اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

سالانه 150 هزار مورد به شمار مبتلایان سرطان در ایران اضافه می‌شود/ بارداری با وجود سرطان بلامانع است

سالانه 150 هزار مورد به شمار مبتلایان سرطان در ایران اضافه می‌شود/ بارداری با وجود سرطان بلامانع است

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سالانه حدود ۱۵۰ هزار مورد سرطان در ایران افزوده می‌شود هشدار داد؛ سالانه این بیماری در کشور حدود ۶ درصد رشد می‌کند.

دکتر محمد اسماعیل اکبری روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی مقابله با سرطان در سالن همایش مرکز تحقیقات سرطان برگزار شد، افزود: هرچند ایران از نظر تعداد مبتلایان به این بیماری از بسیاری کشورها کمتر است اما سرعت رشد سرطان در این کشور از همه دنیا حتی از کشورهای منطقه بیشتر است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر تقریبا یکی از کشورهایی هستیم  که نسبت به کشورهای غربی سرطان بسیار کمتری داریم، به عبارتی حدود یک پنجم این کشورها، مبتلا به سرطان داریم.

رییس مرکز تحقیقات سرطان تصریح کرد: ۱۵۰ هزار بیمار جدید در سال شناسایی می شوند که این رقم معادل ۱۵۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر بوده و این مقدار در کشورهای غربی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر است.

اکبری با بیان این که سرطان معده کشنده ترین سرطان در ایرانیان است، گفت: در حالی که این بیماری در کشورهای غربی بیش از ۴۰ سال است که از دهمین سرطان شایع هم عقب تر است.
وی، سرطان معده را یک سرطان اجتماعی دانست و افزود: یکی از عوامل موثر در ابتلای آن بهداشت دهان و دندان است و میزان مصرف نمک، مواد داغ و استعمال دخانیات عوامل موثر دیگر در این زمینه هستند و این سرطان  در شمال غربی و شمال شرقی ایران شایع بوده و به دلیل مصرف مواد داغ است.

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فوق تخصص جراحی غدد و سرطان شایع ترین سرطان در مردان ایرانی را سرطان معده اعلام کرد و گفت: این نوع سرطان در برخی استان ها مانند تهران و اصفهان از اولین مورد سرطان مردان، پایین آمده است.


سرطان پستان یک چهارم سرطان ها در زنان است

اکبری با یادآوری این که سرطان پستان یک چهارم سرطان ها در زنان است، افزود: به همین دلیل این نوع سرطان در همه دنیا به عنوان یک معضل بهداشتی است  و برای آن برنامه ریزی دقیق هم در پیشگیری و هم در درمان آن دارد.
پدر پزشکی جامعه نگر، سرطان پستان در زنان را شایع ترین نوع سرطان اعلام کرد و گفت: این موضوع در همه جای دنیا یکسان است. حدود ۲۶ درصد سرطان های زنان ایرانی را سرطان دپستان تشکیل می دهد که در دنیا حدود  ۲۵ درصد است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که سرطان پستان دومین علت مرگ ناشی از سرطان ها در زنان است، گفت: این سرطان در مجموع مردان و زنان ایرانی ، ششمین علت مرگ ناشی از سرطان ها است.
اکبری ادامه داد: قریب به ۲۰۰ نوع سرطان در دنیا ثبت شده که فقط نسبت های بروز آنها با هم تفاوت دارند.


سرطان به شدت در ایران در حال افزایش است

وی 2 عامل را موجب بیماری سرطان بیان کرد که یکی از آنها سن بالا است و افزود: به دلیل اینکه جمعیت ایران در حال پیرشدن است سرطان به شدت در این کشور در حال افزایش است.

مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: افزایش سرطان یک رابطه مستقیم با پیری جمعیت دارد، به عبارتی سن ۷۰ درصد به تنهایی در بروز سرطان تاثیر گذار است.
اکبری ادامه داد که ۳۰ درصد بقیه ریسک ‌فاکتورها هستند که در بروز سرطان موثر می باشد.


