اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

فیلمسازان جوان در اولویت هستند

فیلمسازان جوان در اولویت هستند

فرهنگی/ سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در حالی به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود که در آخرین روز برگزاری برای اولین بار اسامی نامزدهای منتخب اعلام شد. یکشنبه پنجم بهمن‌ماه و در آخرین روز برگزاری حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی کشور از جشنواره بازدید کرد.

 او در این بازدید اعلام کرد که مهم‌ترین فیلمسازان ما از سینمای کوتاه معرفی شده‌اند و برترین آن‌ها تجربه ساخت فیلم کوتاه را داشته‌اند. رئیس سازمان سینمایی  از حضور چشمگیر فیلمسازان جوان تشکر کرد و گفت که مهم‌ترین راه ورود فیلمسازان به حرفه فیلمسازی از مسیر فیلم کوتاه است. انتظامی به حضور پررنگ فیلم اولی‌ها در جشنواره فیلم فجر هم اشاره کرد و گفت: «پوست‌اندازی که در سینمای کشور در جشنواره فجر سال جاری دیدیم نشان می‌دهد، نزدیک 60 درصد آثار مربوط به فیلمسازان اول بود که این خود نوید بخش رشد سینمای کشور است.» رئیس سازمان سینمایی با تشکر از فیلمسازان و ستاد برگزاری جشنواره گفت: «امروز در شرایط خاصی هستیم و هرگونه طراحی برای فعالیت تولیدی باید بر اساس این شرایط باشد. همکاران ما در سازمان سینمایی برای جشنواره‌ها ترکیبی از فعالیت حضوری و مجازی را بسته به شرایط روز زیست کرونایی تعریف کرده‌اند.» او با اشاره به شیوه‌های مختلف برگزاری رویدادهای سینمایی در جشنواره فیلم کودک و نوجوان، سینما حقیقت و جشنواره فیلم کوتاه، کارگاه‌های آموزشی، رقابت و نمایش را از ارکان این جشنواره‌ها عنوان کرد. او اقتصاد فرهنگ و هنر و به تبع آن اقتصاد سینما و اقتصاد فیلم کوتاه را متأثر از شرایط مختلف دانست که بخشی به برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های دولت و نهادهای حکومتی و بخشی نیز به توجه فیلمسازان بر می‌گردد. رئیس سازمان سینمایی در باره وظایف دولت بر لزوم زمینه‌سازی بخش بازار تأکید کرد و از گروه هنر و تجربه به عنوان بخشی از این ظرفیت‌ها نام برد. به گفته او البته انجمن سینمای جوانان ایران هم در این زمینه فعالیت‌هایی داشته که این فعالیت‌ها توسعه خواهد یافت. انتظامی اضافه کرد: از ابتدای سال 98 میزان اعتباراتی که برای کمک به فیلمسازان جوان تعریف شده بود رشد چشمگیری داشته است؛ در حالی که در بخش‌های دیگر سازمان سینمایی محدودیت داشته‌ایم، علت این اتفاق به این دلیل است که برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به فیلمسازان جوان اولویت دارد.
سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی، امروز ششم بهمن ماه به کار خود پایان خواهد داد. این جشنواره به صورت حضوری (9 سالن ایران مال) و برخط ( سامانه‌های ودیو، هاشور و تیوال) از اول تا پنجم آبان‌ماه برگزار شد.

کپی