اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

اشرف غنی: فصل تازه‌ای در روابط آمریکا-افغانستان آغاز شد

اشرف غنی: فصل تازه‌ای در روابط آمریکا-افغانستان آغاز شد

رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه پس از تماس تلفنی با "جیک سالیوان"، مشاور امنیت ملی آمریکا که به وی اطمینان داد توافق صلح واشنگتن با جنبش طالبان مورد بررسی قرار می‌گیرد، اظهار کرد: فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه بین افغانستان و آمریکا گشوده شده است.

به نقل از اسپوتنیک، غنی در نشست کابینه افغانستان گفت: من با مشاور امنیت ملی جدید آمریکا تلفنی صحبت کردم، این ابتکار جدیدی است که فصل تازه‌ای را در روابط ما با شریک کلیدی‌مان (ایالات متحده) آغاز کرده است.

وی افزود که واشنگتن، کابل را شریک خود مدنظر قرار می‌دهد و اشاره کرد که سالیوان به وی اطمینان داده کاخ سفید توافق صلح ماه فوریه آمریکا با طالبان را بررسی خواهد کرد.

غنی گفت: توافق بین طالبان و آمریکا در حال بررسی توسط شورای امنیت ملی آمریکا است. بعد از این ارزیابی، یک رایزنی اساسی خواهیم داشت تا بتوانیم به اهداف مشترکمان دست پیدا کنیم.

علاوه بر این، غنی اشاره کرد که با نخست‌وزیران نروژ، استرالیا، کانادا و همچنین "ینس استولتنبرگ"، دبیرکل ناتو صحبت کرده است. رئیس جمهور افغانستان گفت جامعه بین‌المللی از تلاش کابل برای دستیابی به صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

توافق آمریکا-طالبان خواستار آن شده که واشنگتن در ازای وعده شورشیان مبنی بر عدم اجازه به اینکه افغانستان به مامن تروریست‌ها تبدیل شود، نیروهای خود را خارج کند. به طور همزمان، مذاکرات درون‌افغانی همزمان با تشدید خشونت در افغانستان، متوقف شده است./ ایسنا

کپی