تعداد سرطان های ارثی بسیار کم است

وی سرطان  را به ۲ دسته ارثی و غیر ارثی تقسیم کرد و گفت: تعداد سرطان های ارثی بسیار کم است و هیچ سرطان ارثی بالای ۱۰ درصد نداریم و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در افرادی که بستگان درجه یک آنها مبتلا به سرطان هستند، عوامل خطر را بیشتر دارند و این موضوع را نباید با ارثی بودن اشتباه کرد.
اکبری تاکید کرد: سرطان یک بیماری ژنتیکی است اما ارثی نیست.


سرطان دومین دلیل مرگ ایرانیان

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یادآوری این که سرطان دومین علت مرگ ایرانیان است، گفت: تا چند سال پیش سرطان سومین دلیل مرگ ایرانیان بوده است و در این زمینه ما مانند کشورهای غربی شدیم.
اکبری افزود: بیماری های قلبی و عروقی اولین دلیل مرگ در ایران و کشورهای غربی است و دومین دلیل مرگ هم سرطان ها هستند. اگر بیماری قلبی و عروقی را به ۲ گروه عروق و قلب تقسیم کنیم، سرطان اولین عامل مرگ می شود.

وی یادآور شد:  باید برای پیشگیری از این بیماری برنامه ریزی دقیق تری انجام شود و به هیچ وجه در این زمینه نباید از بیماری سرطان غفلت کرد. بیماری سرطان در سال های آینده قابل پیش بینی است پس باید برای آن برنامه ریزی صحیح کرد.
 

کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور به یک سوم

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه رقم مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور ما با رقم استاندارد جهانی همخوانی دارد، گفت: میزان بقای ۵ ساله بیماران مبتلا به سرطان در کشور به ۸۳ درصد و میزان بقای ۱۰ ساله به ۷۵ درصد  ارتقا یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمداسماعیل اکبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش نخست صحبتهایش در نشستی خبری با بیان اینکه حدود ۲۰۰ نوع سرطان در جهان ثبت شده است، عنوان کرد: با این حال شایع‌ترین سرطان‌ها ۱۰ مورد است که در کشور ما و سایر کشورها گزارش می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شاخص مهم نشان دهنده پیشرفت کشورها در زمینه درمان سرطان یعنی شاخص "نسبت مرگ به بروز سرطان"، اظهار کرد:  این رقم ۱۰ سال پیش در کشور ما حدود ۶۰ درصد بود؛ یعنی از  هر ۱۰۰ نفر مبتلا به سرطان ۶۰ نفر  فوت می‌کردند ولی در مقاله‌ای که اخیرا به چاپ رسیده این رقم به حدود ۳۱.۵ درصد ارتقا یافته یعنی از هر ۱۰۰ بیمار سرطانی حدود ۳۱.۵ نفر فوت می‌کنند یعنی به یک سوم کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: این تحقیقات در بازه‌های زمانی ۱۰ ساله انجام می‌شود و بر اساس نتایج آن رقم مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور ما با رقم استاندارد جهانی همخوانی دارد، یعنی  شاخص "مرگ به بروز" معادل شاخص‌های بین المللی است.

وی با اشاره به مهمترین علل این دستاورد بزرگ، توضیح داد: تشخیص زودرس به علت توزیع مناسب امکانات تشخیصی در سراسر کشور، ارتقاء سواد  سلامت و سواد اجتماعی مردم و همچنین افزایش سطح امکانات درمانی از جمله امکانات جراحی، رادیوتراپی و غیره برخی از علل این مساله است.

اکبری در بخش بعدی با اشاره به دستاورد بزرگ بعدی کشور در زمینه درمان سرطان، به مطالعات گسترده کشور در سطح ملی اشاره کرد و گفت: درمان سرطان پستان به عنوان شایعترین سرطان در سطح جهان به عنوان مولفه و شاخص بین المللی درمان سرطان در دنیا محسوب می‌شود، بر همین اساس اخیرا نتایج ۲ مطالعه در رابطه با درمان سرطان پستان در سطح ملی و در سطح بیماران مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد که نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد.

