اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مشهد ۱۰ هزار کارتن‌ خواب دارد

مشهد ۱۰ هزار کارتن‌ خواب دارد

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: دو سالن در مشهد تا یکشنبه آینده آماده و تجهیز می‌شود تا به امر جمع‌آوری و نگهداری موقت کارتن‌خواب‌ها اختصاص یابد.

حسین تنها طلب معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: دو سالن با ظرفیت ۴۰۰ نفر در مشهد، با احتساب ۱۷۵۰ نفر که در ۸ سالن ورزشی دیگر ساماندهی شده‌اند؛ در مجموع کارتن‌خواب‌های جمع‌آوری شده در مشهد به ۲۱۵۰ نفر خواهد رسید.

او افزود: برآورد‌ها نشان می‌دهد که حدود ۱۰ هزار نفر معتاد کارتن‌خواب و متجاهر در مشهد زندگی می‌کنند که برای جمع‌آوری و نگهداری موقت این افراد باید امکانات بسیار بیشتری مهیا شود.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه قرارداد شورای هماهنگی با شهرداری مشهد در خصوص هزینه‌های نگهداری موقت این افراد، پایان اردیبهشت ماه تمام می‌شود؛ ادامه داد: فاز اول مرکز ترک اعتیاد اقامتی حسن‌آباد با ظرفیت ۵۰۰ نفر هفته آینده افتتاح می‌شود و امیدواریم تا آن موقع دست کم سه فاز دیگر مرکز ترک اعتیاد اقامتی حسن‌آباد راه‌اندازی شود که جمعا در ۴ فاز ۲۵۰۰ نفر در آن اقامت خواهند داشت.

تنها طلب در خصوص هزینه‌های نگهداری موقت کارتن‌خواب‌ها بیان کرد: هزینه‌های نگهداری این افراد در مراکز ورزشی فعلی که به صورت موقت در نظر گرفته شده، معادل ۲۸ هزار تومان به ازای هر نفر برای هر روز است و توسط شهرداری مشهد تأمین می‌شود.

او تصریح کرد: همین مقدار هزینه به ازای هر نفر برای افرادی که در مرکز حسن‌آباد ساماندهی شوند در نظر گرفته شده است که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، قول تأمین آن را داده است.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی تاکید کرد: طرح جمع‌آوری و نگهداری موقت کارتن‌خواب‌ها به منظور نجات آن‌ها از سرما و عبور از زمستان است که در نهایت با پایان این طرح در اواخر اردیبهشت ماه، نحوه‌ی ادامه‌ی طرح جمع‌آوری و ساماندهی آن‌ها در مراکز ترک اعتیاد اجباری ماده ۱۶ که مرکز حسن‌آباد هم جزو این مراکز است توسط شورای هماهنگی برنامه‌ریزی و اجرایی می‌شود.

تنها طلب اظهار کرد: در طرح نگهداری موقت، بهزیستی نقش استقرار و نظارت تیم درمان و مددکاری را برعهده دارد و در برنامه‌ی دائمی مراکز اقامتی ترک اعتیاد اجباری ماده ۱۶، بهزیستی نقش مدیریت، اجرا و نظارت کامل آن‌ها را عهده‌دار می‌باشد.

او افزود: مراکز ماده‌ی ۱۶ اکثرا در مشهد مستقر بودند و قاعدتا معتادان متجاهر شهرستان‌ها به این مراکز عودت داده می‌شدند که ظرفیت لازم وجود نداشت، اما در حال حاضر با مدیریت شورای هماهنگی و همکاری فرمانداری‌ها، دادگستری‌ها و بهزیستی شهرستان‌ها، در حال تأسیس مراکز ماده‌ی ۱۶ در چند شهرستان استان هستیم که به این ترتیب، ظرفیت بیشتری در شهرستان‌ها ایجاد می‌شود و بار این تراکم در مشهد کاهش می‌یابد.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی به طرح جمع‌آوری کارتن‌خواب‌ها در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: در سال ۹۸ که این افراد در مقاطع زمانی سه ماهه جمع‌آوری و ساماندهی می‌شدند با تغییر مصرف آنها، دوره‌های کوتاه مدت درمان و کاهش آسیب‌شان طی می‌شد و پس از تخلیه‌ی ظرفیت مراکز، بار دیگر گروه بعدی جمع‌آوری می‌شدند، چون ظرفیت کافی برای درمان و بازتوانی همه‌ی این افراد در یک زمان، وجود ندارد./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی