اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام گرفت

آغاز طرح ملی «یزد، پایتخت صحیفه سجادیه ایران»

آغاز طرح ملی «یزد، پایتخت صحیفه سجادیه ایران»

گروه فرهنگی / طرح ملی «یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران» با حضورسیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله ناصری نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه یزد و محمدعلی طالبی استاندار یزد رسماً آغاز به کارکرد.

 به‌گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی عصر دوشنبه (۶بهمن‌ماه) در آیین آغاز رسمی طرح ملی «یزد، نخستین پایتخت صحیفه سجادیه ایران» با بیان اینکه صحیفه سجادیه تنها یک اثر و یک کتاب چون دیگرآثار و کتاب‌ها نیست، اظهارداشت: درطول زندگی بشرآثار زیادی در اختیارش قرار می‌گیرد اما ویژگی صحیفه سجادیه این است که به انسان با تمام ساحت وجودی‌اش توجه می‌کند و این یک نکته ارزشمند در این کتاب است.»
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید:«انسان چهار ساحت وجودی دارد که عبارتند از: ارتباط انسان با خود، انسان با سایر انسان‌ها، انسان با جهان و طبیعت و رابطه انسان با خداوند، اما اینکه یک اثر بتواند به تمام ساحات وجودی انسان بپردازد بی‌نظیر است و صحیفه برای تمام ابعاد وجودی انسان حرف دارد. نکته‌ بعدی صحیفه این است که این کتاب یک منظومه وحیانی با زبان انسانی است. آثاری داریم که با وجود انسان در ارتباط است اما ممکن است روح او را دربر نگیرد، اما صحیفه زبان بشری است که باعث ارتباط انسان با خداوند می‌شود. در مجموع صحیفه یک کتاب جامع دعاست که به تمام ابعاد زندگی انسان توجه کرده و هر انسانی می‌تواند سهمی از آن بردارد، چرا که در قالب یک زبان انسانی و وحیانی است.»
او درادامه افزود: «در طول تاریخ اسلام و تشیع کارهای زیادی برای ترویج صحیفه صورت گرفته است، اما کارهای بیشتری باید مدنظر قرار گیرد. برهمین اساس، در راستای پایتخت‌هایی که برای موارد مختلف در نظر گرفتیم استان یزد را به‌عنوان پایتخت صحیفه سجادیه معرفی می‌کنیم، چرا که یزد پایتخت دارالعباده و دارالعلم است و امیدواریم این تجربه باعث اشاعه بیشتر صحیفه سجادیه شود.» آیت‌الله ناصری نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه یکی از امتیازاتی که صحیفه سجادیه دارد این است که به ما می‌آموزد چگونه با خداوند حرف بزنیم و چه چیزی را بخواهیم و چگونه ارتباط بگیریم، تصریح کرد: «دعای مکارم‌الاخلاق راهکار زندگی را به انسان نشان می‌دهد و هدفش برقرار کردن ارتباط انسان با خداوند است. صحیفه انسان را به چگونه اندیشیدن وا می‌دارد و باعث می‌شود که انسان در مسیر کمال قرار گیرد.»
صحیفه سجادیه از فرقه‌گرایی و فاصله‌گذاری ادیان و مذاهب به دور است
عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم افزود: «صحیفه سجادیه سرشار از نور است. کتابی با گفت‌وگو از ادب نفس، ادب درس و ادب زبان. در زندگی امروز صحیفه سجادیه سرچشمه هدایت و معرفت است و زندگی مؤمنانه و روشنگرانه را برای انسان به ارمغان می‌آورد. صحیفه سجادیه مرتبه‌ای بسیار بالا دارد و از فرقه‌گرایی و فاصله‌گذاری ادیان و مذاهب به دور است. راه مقدس و تابناک آموزه‌های ناب الهی و جلوه‌ای پرفروغ بر رفتار و گفتار اهل‌بیت(ع) صحیفه سجادیه است و نمونه کامل قرآن صاعد، گنجینه معرفت و معنویت و سرچشمه بخش بزرگی از فرهنگ ناب دینی است. این کتاب پرگوهر و سراسر نور همچنان ناشناخته مانده است.»
فقهی‌زاده ابراز داشت: «معاونت قرآن و عترت در عمل به وظایف خود در جریان‌سازی‌های صحیح فرهنگ اسلامی و با توجه به مهجوریت صحیفه سجادیه، به طراحی طرح ملی پایتخت صحیفه سجادیه ایران اقدام کرده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای آن را به دارالمؤمنین یزد سپرد و به همین منظور لوح افتخار نخستین پایتخت صحیفه سجادیه را به مردم آن دیار تقدیم می‌کنیم.» در ادامه، محمد علی طالبی استاندار یزد با اشاره به اهمیت و جایگاه صحیفه سجادیه اظهار کرد: «یزد داشته‌های غنی فرهنگی بسیار زیادی دارد و قرن‌ها به‌عنوان دارالعباده مشهور بوده است اما طی دهه‌های گذشته با رشد شهرنشینی دچار آسیب‌هایی شده است که باید به این داشته‌های غنی برگردیم. مطمئنیم که فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند به رشد بیشتر جامعه مذهبی ایران کمک کند و امیدواریم بتوانیم از این طریق فرهنگ دعا و نیایش را در جامعه ترویج دهیم.»
در پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی‌فقیه در یزد، استاندار یزد و جمعی از مدیران فرهنگی از پوستر طرح ملی «یزد، نخستین پایتخت صحیفه سجادیه ایران» رونمایی شد.

کپی