وی با اشاره به نتایج مطالعه ۱۰ ساله صورت گرفته در سطح کشوری، گفت: بر اساس نتایج این مطالعه در ۱۰ سال پیش میزان بقای ۵ ساله بیماران مبتلا به سرطان حدود ۷۱ درصد و بقای ۱۰ ساله ۶۳ درصد بود که این رقم الان به ۸۳ درصد میزان بقای پنج ساله و ۷۵ درصد میزان بقای ۱۰ ساله ارتقا یافته است.

اکبری در ادامه با اشاره به نتایج مطالعه صورت گرفته در خصوص درمان بیماران مرکز تحقیقات سرطان نیز مطرح کرد: بر اساس این مطالعه که در بازه زمانی ۲۷ ساله انجام شده میزان بقای ۵ ساله بیماران به ۹۰ درصد و بقای ۱۰ ساله به ۸۳ درصد و میزان بقای ۱۵ ساله به ۷۵ درصد رسیده است. به عبارت دیگر  می‌توان اعلام کرد که ۷۵ درصد بیماران این مرکز علاج می شوند.

رییس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه این نتایج دستاورد بسیار بزرگی محسوب می‌شود، گفت: مساله مهم اینجاست که ما سرطان پستان را به دلیل نبود سیستم‌های مناسب غربالگری در مراحل پیشرفته شناسایی و درمان می‌کنیم یعنی۳۳ درصد در مرحله ۳ بالینی شناسایی می‌شوند، در حالیکه در اکثر کشورهای غربی ۲۵ درصد سرطان‌ها در مرحله صفر بالینی شناسایی می‌شود. 


تاثیر پایین شیمی درمانی در درمان سرطان / بارداری در سرطان؛ بلامانع

مشاور عالی وزیر بهداشت با انتقاد از نبود نظارت جدی در حوزه درمان سرطان در کشور، عنوان کرد: سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان صرف داروهای شیمی درمانی می‌شود که نه طول عمری به بیمار سرطانی اضافه می‌کند و نه تاثیری در ارتقای کیفیت زندگی او دارد. البته این تذکرات بارها مطرح شده ولی متاسفانه هیچ زمان کنترل و نظارت دقیقی بر تجویز و مصرف این داروها صورت نگرفته است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد اسماعیل اکبری در بخش دیگری از نشست خبری خود، در رابطه با وضعیت درمان سرطان در کشور، اظهار کرد: ۴۹ درصد درمان سرطان با جراحی، ۴۰ درصد با رادیوتراپی و جراحی باهم و تنها ۱۱ درصد از طریق شیمی درمانی انجام می‌شود، این در حالیست که گرانترین و بیشترین هزینه‌ها در حوزه شیمی درمانی صرف می‌شود.

وی ادامه داد: با وجود تاثیر پایین شیمی درمانی در درمان سرطان تقریبا ۳۰۰ میلیارد تومان در سال برای شیمی درمانی در کشور هزینه می‌شود که از نظر بنده به عنوان متخصص سرطان کمکی به مردم نمی‌کند.

وی هدف از درمان سرطان را دو مسئله افزایش طول عمر و افزایش کیفیت زندگی بیماران عنوان کرد و گفت: به غیر از سرطان خون که شیمی درمانی جایگاه اول درمانی را دارد، در سایر سرطان‌ها، جراحی درمان اصلی محسوب شده و شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان درمان‌های جانبی محسوب می‌شوند، علاوه بر این شیمی درمانی عوارض زیادی دارد که این مساله نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی در عین حال به داروهای هدفمند شیمی درمانی اشاره کرد و گفت: اثربخشی این داروها که "مونو کلونال آنتی بادی" نام دارند، آرزوی هر پزشکی است، ولی متاسفانه تجارت بیشتر از واقعیت به این آرزو رسیده، چراکه اثربخشی این داروها حتی به ۳۰ درصد هم نمی‌رسد.

