اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

فقط 5 دقیقه چرت زدن می تواند مانع زوال عقل شود

فقط 5 دقیقه چرت زدن می تواند مانع زوال عقل شود
آرزوکیهان

محققان چینی با بررسی الگوی خواب 2200 سالمند متوجه شدند تنها 5 دقیقه چرت زدن در روز می تواند مانع زوال عقل شود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، چرت زدن می تواند چابکی ذهن را افزایش داده و حافظه را تقویت کرده و تسلط کلامی را افزایش دهد.
افرادی که در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته اند همگی در سنین 60 سال به بالا بوده و و پژوهش ها روشن کرد که در این میان افرادی که در میانه روز پس از خوردن وعده ناهار چرت کوتاهی زده اند به مراتب از سلامت ذهنی بالایی نسبت به دیگر سالمندان برخوردار بوده اند.
می دانیم که با افزایش سن، الگوی خواب ما تغییر می کند و شکل چرت زدن در میانه روز پدید می آید. این در حالی است که بسیاری از سالمندان شبها نمی توانند خواب خوبی داشته باشند اما آخرین یافته ها نشان داد که چرت زدن می تواند چابکی ذهنی و کارآماده سازی ذهن را برای ادامه بهینه طول روز انجام دهد.
از سوی دیگر محققان چینی بر این باورند که چرت نیمه روز می تواند پاسخ ایمنی بدن را تنظیم کرده و مانع التهاب در مغز شود. اما باید توجه داشت افرادی که زیاد و طولانی مدت چرت می زنند خود ممکن است به دیگر بیماری ها از جمله افزایش چربی خون مبتلا باشند پس میزان زمان چرت زدن در روز نیز حائز اهمیت است.
"سارا ایماریسیو" از سازمان آلزایمر در انگلستان گفت: "دانشمندان به تلاش خود برای کشف رابطه بین خواب و زوال عقل ادامه می دهند."الگوی خواب غیرمعمول در افراد مبتلا به زوال عقل رایج است، اما تحقیقات نشان می دهد که تغییرات خواب می تواند مدتها قبل از شروع علائم مانند از دست دادن حافظه آشکار شود. از این رو چرت زدن کواته مدت در میانه روز زمانی برای رفرش کردن یا بازسازی دوباره مغز برای انجام فعالیت های روزانه است.

کپی