اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

با تلاش حفاظت محیط زیست اردبیل؛

انزان به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت

انزان به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: منطقه شکار ممنوع انزان مشگین‌شهر، این منطقه با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.

 

سعید شهند در جریان بازدید از منطقه انزان مشگین‌شهر اظهار کرد: این منطقه به مساحت 32 هزار هکتار در مشگین‌شهر قرار دارد که با ارتقا از وضعیت شکار ممنوع، به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته است.
وی تصریح کرد: در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حفاظت محیط زیست این هدیه گرانقدر را تقدیم مردم استان کرد تا با ارتقا منطقه شکار ممنوع انزان به منطقه حفاظتی زمینه نگهداری و مراقبت از آن فراهم آید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: در دو سال گذشته پیگیری‌های جدی برای ارتقا این منطقه داشتیم که بالاخره منطقه انزان در 32 هزار هکتار با مشخصات منطقه حفاظت شده به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید تا ما در استان کارها و برنامه‌های دقیقی را در این بخش انجام دهیم.
شهند افزود: در حال حاضر در استان اردبیل 140 هزار هکتار اراضی حفاظتی و تحت مدیریت محیط زیست قرار داشت که این اراضی به 173 هزار هکتار افزایش یافت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد:‌ 9.72 صدم درصد مساحت استان تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد در حالی که متوسط کشوری 11 درصد است.
شهند اضافه کرد: ما آرام آرام به میانگین کشوری در اراضی تحت مدیریت حفاظت محیط زیست نزدیک می‌شویم و امیدواریم در سال‌های آینده این میانگین را به دست بیاوریم.
وی به اهمیت این مناطق به عنوان زیستگاه حیات وحشی و اکولوژیکی اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به نزدیکی منطقه انزان به منطقه حفاظتی در استان آذربایجان شرقی، سعی بر این بوده تا از جزیره‌ای شدن مناطق حفاظتی جلوگیری و یکپارچگی نیز در این حوزه رعایت شود.

شهند اظهار کرد: بعد از گذشت 10 سال ارتقا مناطق از شکار ممنوع به منطقه حفاظتی انجام شده و قطعا در مدیریت جدید سعی و تلاشمان بر این خواهد بود تا گونه‌های جانوری و گیاهی را مورد صیانت قرار دهیم.

وی تصریح کرد:‌ در استان اردبیل سه منطقه حفاظت شده آق‌داغ در خلخال، نئور در اردبیل و انزان در مشگین‌شهر را داریم که سعی و تلاشمان بر صیانت و حفاظت از این مناطق است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: دو اثر طبیعی ملی از استان اردبیل نیز در ردیف آثار ملی قرار گرفته که شامل یخگان خلخال و قله سبلان است که مساحت آنها 173 هزار هکتار می‌باشد./ ایسنا

کپی