اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

آنتونی بلینکن در یک قدمی تصدی ریاست وزارت خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن در یک قدمی تصدی ریاست وزارت خارجه آمریکا

گزینه پیشنهادی جو بایدن برای تصدی وزارت خارجه آمریکا برای تایید صلاحیت در سنا مسیری هموار در پیش دارد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، با رای مثبت کمیته روابط خارجی سنا به انتصاب آنتونی بلینکن، این دیپلمات کهنه کار تنها یک گام دیگر با وزارت خارجه آمریکا فاصله دارد.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز گذشته رای مثبت خود را نسبت به انتصاب بلینکن به مقام وزیر خارجه دولت جو بایدن اعلام کرد. با این اوصاف انتظار می‌رود روز سه شنبه سنای آمریکا صلاحیت وی را برای هدایت دستگاه دیپلماسی آمریکا تایید کند.

بلینکن توانست ۱۵ رای مثبت کمیته روابط خارجی سنا را در برابر ۳ رای مخالف کسب کند. با توجه به اینکه هیچیک از سه رای مخالف به گزینه وزارت خارجه بایدن از سوی نمایندگان جمهوری خواه نبوده، انتظار می‌رود بلینکن امروز با جلب حمایت قاطع سناتور‌های هر دو حزب تائید صلاحیت شود.

سناتور‌های آمریکایی می‌خواهند هر چه زودتر کرسی‌های خالی سیاست خارجی و امنیت ملی کشور پر شود. در حال حاضر دانیل اسمیت، مدیر سابق انستیتوی خدمات خارجی (FSI) به عنوان سرپرست وزارت خارجه آمریکا خدمت می‌کند.

بلینکن از معتمدین بایدن به حساب می‌آید و پیش از این توانسته رای اعتماد خود را از سنا بگیرد. او در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به عنوان دیپلمات شماره ۲ آمریکا مشغول به خدمت بود.

مجلس سنای آمریکا در حال حاضر در کنترل دموکرات‌ها قرار دارد و بعید به نظر می‌رسد بلینکن پس از این برای گرفتن کلید وزارت خارجه آمریکا دشواری دیگری پیش رو داشته باشد./ باشگاه خبرنگاران

کپی