اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
خبر خوب وزیر بهداشت از ورود اولین پارت واکسن وارداتی کرونا از منابع مطمئن

در راه است

در  راه است

وزیر بهداشت خبر داد در روزهای آینده اولین پارت‌های واکسن وارداتی کرونا را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.

  به گزارش ایسنا، سعید نمکی با اشاره به جهش ویروس کرونا در انگلیس، گفت: امروز اثبات شد که انگلیسی‌ها دروغ گفتند که ویروس جهش یافته فقط 70 درصد قدرت سرایتش بالا رفته است. چند شب قبل بعد از مدت‌ها اعلام کردند که این ویروس هم بیماری‌زایی‌اش بالاتر است و هم مرگ‌زایی آن. این جهش فقط مختص اروپا نیست، بلکه در هر اقلیمی می‌تواند اتفاق بیفتد. حتی اگر تمام راه‌ها را بر ویروس اروپایی و انگلیسی ببندیم که کار صعبی است؛ چراکه ویروس نه به پاسپورت نیاز دارد و نه به ویزا. همان‌طور که ویروس ووهان را در قطب جنوب یافتید، ویروس انگلیس هم می‌تواند در دنیا بچرخد.
او با اشاره به وضعیت ورود واکسن کرونا در کشور، گفت: درباره واکسن این مژده را بدهم که ما واکسن را برای تزریق، قبل از رسیدن واکسن تولید خودمان تدارک دیدیم و منابع آن را تأمین کردیم. آقای رئیس‌جمهوری هم هر روز پیگیر هستند و انشاالله در روزهای آینده اولین پارت‌های واکسن وارداتی را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره واکسن‌های وارداتی کرونا، گفت: ما برای واکسیناسیون کشور بویژه گروه پرخطر از قبل برنامه‌هایی داشتیم و رهبر معظم انقلاب هم هرگز بر اینکه ما واکسیناسیون را با واکسن وارداتی قبل از رسیدن تولید داخل انجام دهیم بیانی نکردند؛ تنها درمورد واکسن برخی کشورها توصیه‌هایی فرمودند که قطعاً مدنظر خواهد بود. ما پیگیر واردات واکسن از مبادی مختلف و مطمئن هستیم و واکسن در حال ورود به کشور است و کار واکسیناسیون را بر اساس طبقه‌بندی گروه‌های پرخطر آغاز خواهیم کرد. نمکی درباره واکسن کرونای تولید مشترک با کشور کوبا، تأکید کرد: ما واکسن کوبایی نداریم؛ ما واکسنی داریم به‌نام واکسن انستیتو پاستور که با انتقال دانش فنی از کشور کوبا [تولید شده] است که قبلاً چنین تجربه‌ای ۲۰ سال قبل در ارتباط با واکسن هپاتیت B داشتیم و امروز هم با واکسن کرونا و انتقال دانش فنی خواهیم داشت.
---

 

کپی