اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
حسین مسافرآستانه در نشست خبری سی ‌و نهمین جشنواره تئاتر فجر مطرح کرد

هنرمندان تئاتر، ‌ایثارگران عرصه فرهنگ و هنر هستند

هنرمندان تئاتر، ‌ایثارگران عرصه فرهنگ و هنر هستند
محسن بوالحسنی خبرنگار

نشست خبری سی ‌و نهمین جشنواره تئاتر فجر صبح دیروز با حضور حسین مسافرآستانه دبیر این دوره از جشنواره، قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند مشاور مدیرکل و دبیر جشنواره تئاتر فجر در تالار رودکی برگزار شد.

مسافرآستانه در ابتدای این برنامه با اشاره به شرایط متفاوت ناشی از شیوع کرونا و تأثیر آن در فعالیت‌های فرهنگی و هنری، این دوره از جشنواره را کاملاً متفاوت از دوره‌های قبل معرفی کرد که هیچ وقت به اندازه تجربه سی ‌و هشت دوره قبلی، کارگشای برگزارکنندکان جشنواره نبود و گام سی ‌و نهم به‌نوعی آغاز حرکت از صفر بوده است. او با تأکید بر اهمیت و ضرورت نقش هنر خاصه هنر تئاتر در جریان زندگی بشرهم گفت: در میان تمام هنرها، هنر تئاتر تنها هنری است که برای آرامش بخشیدن و رسیدن انسان و جامعه به وضعیت روحی و روانی از آغازین روزهای تشکیل تا به امروز نقش بسزایی ایفا کرده است.
ملزم به استفاده از فرصت‌ها بودیم
دبیر سی ‌و نهمین دوره از جشنواره تئاتر فجر در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به هنرمندانی که در این ایام با وجود سختی‌ها دست به تولید و اجرای آثار نمایشی زدند، آن‌ها را ایثارگران عرصه هنر خواند و گفت: هنرمندان با وجود تمامی مخاطرات برای تزریق روحیه نشاط، شادی و امید میان افراد جامعه، ایثارگرانه پای در میدان گذاشتند و به تولید آثار دست زدند. این زنده‌کننده روحیه ایثار و مقاومت کادر درمان و تمام کسانی بود که در جنگ تحمیلی در راستای ارتقا و افزایش روحیه جامعه تلاش می‌کردند. به همین دلیل اعتقاد دارم فعالیت هنرمندان در این ایام کم از ایثارگران دوران حماسه ۸ سال دفاع مقدس نبود و نیست. آستانه همچنین درباره لزوم برگزاری جشنواره در شرایط فعلی گفت: با اشاره به آنکه این رویداد مهم‌ترین فرصتی است که علاقه‌مندان به حوزه تئاتر و از همه مهم‌تر هنرمندان خانواده شریف و نجیب تئاتر می‌توانند آثار خود را به مخاطبان ارائه دهند یادآور شد: در این میان لازم است از هنرمندانی که آثار خود را برای شرکت در این رویداد ارائه داده ولی به دلیل محدودیت‌های ما نتوانستند در جدول نهایی حضور داشته باشند به شکل ویژه قدردانی کنیم.
حضور گرم گروه هنرمندان استانی
مسافرآستانه با تأکید بر آنکه حضور هنرمندان استانی بسیار خوشحال‌کننده بود، افزود: در نقطه مقابل بار سنگینی را بر ما و جشنواره افزود. همزمان با مقرر شدن بازگشایی سالن‌های نمایشی از یک سو و از سوی دیگر آمادگی شرایط میزبانی از مخاطبان، باید شرایط اسکان، رفت ‌و آمد و میزبانی از هنرمندان استان‌ها را نیز در جشنواره فراهم می‌کردیم. در حالی‌ که تا پیش از این بنابر ضبط و ارائه آثار بود که این خود مشکلات متعددی را به ‌همراه داشت. او در ادامه با تقدیر ویژه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تعامل برگزاری سی ‌و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در وزارت بهداشت تمام ۴۴ گروه استانی و بیش از ۵۵۰ هنرمند این گروه‌ها را به شکل رایگان تست کرونا انجام دادند. این افراد با در دست داشتن تست منفی کرونا در جشنواره حضور پیدا خواهند کرد.
باید خروجی داشته باشیم
دبیر سی ‌و نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه ایران درباره تغییر و تحولاتی که ممکن است به سال‌های بعد هم تسری پیدا کند و جزیی ثابت از جشنواره شود؛ گفت: جشنواره امسال را نه از نظر نوع برگزاری و نه از نظر کیفیت و کمیت آثار با هیچ جشنواره‌ای نباید مقایسه کرد. چون جشنواره تابعی از شرایط کلی تئاتر در تمام سال است مقایسه این دوره با سایر دوره‌ها، جفا در حق تئاتر و تاریخچه تئاتر فجر است. از طرفی مسلماً هر دوره‌ای مقتضیات خاص خود را دارد و دبیر جشنواره تصمیم می‌گیرد که چه سیاستی را پیش بگیرد. مثلاً ما امسال بخش «هنر حرکت و بدن» را اضافه کردیم و متأسفانه جمع‌بندی در این مورد کمی طول کشید و آنچنان وقتی نماند تا زودتر فراخوان این بخش را منتشر کنیم. با این همه فکر می‌کنیم کلید زدن این بخش،‌ خودش اتفاق مبارکی بود و این بخش، از آن حوزه‌هاست که باید روی آن کار اساسی و پژوهشی کرد و بسترسازی‌های لازم را در موردش به صورت آکادمیک و آموزشی انجام داد تا نتیجه و خروجی لازم را از آن گرفت که مورد نیاز جامعه تئاتری ماست. مسافرآستانه در پایان از عملیاتی نشدن این بخش در جشنواره امسال سخن گفت و به این مسأله هم اشاره کرد که ما باید با وسواس و اتفاقاً با سخت‌گیری با کارها روبه‌رو شویم تا شرایط موجود ما را اسیر خودش نکند.
تقدیر از چهار چهره تئاتری
مسافرآستانه در بخشی دیگر از صحبت‌های خود درباره نحوه داوری آثار، حضور هنرمندان و تقدیر از چهره‌های تئاتری گفت: در هر بخش تلاش کردیم در انتخاب و داوری یکی از هنرمندان مؤثر در استان‌ها را نیز در کنار تیم‌های انتخاب و داوری داشته باشیم. این به معنای شأنیت بخشیدن به جایگاه حرفه‌ای و هنری هنرمندان استانی است و نباید تنها تمرکزمان بر فعالان عرصه تئاتر در تهران باشد. چرا که در بسیاری از موارد میزان تأثیرگذاری و جریان سازی هنرمندان تئاتر در استان‌ها و سراسر کشورمان فارغ از پایتخت نوید دهنده درخشش تئاتر و دمیدن روح سرزندگی آن در این ایام در سراسر کشور است. همچنین در مراسم اختتامیه امسال از اختر تاجیک عکاس پیشکسوت حوزه تئاتر، همایون علی‌آبادی از منتقدان شناخته‌شده عرصه تئاتر، بهرام ابراهیمی بازیگر پیشکسوت و جمشید داورپناه از هنرمندان بنام تئاتر در استان خراسان شمالی به شکلی ویژه تقدیر به عمل خواهد آمد.
رونمایی از پوستر جشنواره
درپایان این نشست پوستر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور دکتر مرضیه پوراکبری همسر شهید مدافع سلامت شهید دکتر غلامرضا فخری، محمدمهدی بهداروند مشاور دبیر جشنواره و قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی رونمایی شد.

کپی