اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

30 میلیارد تومانی شدن فروش نمایشگاه مجازی کتاب تهران در ساعات اولیه ششمین روز

استقبال مردم پیش‌بینی‌ها را بر هم زد

استقبال مردم پیش‌بینی‌ها را بر هم زد
مریم شهبازی خبرنگار

نمایشگاه مجازی کتاب تهران در ساعات ابتدایی ششمین روز برگزاری‌اش 30 میلیارد تومانی شد؛ این در حالی است که زمان برگزاری آن برای دو روز دیگر، تا ساعت 24 هشتم بهمن ماه تمدید شده است. بنابراین برای اطلاع از فروش نهایی نمایشگاه کتاب و استقبال مردم باید قدری بیشتر منتظر بمانیم.

انتشار آمار فروش نخستین تجربه نشر در برپایی نمایشگاه مجازی کتاب در حالی است که مردم بازهم پیش‌بینی مسئولان را به هم زدند؛ باوجود محدودیت‌هایی که شیوع جهانی کرونا طی یک سال اخیر رقم‌زده و از سویی مشکلات اقتصادی برآمده از تحریم‌ها، دوستداران کتاب نشان دادند که همچنان برای کتاب در کنار سایر هزینه‌های روزمره زندگی‌شان اهمیت قائل هستند.
این نمایشگاه که به‌دنبال تلاش چندماهه مسئولان خانه کتـــــــاب و ادبیات ایران(مجری برگزاری نمــایشگاه کتــاب و زیرمجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در همکاری با اتحادیه ناشـــران و کتابفروشان تهران و همچنین دیگر فعالان عرصه نشر برپاشده تجربه‌ای است که تا به امروز مصداقی در عرصه جهانی نداشته است. اهمیت برپایی این نمایشگاه به‌رغم محدودیت‌های پیش روی آن و برخی کاستی‌هایی که خود مسئولان هم پیش‌تر از احتمال وقوع آنها سخن گفته و حتی عذرخواهی هم کرده بودند در شرایطی برپا شد که صنعت نشر اوضاع مطلوبی ندارد. اغلب ناشران کشور در شرایطی دست به برنامه‌ریزی سالانه می‌زنند که مبنای بخش مهمی از نقدینگی خود را بر فروش آثار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌گذارند؛ رویدادی که امسال بنابر ضرورت‌های پزشکی امکان برگزاری‌اش مهیا نشد و شاهد تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا بر لغو سی و سومین دوره این نمایشگاه بودیم؛ اتفاقی که هرچند ناگزیر بود اما موجب خسارت قابل‌توجهی به بدنه نشر و همچنین ناشران شد. بنای برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بر همین اساس گذاشته شد؛ هرچند که از ابتدا با توجه به امکانات و محدودیت‌های پیش رو احتمال بروز برخی مشکلات طی زمان برپایی‌اش دور از تصور نبود. نه‌تنها از جهت زیرساختی نگرانی‌هایی جدی در برگزاری این نمایشگاه از سوی مسئولان ارشاد و اهالی نشر وجود داشت؛ حتی به‌دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه نیز پیش‌بینی می‌شد که مردم استقبال چندانی از آن نکنند. با این‌ حال آمار منتشر شده از میزان فروش این نمایشگاه طی ساعات ابتدایی ششمین روز، گویای فروش 290 میلیارد و ۴۴۳میلیون و ۷۵۳هزار و ۸۶۴ریالی در سراسر کشورمان است که البته کمی بعد مرز 30 میلیارد تومان را هم رد کرد.
مبلغ یادشده درنتیجه فروش 562 هزار و 633 نسخه کتاب است؛ تا زمان مذکور ۹۸هزار و ۹۷۳سفارش در این نمایشگاه ثبت‌شده که از این تعداد ۷۱هزار و ۱۲۴ سفارش در انتظار ارسال و ۲۷هزار و ۸۴۹سفارش ارسال‌ شده است. از مجموع کل بسته‌های ارسال‌ شده، ۹هزار و ۶۲۸بسته از سوی ناشر و ۱۸۱هزار و ۸۴۸ بسته از سوی پست کتاب ارسال‌ شده است.
همان‌طور که طی گزارش‌های روزهای اخیر اطلاع‌رسانی کرده‌ایم، این نمایشگاه از یکم بهمن‌ماه آغاز شد و قرار بود که دیروز(6 بهمن) به کار خود پایان بدهد که خبر تمدید دو روزه زمان برگزاری‌اش منتشر شد. بنابراین اگر هنوز هم برای خرید کتاب‌های موردنظر خود فرصتی نیافته‌اید تا ساعت 24 فردا، سه‌شنبه برای مراجعه به نشانی الکترونیکی tehranbookfair.ir زمان در اختیاردارید؛ هرچند که بهتر است با توجه به افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان در ساعات پایانی و کند شدن احتمالی سرعت اینترنت زودتر دست‌به‌کار شوید.
آثار ناشران حاضر در نمایشگاه هم‌اکنون در بخش‌های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی و آموزشی در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار دارند. البته در قسمت خارجی هم با توجه به حضور ناشرانی از 28 کشور جهان شاهد دو بخش کتاب‌های لاتین و عربی هستیم. افزون بر این، دیجیتال هم یکی دیگر از بخش‌های این نمایشگاه است. کتاب‌های بخش داخلی با تخفیف 20 درصدی و کتاب‌های بخش خارجی هم با تخفیف 50 درصدی به فروش می‌رسند. اما خبر خوبی که بارها از آن سخن گفته‌ایم ارسال رایگان کتاب‌ها به خانه خریداران است؛ اتفاقی که در همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شرکت پست شاهد آن هستیم. کتاب‌های خریداری شده طی 3 تا 6 روز ارسال می‌شوند.
گفتنی است که در مواجهه با هر سؤال یا مشکلی در مسیر خرید یا دریافت آثار مورد نظر خود می‌توانید با شماره 91009898-021 تماس بگیرید؛ در این مرکز تماس سیصد کانال جهت پاسخگویی در نظر گرفته شده تا انتظار برای اتصال به کارشناسان مربوطه به کمترین زمان ممکن برسد.

کپی