اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

مدیرکل مدیریت بحران استانداری:

تناوب آب زاینده‌رود فرونشست زمین در اصفهان را تشدید کرد

تناوب آب زاینده‌رود فرونشست زمین در اصفهان را تشدید کرد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: تناوب آب زاینده رود این شاهرگ حیاتی فلات مرکزی ایران، معضل فرونشست زمین در این منطقه را تشدید کرده است.

منصور شیشه فروش روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در زمان حاضر بستر زاینده رود خشک است و بیشتر چاه‌های اطراف و چاه‌های فلمن که تامین کننده بخشی از آب آشامیدنی اصفهان هستند خشک شده‌اند.

وی اظهارداشت: به طور تقریبی چهار درصد از تالاب بین المللی گاوخونی نم و رطوبت دارد که به عنوان منبع گرد و غبار تهدیدی برای چهار استان کشور است.

شیشه فروش از محیط زیست کشور و وزارت نیرو خواست برای پیشگیری و کنترل گردوغبار، آلودگی هوا و فرونشست زمین به ویژه در این استان اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد : احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی به عنوان یک دغدغه مطرح است و ضرورت دارد وزارت نیرو و سازمان محیط زیست اجرای تسریع تامین آب انجام دهد.

وی ادامه داد: در سال جاری مالچ پاشی در دستور کار منابع طبیعی استان اصفهان قرار گرفت و ۵۰۰ هکتار از اراضی با هدف پیشگیری از انتشار آلاینده‌ها و گرد و غبار مالچ پاشی شدند.

به گفته شیشه فروش سال گذشته هزار و ۸۴۰ هکتار در هشت شهرستان استان نهال کاری و حدود ۳۰ هکتار مالچ پاشی شد.

وی بیان کرد: در دی ماه سال جاری شرایط استقرار توده هوای سرد و سنگین را شاهد بودیم که در ۲۰ سال گذشته به دلیل انباشت آلاینده‌ها تکرار ناپذیر بوده است.

وی با بیان اینکه در ماه دی فقط چهار روز در اصفهان هوای سالم داشتیم، ادامه داد: در یک هفته گذشته شاهد تجمیع آلاینده‌ها در شهر اصفهان بودیم که صنعت، خودروها و شرایط خشک و نیمه خشک اصفهان به انباشت آلاینده‌ها کمک کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در زمان حاضر حجم سد زاینده رود ۱۸۴ میلیون مترمکعب و ورودی آب به سد ۱۲ مترمکعب و خروجی از سد ۱۳ مترمکعب است.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش‌ها از ابتدای ماه مهر سال جاری در استان به صورت میانگین ۷۴ میلی متر بارندگی داشتیم که نسبت به بلندمدت بیش از ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

شیشه فروش گفت: در ۱۰ سال گذشته تاکنون ۷۵ درصد از مساحت استان اصفهان در معرض خشکسالی قرار داشته است که کم بارشی و عدم جابه جایی هوا شرایط خاصی را ایجاد کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: در زمستان سال جاری ۱۶۹ روستا با تانکر آبرسانی سیار شدند که نشان می‌دهد حوضه زاینده حوضه شکننده بوده و شاهد خشکسالی در استان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات لازم جهت کاهش انتشار آلایندگی‌ها به دستگاه‌های استان اصفهان صورت گرفته و برنامه بلند مدت از محیط زیست کشور ابلاغ شده است.

وی گفت: نوسازی ناوگان فرسوده، جایگزین موتورسیکلت فرسوده و بنزینی به کاهش آلایندگی کمک خواهد کرد که این اقدامات در دست اجراست./ ایرنا

کپی