اکبری با بیان اینکه سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان صرف داروهای شیمی درمانی می‌شود که نه طول عمری به بیمار سرطانی اضافه می‌کند و نه تاثیری در ارتقای کیفیت زندگی آنان دارد، گفت: تذکرات مرتبط با نظارت جدی بر این حوزه و صرف این بودجه در بخش‌های موثرتر  بارها مطرح شده ولی متاسفانه هیچ زمان کنترل و نظارت دقیقی بر تجویز و مصرف این داروها صورت نگرفته است.


سالانه ۳ هزار میلیارد تومان هزینه درمان سرطان در کشور می‌شود

وی با تاکید بر هزینه دو برابری درمان سرطان نسبت به سایر بیماری‌ها، گفت سالانه ۳ هزار میلیارد تومان هزینه درمان سرطان در کشور می‌شود.

مشاور وزیر بهداشت هزینه ‌های سلامت در کشور را عامل کشیده شدن  ۸ درصد بیماران به زیر خط فقر دانست و گفت: این نسبت‌ها در سرطان دو بربر است.

این فوق تخصص جراحی سرطان و غدد با تاکید بر اهمیت توجه به هزینه اثربخشی در درمان سرطان، گفت: باید به نیروی انسانی توجه شود در حالیکه تعرفه‌های غیرواقعی باعث شده که برخی پزشکان برای کسب درآمد  بیشتر با شرکت‌های دارویی قرارداد ببندند و به نوعی در جامعه تقاضای القایی ایجاد کنند. به عبارت دیگر تمرکز ما به جای نیروی انسانی به سمت دارو و ابزار درمانی معطوف شده است.

وی با تاکید بر ضرورت نظارت جدی‌تر در حوزه درمان سرطان بخصوص هزینه‌های حوزه شیمی درمانی، گفت: شرط اول نظارت این است که دانش موضوع را داشته باشیم و بعد معتقد به قضیه باشیم یعنی علم را به اعتقاد  تبدیل کنیم و بعد عمل کنیم در این صورت می‌توان مدیریت با نفوذ و نظارت قوی و جدی اعمال کرد.


تشخیص اولیه سرطان با جراح است

دکتر اکبری در بخش پایانی با تاکید بر اینکه تشخیص اولیه سرطان با جراح است، گفت: در مورد سرطان تشخیص اولیه با متخصصان داخلی است.

وی همچنین با اشاره به برخی از تظاهرات بالینی در مورد سرطان‌های مختلف گفت: در مورد سرطان پستان به عنوان شایع‌ترین سرطان در زنان،  وجود توده و ترشح خونی یک طرفه (در یک پستان) نشانه‌های جدی هستند، همچنین افراد می‌توانند در مقابل آینه خود را معاینه کرده و یک دست را بالا ببرند اگر  پوست در یک نقطه گیر کرده و یا فرورفتگی داشته باشد باید به سرطان شک کرد.
در مورد سرطان معده به عنوان سرطان شایع در مردان نیز، لاغری بدون دلیل، کم خونی، کم اشتهایی و نشانه‌های ظاهری مانند درد مختصر یا نفخ می‌تواند از نشانه‌های جدی سرطان‌های دستگاه گوارش باشد.

بارداری در سرطان بلامانع است

مشاور عالی وزیر بهداشت در خاتمه همچنین در مورد بارداری‌های بعد از سرطان نیز، ضمن رد این مساله که افراد مبتلا به سرطان نباید باردار شوند، توضیح داد: بارداری در سرطان بلامانع است، البته به شرطی که تحت نظر پزشک و با آگاهی پزشک و بیمار باشد. همچنین در سرطان پستان بارداری می‌تواند منجر به سلامت مادر و جنین باشد./ ایرنا و ایسنا

سرطان قلب را پیر می‌کند

معمای ۱۰۰ ساله سرطان حل شد

 

کپی