اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس خبر داد؛

کمیته صیانت از جنگل‌های زاگرس ایجاد شد/ تشکیل جلسه با رئیس جمهور

کمیته صیانت از جنگل‌های زاگرس ایجاد شد/ تشکیل جلسه با رئیس جمهور

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته ملی صیانت از جنگل‌های زاگرس و برگزاری نخستین جلسه آن با حضور رئیس جمهور خبر داد.

حسین گودرزی امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از نعمت‌های بزرگ خدادادی به سرزمین ایران، پهنه جنگلی، جنگل‌های زاگرس است، اظهار داشت: در کمربند غربی ایران و از جنوب تا شمال غرب، شش میلیون هکتار جنگل زاگرس وجود دارد که در اصطلاح به آن کمربند حفاظتی و یا ریه تنفسی ایران گفته می‌شود.

وی با بیان اینکه تعدیل و اقلیم آب هوای ایران به این جنگل‌ها بستگی دارد، عنوان کرد: ۴۰ درصد آب شرب ایران از طریق این پهنه جنگلی تأمین می‌شود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، گفت: متأسفانه در ۱۰ سال اخیر این پهنه عظیم جنگلی که بزرگترین پهنه جنگلی ایران نیز محسوب می‌شود دچار بیماری «زوال درختان بلوط» شده است.

گودرزی، تصریح کرد: ۱.۵ میلیون هکتار یا ۱۸ میلیون اصله درخت بلوط از ۲۵ تا ۱۰۰ درصد آفت زده و خشکیده شده است.

وی با اشاره به اینکه نیاز بود که اقدام ملی در راستای آنچه در جهت نجات دریاچه ارومیه صورت گرفت، در این زمینه هم انجام گیرد، افزود: من به عنوان یکی از نمایندگان حوزه زاگرس از وزیر جهاد کشاورزی در این زمینه سوال کردم و درخواست داشتیم که کمیته ملی نجات جنگل زاگرس تشکیل شود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در این راستا وزیر جهاد کشاورزی با رئیس جمهور مکاتبه‌ای داشتند و سرانجام این امر منتهی به تشکیل کمیته ملی راهبردی صیانت از جنگل‌های زاگرس شد و اولین جلسه آن هفته آینده با حضور رئیس جمهور، ۱۰ تا ۱۲ نفر از وزرا و رؤسای سازمان‌های مربوطه در دفتر رئیس جمهور تشکیل خواهد شد.

گودرزی، افزود: هدف اصلی این کمیته ملی، تنظیم سند حمایت از جنگل زاگرس، پهنه بندی مناطق آلوده، تخصیص بودجه بازسازی این جنگل‌ها خواهد بود./ مهر

کپی