛ البته با تمام این تفاسیر کار کردن با ماسک نه تنها برای بازیگران بلکه برای تمامی عوامل سخت است.

ما در  فصل سوم نون.خ همانند فصل‌های پیشین به روز و همراه با مسائل روز اجتماع پیش می رویم و کرونا هم بخشی از قصه این فصل خواهد بود؛ بر این اساس در قصه خواهید دید که یکی از شخصیت های داستان به کرونا مبتلا می شود.

بازیگر مجموعه‌های تلویزیونی خانه‌به‌دوش، سه‌دونگ سه‌دونگ، نون‌خ١ و نون‌خ۲ در مورد شخصیت کیوان که وی بازی در این نقش را در نون.خ برعهده دارد، گفت: شخصیت کیوان همچنان بامزه است و تلاش می کند تا با تفکرات خودش جلو برود.

در نیمه های این فصل کیوان موهاش خودش را مشکی پرکلاغی می‌کند آن هم به خاطر داستانی که در قصه هست.

کرونا اجازه نداد قصه فصل دوم را تعریف کنیم

میمنت با اشاره به نقاط قوت فصل سوم سریال نون.خ در مقایسه با دو فصل پیشین تاکید کرد: این احساس را دارم که مخاطب از فصل سه بسیار بیشتر خوشش بیاید چرا که برای فصل سوم در مقایسه با فصل یک و دو بیشتر وقت گذاشته شده است و ما زمان بیشتری برای کار داشتیم.

لوکیشن در فصل سوم بهتر شده و داستان تا حدودی منسجم تر شده است؛ ضمن این که در فصل دوم (به دلیل شیوع ناگهانی کرونا) فرصت نشد که قصه مان را تعریف کنیم اما امسال این فرصت را داشته ایم.

بازیگر فیلم‌های سینمایی معجزه خنده، فوتبالی‌ها ادامه داد: امسال هوا مانند سال های قبل خیلی اذیتمان نکرد و حتی کرونا مانند پارسال آزاردهنده نبود چرا که یکسال گذشته و درحال حاضر بیشتر آن را پذیرفته و شناخته ایم. سال گذشته ما وحشت زده ی کرونا بودیم؛ نه فقط ما بلکه تمامی کسانی که کار می کردند وحشت زده بودند.

وی افزود: اما امسال ما کرونا را شناخته بودیم و می دانستیم که با چه چیزی در مقابله هستیم؛ بنابراین با آرامش بیشتری کار کردیم. در نهایت باید بگویم که شرایط کاری ما این روزها خوب است و آقای آقاخانی بسیار با دقت کار را پیش می برند و به امید خدا در روزهای آینده به پایان فیلمبرداری می رسیم.

مردم در این فصل حتما بیشتر می خندند و از قصه لذت می برند چرا که ما بر اساس تجربه دو فصل پیشین می دانستیم که چگونه قرار است این قصه را برای مخاطب تعریف کنیم که هم بخندند و هم به هرچیزی نخندند.

بازیگر نقش کیوان در نون.خ ۳ در انتها و در توضیح علت اقبال سریال نون.خ در بین مخاطبان تصریح کرد: این سریال راوی فرهنگ خاصی است که عده‌ای از مردم با آن بیگانه بودند. این فرهنگ، فرهنگ خوب مردم کُرد است که گویش و رفتار خاصی دارند.

نمایش این فرهنگ برای مردم آپارتمان‌نشین شهرها به ویژه برای کسانی که برایشان فرصتی پیش نیامده است که به آن منطقه سر بزنند و با خوبی‌ها و مهربانی‌های مردم آن منطقه آشنا شوند، جذاب است./ایرنا

کپی