اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

استعفا به خاطر واکسن خارج از نوبت
«میگل آنخل ویارویا» رئیس ستاد ارتش اسپانیا به دلیل دریافت خارج از نوبت واکسن کووید۱۹ از سمت خود کناره‌گیری کرد. ویارویا هدف از استعفایش را «صیانت از اعتبار نیروهای نظامی ارتش» اسپانیا اعلام کرده و با ارسال درخواستی به «مارگاریتا روبلِس» وزیر دفاع این کشور رسماً خواستار این امر شد. براساس اطلاعات منابع ستاد کل ارتش اسپانیا، ژنرال ویارویا و سایر فرماندهان نیروهای مسلح این کشور از جمله رئیس ستاد مشترک ارتش و رئیس فرماندهی عملیات، دوزهای اولیه از واکسن امریکایی فایزر را که قرار بود ابتدا به کادر درمانی نظامی تزریق شود، دریافت کرده‌اند. خبر واکسیناسیون خارج از نوبت این مقامات نظامی به تیتر رسانه‌ها تبدیل شده و 
نارضایتی هایی را به دنبال داشت.
 
 
 
---
نجات ۳۷۴ پناهجو در دریای مدیترانه
کشتی امداد «اوشن وایکینگ» در عرض ۴۸ ساعت ۳۷۴ پناهجو را  نزدیک سواحل لیبی نجات داد. حال این کشتی در دریا سرگردان و خدمه آن به دنبال یک بندر برای پذیرش پناهجویان است. ظرفیت این کشتی 200 نفر است و حال این کشتی لبریز از پناهجوست. سازمان «اس‌او‌اس مدیتران» که این کشتی را اداره می‌کند با اعلام این خبر در توییتر گفته است که به زودی وضعیت هوا رو به وخامت خواهد گذارد و نجات‌یافتگان باید هر چه سریع‌تر به بندری امن رسانده شوند. این پناهجویان روی قایق‌های بادی گرفتار توفان دریایی شده بودند. بسیاری از آنها به دلیل استنشاق دود گازوئیل موتور کشتی مسموم شده‌اند. در میان نجات‌یافتگان ۱۶۸ نفر کودک و نوجوان وجود دارد. حدود ۳۰ تن از آنها حداکثر ۱۲ سال سن دارند و ۲۱ نفر از این تعداد شیرخواره‌اند. دو زن باردار در میان آنها دیده می‌شود. اکثر نجات‌یافتگان از کشورهای گینه، مالی، کامرون، ساحل عاج، سودان و سییرالئون هستند.
 
 
 
 
---
تعویق استیضاح ترامپ
رهبران سنای امریکا توافق کردند که جلسه دادگاه استیضاح برای دو هفته به تعویق بیفتد. این تصمیم با توجه به برنامه مجلس سنا در راستای بررسی گزینه‌های جو بایدن رئیس‌جمهور جدید امریکا برای معرفی اعضای کابینه و گرفتن رأی اعتماد سنا گرفته شده است. به این ترتیب دادگاه استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق امریکا که قرار بود روز دوشنبه ۵ بهمن‌ماه در سنای امریکا برگزار شود، به ماه آینده میلادی (دو هفته بعد) موکول شد.
 
 
 
---
آزادی همسر ناوالنی
پلیس مسکو «یولیا ناوالنی»، همسر «الکسی ناوالنی» را بعد از ساعتی بازداشت، آزاد کرد اما « لوبوف سوبول» متحد ناوالنی را در جریان تظاهرات اعتراضی روز گذشته بازداشت کرد.  بازداشت لوبوف سوبول توسط مأموران پلیس در حالی صورت گرفت که او با برخی خبرنگاران در حال گفت‌وگو بود. دیروز ده‌ها شهر روسیه در سرمای منفی 50درجه شاهد تظاهرات اعتراضی هواداران الکسی ناوالنی بود و نیروهای امنیتی بیش از سه هزار نفر را بازداشت کردند.
 
 
 
---
نجات 11 معدنچی بعد از 2 هفته
امدادگران در چین بعد از دو هفته اولین گروه معدنچیان گرفتار شده در معدن طلا در استان شاندونگ را بیرون کشیدند. معدنچیان دو هفته پیش در اثر انفجاری در دهانه معدن در عمق ۶۰۰ متری زمین گرفتار شدند. در مجموع ۲۲ نفر از یکشنبه دهم ژانویه (۲۱ دی)، در معدن طلای هوشان در استان شاندونگ در شرق چین گرفتار شدند. ۱۱ نفر آنها با ارسال کاغذ گفتند که زنده هستند. یک نفر هم بعداً بر اثر جراحات درگذشت. از سرنوشت ۱۰ نفر دیگر خبری نیست. ارتباط با معدنچیان با یک خط تلفن برقرار بود و از طریق یک لوله باریک دراز برای آنها غذا و دارو می‌فرستادند. اولین معدنچی که بیرون آورده شد  بی‌نهایت ضعیف بود و بلافاصله به بیمارستان منتقل شد. دیگر معدنچیانی که بیرون آورده شده‌اند می‌گویند در روزهای اول با یک معدنچی دیگر در فاصله صد متری‌شان در ارتباط بوده‌اند اما بعد از مدتی ارتباط قطع شده است. امدادگران وقتی متوجه زنده بودن معدنچیان شدند که یادداشتی از طریق لوله به دستشان رسید که رویش نوشته شده بود «تلاش برای نجات ما را متوقف نکنید»
 
 
 
 
 
 
کپی