اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

واکنش رئیس جمهوری به احضار آذری جهرمی

واکنش رئیس جمهوری به احضار آذری جهرمی

رئیس جمهوری با دفاع از وزیر ارتباطات کابینه‌اش یادآوری کرد آنچه آذری‌ جهرمی در حوزه افزایش پهنای باند انجام داده به دستور وی بوده و اگر قرا است کسی بابت این موضوع محاکمه شود باید رئیس جمهوری محاکمه شود نه وزیر.

  دفاع روحانی از وزیر ارتباطات در پی آن است که اخیراً محمدجواد آذری‌ جهرمی از سوی دستگاه قضایی احضار و بازجویی شده است. به نوشته سید جمال هادیان، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات، ازجمله اتهامات وزیر جوان کابینه علاوه بر فیلتر نکردن اینستاگرام، شکایت ۱۵۰ طلبه به خاطر فساد‌های فضای مجازی و مصاحبه وزیر درمورد صدا وسیما بوده است. 
پیش از این علی ربیعی سخنگوی دولت در یادداشتی در روزنامه «ایران» با دفاع از عملکرد آذری جهرمی در وزارت ارتباطات و بخصوص تلاش‌های او در حوزه اینترنت تأکید کرده بود که وزیر وظایف محوله از سوی دولت را انجام می‌دهد. حالا رئیس جمهوری هم همین نکته را با صراحت بیشتری یادآوری کرده است.
دفاع رئیس جمهوری از وزیر خود در حالی است که در روزهای گذشته زمزمه شکایات دیگری از وزرای کابینه از سوی برخی نمایندگان مجلس هم شنیده می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه امروز هیأت دولت، تأکید کرد: نباید کسی را برای افزایش پهنای باند اینترنت محاکمه کرد، اگر قرار است کسی در این رابطه محاکمه شود، باید بنده را محاکمه کنند؛ چرا که این اقدام به دستور شخص بنده انجام شده است. افزایش پهنای باند یعنی دیجیتال و شفاف شدن امور. پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیکی، پهنای باند یعنی اینکه از ثبت سفارش گرفته تا بانک مرکزی تا گمرک تا ورود کالا یا انبارها همه را مردم ببینند و این یعنی مبارزه با فساد؛ اگر قرار است کسی را بابت مبارزه با فساد محاکمه کنند باید بنده را محاکمه کنند، نه وزیر بنده را.
رئیس جمهوری ادامه داد: اگر وزیر راه ما جاده و اتوبان درست کرده و در این اتوبان تصادف می‌شود، آیا وزیر راه را باید بگیرند؟ پلیس باید مراقبت کند، وظیفه پلیس را می‌خواهید به گردن وزیر راه بگذارید؟ هر کسی وظیفه و مسئولیتی دارد و باید به مسئولیت خودش عمل کند.
جاده باید باشد، اتوبان هم باید باشد، اتومبیل هم باید باشد، نمی‌توانیم اتومبیل را جمع کنیم و بگوییم خداوند خیلی چیزهای دیگر برای ما خلق کرده، مرکب‌ها، استر، اسب، قاطر، الاغ هست! وقتی ما ماشین می‌آوریم، وقتی ریل، هواپیما، فرودگاه، اتوبان می‌آوریم تصادف هم ممکن است بشود. تخلف هم ممکن است، همه باید تلاش کنیم که جلوی تخلف را بگیریم. باید فرهنگ‌سازی کنیم. در فضای مجازی هم همین است. مثل فضای حقیقی است، باید مراقبت و کوشش کنیم. بله بعضی‌ها تخلف می‌کنند، بعضی‌ها سوءاستفاده می‌کنند، بعضی‌ها دزدی می‌کنند، بعضی‌ها مال مردم را غارت می‌کنند، مثل فضای حقیقی. بعضی‌ها ایمان جوان‌ها را هدف قرار دادند، مثل فضای حقیقی که این کار را می‌کنند. البته ما باید مراقبت کنیم و نباید رها کنیم. رها کردن فضای مجازی اشتباه و غلط است. کنترل نکردن نادرست است، بستن هم غلط است. 
روحانی اظهار داشت: همه، حتی کسانی که با این دولت خوب نیستند، اجازه دهند دولت در این 6 ماه باقیمانده کار کند. خیلی کار برای انجام دادن داریم و وزرای دولت وقت ندارند که بین قوا گردش کنند. ما وزیر بین قوا نداریم.
روحانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به برجام و مواضع اروپایی ها گفت: در اصل ما از اروپایی‌ها طلبکار هستیم. ما صبر کردیم؛ صبرِ بزرگ، صبرِ جمیل. یک سال دست روی دست گذاشتیم و گوش کردیم و آنها وعده دادند که دو هفته دیگر، یک ماه دیگر، یک ماه دیگر وعده دادند و عمل نکردند یا نتوانستند عمل کنند. 
رئیس جمهوری با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران تصریح کرد: همیشه هم گفتیم که هر وقت شما به تعهدات برگردید ساعت بعد ما به کل تعهدات خود برمی‌گردیم. پس منطق ما یک منطق درستی است. آنها نمی‌توانند به ما ایراد بگیرند. 
 
---

 

کپی