اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

حالت فوق‌العاده در پورتوریکو برای زنان
دولت پورتوریکو به‌منظور مقابله بهتر و مؤثرتر با خشونت علیه زنان در این مجمع‌الجزایر حالت فوق‌العاده اعلام کرد. این منطقه با سه میلیون جمعیت، سال گذشته شاهد ۶۰ مورد قتل زنان به دلیل جنسیت‌شان بود. فرماندار پورتوریکو همچنین از برنامه‌ای برای جذب زنان در بازار کار خبر داده است. پورتوریکو با سه میلیون جمعیت در منطقه کارائیب و خارج از قلمرو ارضی ایالات متحده قرار دارد. به گزارش سازمان نظارت بر برابری جنسیتی (OEG) در این مجمع‌الجزایر در سال گذشته میلادی ۶۰ مورد قتل زنان به دلیل جنسیت‌شان و شش مورد قتل افراد تراجنسیتی رخ داده است.
 
---
 
دردسر جدید وکیل ترامپ
ادعای دونالد ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات اخیر امریکا، دامن وکیل او را گرفت. شرکت دومنین اعلام کرد «رودی جولیانی» وکیل شخصی دونالد ترامپ، بدون ارائه شواهد و مدارک ماشین‌های شمارش آرای تولیدی این شرکت را متهم به دست‌کاری و تقلب در انتخابات کرده است و حالا به علت بدنام کردن دومنین باید یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار غرامت بپردازد. «دست‌کاری در دستگاه‌های شمارش آرا» یکی از اصلی‌ترین ادعاهای دونالد ترامپ و وکیل شخصی او، رودی جولیانی، بود که هیچ گاه اثبات نشد. جولیانی در جریان اعتراض و شکایات متعدد ستاد دونالد ترامپ نسبت به نتیجه انتخابات، بارها مدعی شده بود که دستگاه‌‎های شمارش رأی دومنین که یک شرکت ونزوئلایی است، هزاران رأی دونالد ترامپ را به نفع جو بایدن شمارش کرده است. اما این اتهام‌ها در بیش از ۶۰ دادگاه ایالتی و فدرال و حتی دیوان عالی امریکا به هیچ جا نرسید.
 
 
---
 
کشف اجساد ۹ کارگر محبوس در معدن چین
جسد 9 کارگر محبوس در یکی از معادن طلای چین پیدا شد. دیروز امدادگران توانسته بودند 11 معدنچی را بعد از 2 هفته نجات دهند و حال در جست و جوی آخرین کارگر هستند. علت وقوع این حادثه در معدن در حال ساخت مشخص نیست و بررسی ها در این مورد ادامه دارد.
 
---
 
بازگشت ترنس‌ها به ارتش امریکا
ممنوعیت حضور تراجنسیتی‌ها در ارتش امریکا به دستور جو بایدن لغو شد. اوباما اجازه فعالیت تراجنسیتی‌ها در ارتش امریکا را داد، ترامپ آن را ممنوع کرد و حالا در دوران ریاست جمهوری بایدن آنها مجدداً می‌توانند بخشی از نیروهای مسلح ایالات متحده باشند. تخمین زده می‌شود که در میان یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارکنان نیروهای مسلح امریکا بین ۱۳۲۰ تا ۱۵ هزار تراجنسیتی وجود داشته باشد. آنها در دوره‌های پیش از اوباما نیز مجبور به پنهان ساختن هویت خود بودند.
 
 
---
 
پوتین: کاخ ندارم
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ادعاهای آلکسی ناوالنی، مخالف سرسخت خود درباره داشتن کاخی مجلل در سواحل دریای سیاه را رد کرد. پوتین در یک گفت‌و‌گوی ویدئویی با دانشجویان گفت: «هیچ یک از آنچه به عنوان املاک من ذکر شده، متعلق به من یا نزدیکان نزدیک من نیست و هرگز هم نبوده است.» تیم الکسی ناوالنی، منتقد پوتین که اکنون در بازداشت بسر می‌برد، هفته گذشته ویدئویی را منتشر کرده که در آن با نشان دادن کاخی بزرگ گفته می‌شود این کاخ متعلق به ولادیمیر پوتین است. به دنبال بازداشت آلکسی ناوالنی و انتشار ویدئوی یاد شده، هزاران نفر در بیش از ۱۰۰ شهر روسیه به خیابان‌ها آمدند و علیه پوتین شعار دادند که او «یک دزد است». تیم ناوالنی در ویدئوی اخیر خود عنوان کرده این کاخ میلیاردی از یک تالار بزرگ هاکی روی یخ، جایگاه فرود هلیکوپتر، کازینو و دیسکوی آبی حول یک کاخ متعلق به پوتین بنا شده‌اند. گروه ناوالنی مدعی است هزینه این «ثروت تزاری» از محل رشوه‌هایی تأمین شده‌اند که رئیس کرملین و دوستانش از کنسرت‌های دولتی و اولیگارش‌های مافیایی دریافت کرده‌اند. مقامات کرملین تمام این اتهامات را رد کرده‌اند.
کپی