اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

دیوار‌های بتنی منطقه آزاد اروند چگونه سرقت شد؟

دیوار‌های بتنی منطقه آزاد اروند چگونه سرقت شد؟

گروه ایران زمین - انتشار عکس‌ها و فیلم‌هایی از سرقت بخشی از دیوار بتنی تخریب شده حائل میان گمرک منطقه آزاد اروند با منطقه مسکونی اطراف این منطقه واکنش‌هایی را به‌دنبال داشت. این خبر هرچند حاشیه ساز بود اما بیشتر موجب تعجب مردم شد. چرا که برای نخستین بار بود که خبر سرقت دیوارهای بتنی چند صد کیلویی به خاطر فروش میلگردهای به کار رفته در داخل این دیوارها شنیده می‌شد.

اهالی منطقه می‌گویند این دیوار 30 کیلومتری آنها را همیشه یاد دیوار برلین (مرز برلین غربی و شرقی) می‌انداخته و برایشان جای تعجب دارد که چگونه می‌توان قطعات پیش ساخته این دیوار را بدون اینکه کسی متوجه بشود با جرثقیل انتقال داد یا تخریب کرد و میلگردهای آنها را جدا کرد. یکی از اهالی که خودش در کار خرید آهن قراضه است می‌گوید، در حال حاضر آهن قراضه درجه یک را در بهترین حالت با کیلویی 12 هزار تومان می‌خرند اما جدا کردن میلگردهای این دیوار‌های پیش ساخته با پتک معمولی یا صرف زمان کوتاه میسر نیست مگر اینکه دیوار‌ها را با جرثقیل به‌جای دیگری منتقل کنند که آن هم به‌دلیل اینکه بخشی از دیوار درست کنار جاده واقع شده بازهم جای سؤال دارد. اما ماجرای تخریب این دیوار از کجا آغاز شد؟ اهالی منطقه می‌گویند در جریان سیل سال گذشته خوزستان حجم زیادی از روان آب‌ها به‌سمت شهرهای آبادان و اهواز که همسطح دریا و به اصطلاح فلت هستند به راه افتاده بود که برای حفاظت از جان مردم این دو شهر در شورای تأمین استان تصمیم گرفته شده سیلاب به‌ سمت این دیوار 30 کیلومتری که بخش‌هایی از آن در حاشیه جاده است هدایت شود تا از سرعت و قدرت سیل کاسته شود و به همین دلیل بخش‌هایی از این دیوار و جاده حاشیه آن در جریان سیل فوق از بین رفت. به‌ گفته مردم، آب سیلاب چندین ماه در پای این دیوارماندگار بوده و به‌علت اینکه این آب اسیدی و شور بود، این مسأله نیز به تخریب بیشتر دیوارها دامن زده است . در همین حال «موعود شمخانی» معاون فنی و امور زیربنایی منطقه آزاد اروند هم در خصوص انتشار این فیلم به ایرنا گفت: بعد‌ از سیل سال گذشته قطعات بتنی که برای دیوار جدا کننده گمرک منطقه آزاد اروند جانمایی شده بود از بین رفت. وی افزود: ویرانه‌های حصار منطقه آزاد اروند هرچند جزو دارایی‌های بیت‌المال است اما بعد‌ از تخریب بر اثر سیل به‌دلیل هزینه بالا، ارزش جمع‌آوری نداشت چرا که هزینه جمع‌آوری قطعات حصار تخریب شده بیش از ارزش آنها بود. وی تصریح کرد: پس از فرو ریختن دیوار در خصوص حراست از بقایای آن، تفاهمنامه‌ای با نیروی انتظامی منعقد شد و پیرو آن بعد از سرقت انجام شده تعدادی بازداشت شدند و پرونده‌هایی نیز تشکیل و پیگیری حقوقی انجام شد.
وی تصریح کرد: بر اساس تفاهمنامه با گمرک جمهوری اسلامی ایران از ۱۳۹۷ تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۹ حفاظت و صیانت از این دیوار برعهده این نهاد بوده است.وی با اشاره به این که حصار فوق در کنار جاده بوده است، تصریح کرد: در جریان سیل سال گذشته و با تصمیم شورای تأمین در خصوص انفجار جاده برای جلوگیری از ورود سیلاب به منطقه، بخشی از این دیوار تخریب شد که هزینه ساخت مجدد آن ۴۰ میلیارد ریال برآورد شده است. منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) است که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است.

کپی