اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

وقتی دوست ندارید قصه تمام شود

وقتی دوست ندارید قصه تمام شود
احمد طالبی‌نژاد منتقد سینما

از میان فیلم‌هایی که به تازگی دیده‌ام، پیشنهادم دیدن «اخبار جهان»(News of the World‎) ساخته پل گرینگرس است. این فیلم یک وسترن با ایده‌ای درجه یک است. در وسترن‌های اصیل یک ایده مشترک وجود دارد؛ ورود یک غریبه به منطقه‌ای که مردمانش افسرده و خموده هستند، ایجاد تحول و در نهایت ترک آنجا. داستان فیلم مثل همه وسترن‌ها در قرن نوزدهم اتفاق می‌افتد.

شخصیت اصلی کاپیتان است و تام هنکس نقش آن را بازی می‌کند (من از شیفتگان بازی‌ تام هنکس هستم و هر فیلمی را که بازی کند با لذت تماشا می‌کنم). کاپیتان کارش این است که به میان قبایل و دهکده‌های مختلف برود و اخبار جهان را مثل یک نمایش برای مردم بیان کند. او با این کار زندگی مردم را از یکنواختی و روال و عادت خارج می‌کند. از این جهت ایده فیلم ارزشمند است.
حیفم می‌آید از این فرصت استفاده نکنم و رمانی را که دوستش دارم، پیشنهاد نکنم. شاید خیلی‌ها آن را خوانده باشند و این پیشنهاد توصیه‌ای است جدی به آنهایی که نخوانده‌اند. «جزء از کل» استیو تولتز را با ترجمه پیمان خاکسار حتماً بخوانید. یکی از عجیب‌ترین رمان‌هایی که در دهه‌های اخیر نوشته شده است. تجربه‌ای نو و شیرین از فرم و داستانگویی است و به اعتقاد من در رده شاهکارهای ماندگار قرار خواهد گرفت. همانطور که از همین حالا این موقعیت را پیدا کرده است. «جزء از کل» شخصیت‌های عجیب و غریبی دارد و دلنشین‌ترین آنها برای من «ادی» است. این شخصیت از آسیای شرق و تایلند به استرالیا آمده است. «ادی» آنقدر عجیب است که از آشنایی با او حیرت می‌کنید. «جزء از کل» تجربه‌ای جدید و کمال یافته در داستانگویی است. روایت‌هایش تو در تو  و به قدری شیرین و جذاب است که دلتان می‌خواهد قصه تمام نشود. کتاب دیگری که این روزها از خواندنش لذت برده‌ام «داستان‌های جشن تولد» است. این داستان‌ها که موضوع‌شان تولد است نویسنده‌های مختلفی دارد از جمله کاترین براش، ریموند کارور، کلر کیگان، دانیل لاینز، پل ترو، اتان کانین، ویلیام تره ور، دنیس جانسن و ... نکته قابل توجه انتخاب و گردآوری آنها از طریق هاروکی موراکامی است. او به شیوه آلفرد هیچکاک داستان‌هایی را از نویسندگان مختلف انتخاب کرده و آنها را کنار هم قرار داده و چشم‌انداز عجیبی از زندگی و مرگ ایجاد کرده است. «تو این فکرم که تمومش کنم» ایان رید کتاب دیگری است که دلم می‌خواهد تجربه شیرین خواندنش را با شما به اشتراک بگذارم. مهمترین جذابیت این کتاب برای من تحول در ژانر است. به شخصه بجز داستان‌های آگاتا کریستی علاقه‌ای به داستان‌های جنایی ندارم اما داستان این کتاب متفاوت است، آنقدر نوآوری دارد و باورپذیر است که تجربه خواندن لذت بخشی است.

کپی