اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

ظریف: ایران برای بازسازی مناطق آزاده شده جمهوری آذربایجان آمادگی دارد

ظریف: ایران برای بازسازی مناطق آزاده شده جمهوری آذربایجان آمادگی دارد

وزیر امورخارجه در دیدار با همتای جمهوری آذربایجان خود از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال و گسترده در بازسازی مناطق آزاد شده واقع در مرزهای مشترک دو کشور خبر داد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در ادامه دیدار با مقام‌های جمهوری آذربایجان، با جیحون بایرامف وزیر امور خارجه این کشور دیدار و درباره موضوعات مهم مورد علاقه دو کشور در حوزه‌های مختلف دوجانبه و منطقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امورخارجه کشورمان با ابراز خرسندی از حضور در جمهوری آذربایجان در زمان پس از آزادی سرزمینهای اشغالی این کشور و ادای احترام به قربانیان جنگ خصوصا غیرنظامیان، با خانواده‌های آنان ابراز همدردی کرد و مرحله جدید را برهه مهمی برای کمک به برقراری صلح و ثبات در منطقه و برای منافع همه طرف‌ها ارزیابی کرد.

ظریف هدف از سفر به منطقه و آغاز آن از باکو را تلاش و مساعدت برای برقراری صلح و آرامش عنوان کرد و از اینکه دیدارهای فشرده مقام‌های جمهوری آذربایجان و کشورمان در ماههای اخیر در سطح مناسبی گسترش یافته است ابراز خرسندی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال و گسترده در بازسازی مناطق آزاد شده که در مرزهای مشترک دو کشور نیز واقع شده است،  به گفت‌وگوهای نتیجه بخش دو کشور در اجلاس اخیر کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور اشاره و دیدگاه اعلام شده از سوی رییس جمهور آذربایجان در دیدار امروز را بیانگر عزم جدی دو کشور برای همکاری‌ها دانست.

ظریف با اعلام اینکه سقفی برای همکاری های فی‌مابین قائل نیستیم آمادگی همه جانبه بخش‌های مختلف اقتصادی در ایران برای حضور فعال در پروژه های اقتصادی جمهوری آذربایجان را اعلام و برقراری آرامش در منطقه را فرصت بزرگی برای همکاری های دو کشور در زمینه ترانزیت و فعال سازی کریدور های شرق- غرب و شمال- جنوب دانست.

جیحون بایرامف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار مناسبات دو کشور را برپایه دوستی و مشترکات تاریخی و فرهنگی دانست و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در سطوح عالی و مردمی در قبال تمامیت ارضی و حق حاکمیت این کشور قدردانی کرد.

وی با اشاره به تبادل هیات‌های بلند پایه بین دوکشور،  توسعه مناسبات اقتصادی را به عنوان یکی از اولویت‌های مهم در روابط دو کشور ارزیابی کرد و برگزاری نشست اخیر کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی را بیانگر این مهم دانست.

همکاری‌های دو کشور در حوزه خزر، موضوعات فرهنگی، همکاری‌ها در حوزه آب، حمل و نقل و حوزه‌های بین المللی و همکاری های ٣ جانبه با ترکیه، از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در این دیدار بود.

رسیدن به صلح پایدار از ترتیبات منطقه‌ای فراگیر می‌گذرد

وزیر امور خارجه رایزنی‌های خود با مقامات آذربایجانی در باکو را مثمرثمر خواند و تاکید کرد: راه رسیدن به صلح پایدار از ترتیبات منطقه‌ای فراگیر می‌گذرد

به گزارش اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «محمدجواد ظریف» در پایان دیدارهای خود در جمهوری آدربایجان در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: در باکو گفت‌وگوهایی مفصل و بسیار مثمرثمری را در خصوص روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای با رئیس‌جمهور علی‌اف، شاهین مصطفی‌اف معاون نخست‌وزیر و جیحون بایراموف وزیر خارجه به پایان رساندم.

وی تاکید کرد: راه رسیدن به صلح پایدار از ترتیبات منطقه‌ای فراگیر گذر می‌کند، از جمله کریدورهای حمل و نقل که منفعت آن برای همه است.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف شب گذشته در آغاز تور منطقه‌ای خود وارد باکو شد و امروز با رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد. 

وزیر امور خارجه در ادامه، به مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا سفر خواهد کرد./ایرنا

کپی