اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

جهان چه فرصت‌هایی را در مهار کرونا از دست داد؟

جهان چه فرصت‌هایی را در مهار کرونا از دست داد؟

برغم اینکه سازمان جهانی بهداشت به طور مکرر خواستار حفظ وحدت جهانی در برابر بیماری کووید 19 شده و هشدار داده که بدترین شرایط پیش روی ما قرار دارد، جهان شاهد عبور آمار مبتلایان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر است و این سوال از هر زمان دیگری پررنگ‌تر می‌شود که جهان چه فرصت‌هایی را در مهار کرونا از دست داده است؟

زندگی زیر سایه همه گیری کووید-۱۹ برای یک مدت زمان طولانی فراتر از تصور بشر بود اما اکنون حدود یک سال است که سازمان جهانی بهداشت، شیوع کروناویروس را وضعیت اضطراری اعلام کرده و شمار مبتلایان به این بیماری در حال حاضر از ۱۰۰ میلیون نفر فراتر رفته است.

همچنین آمار فوتی های ناشی از کروناویروس از ۲.۱ میلیون نفر گذشته و ایالات متحده بالاترین آمار مبتلایان و نیز قربانیان را تا امروز گزارش کرده است.

با آغاز ماه آوریل و حدود دو ماه پس از آنکه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که شیوع بیماری کووید-۱۹ یک وضعیت اضطراری است، تعداد مبتلایان به این بیماری به یک میلیون نفر رسید. در آن زمان گستردگی و بزرگی همه گیری برای بسیاری از کشورها به طور کامل شناخته شده نبود و این درحالیست که سازمان جهانی بهداشت کمتر از یک ماه قبل اعلام کرده بود که کروناویروس به سطح همه گیری رسیده است.

حدود دو ماه بعد تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در جهان از ۱۰ میلیون نفر فراتر رفت و تا پایان ماه ژوئن بیش از ۵۰۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

با نگاهی به سال ۲۰۲۰ که بسیاری از آن به عنوان "سال طاعون" یاد می کنند این پرسش مطرح است که چرا کشورهایی مانند ایالات متحده با پیشرفته ترین سیستم مراقبت های بهداشتی، بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را داشته و در مهار شیوع ویروس موفق نبوده اند.

به رغم اینکه سازمان جهانی بهداشت به طور مکرر خواستار حفظ وحدت جهانی در برابر این بیماری شده و هشدار داده که بدترین شرایط پیش روی ما قرار دارد، جهان شاهد عبور آمار مبتلایان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر است و این "نقطه عطف" دیگری است که رهبران جهان، مقامات، متخصصان بهداشت عمومی و شهروندان عادی را مجبور سازد تا در خصوص ناکامی ها در زمینه مبارزه جهانی علیه همه گیری تامل بیشتری داشته باشند.


فرصت‌های طلایی از دست رفته

یک متخصص اپیدمیولوژی از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در چین گفته است: نکته کلیدی در کنترل بیماری عفونی مانند بیماری کووید-۱۹، در نظر گرفتن تدابیر و اجرای اقدامات لازم در اسرع وقت است و کشورهای غربی باید همچون همسایگان چین از جمله کره جنوبی در اتخاذ اقدامات جدی پیش از ۳۰ ژانویه و زمان اعلام وضعیت اضطراری عمل می‌کردند.

وی افزود: اروپا و ایالات متحده دیر عمل کردند. زمانیکه شعله های آتش گسترده شود مهار کردن آن سخت خواهد بود.

پس از آنکه سازمان جهانی بهداشت در ۳۰ ژانویه وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد، قاره اروپا اواخر ماه فوریه شاهد شیوع بیماری در برخی از مناطق ایتالیا بود. به دنبال آن کشورهای دیگر نیز گزارش هایی از شناسایی افرادی که به این مناطق سفر کرده و به کروناویروس آلوده شده بودند، منتشر کردند.

با این حال مقامات محلی در این کشورها به اعمال محدودیت در سفر یا دستورالعمل های بهداشت عمومی تا ابتدای ماه آوریل اقدام نکردند تا زمانیکه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا (ECDC) به ارائه گزارشی در مورد استفاده از ماسک به عنوان روشی موثر در کاهش انتقال بیماری اقدام کرد.

برخی از کارشناسان نیز عدم تست‌گیری کروناویروس را عامل مهم دیگری در ناکامی مبارزه جهانی با همه گیری می‌دانند که علت آن عدم شناخت کافی از کروناویروس و ویژگی های سرایت آن از جمله انتقال بیماری از طریق ناقلان خاموش است.

به گزارش گلوبال تایمز، یکی از محققان موسسه تحقیقات ایمنی عمومی در دانشگاه چینهوا نیز تاکید کرد: تلاش های جهانی همچون برنامه های گسترده واکسیناسیون و اعمال محدودیت های شدید، جهان را در تاریکی که در آن به سر می برد در مسیری درست هدایت خواهد کرد و آمار روزانه مبتلایان با افت چشمگیری روبرو خواهد شد.
اما برای کشورهایی مانند ایالات متحده بعید است که موارد جدید روزانه در سال جاری به صفر برسد که از دلایل آن تعداد بالای موارد تایید شده و اعمال دیرهنگام محدودیت‌هاست./ ایسنا 

احتکار واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند/ سهم کشورهای فقیر از ماراتن دریافت واکسن فقط ۱۰ درصد

 

 

 

 

کپی