اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

زلزله‌زدگان "رامیانی" چه زمانی به خانه‌های نونوار شده نقل مکان می‌کنند؟

زلزله‌زدگان "رامیانی" چه زمانی به خانه‌های نونوار شده نقل مکان می‌کنند؟

حدود ۴ ماه و نیم از زلزله ۵.۱ ریشتری رامیان می‌گذرد، ساخت و سازها هم در روستاهای زلزله‌زده ادامه دارد و مسئولان وعده داده‌اند بهار سال آینده خانه‌های زلزله‌زدگان ساخته و تحویل آنان می‌شود.

زلزله بامداد 17 شهریورماه هرچند شدت چندانی نداشت اما خانه‌های کاهگلی روستاییان رامیان را تخریب کرد؛ خانه‌هایی که هرچند بر سر کسی آوار نشد اما دیگر اعتمادی به در و دیوارهایش نبود.

211 خانه در روستاهای رامیان از سوی کارشناسان تخریبی اعلام شد و مسئولان قول داده بودند در صورت مشارکت مردم این خانه‌ها را قبل از نوروز 1400 بسازند؛ وعده‌ای که گرانی مصالح ساختمانی و دست خالی مردم زلزله‌زده از یکسو و سرمای استخوان سوز کوهستان از طرفی دیگر مانع تحقق آن شده است.

در این مدت 21 واحد مسکونی در روستاهای زلزله‌زده رامیان ساخته شده و آنطور که فرماندار این شهرستان قول داده قرار است 20 واحد مسکونی دیگر در دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد اما ساخت و ساز دیگر واحدهای مسکونی همچنان ادامه دارد و مسئولان قول بهار سال آینده را به مردم داده‌اند.

جواد صادقلو، فرماندار رامیان در این باره گفته است زلزله 17 شهریورماه امسال به واحدهای مسکونی در 10 روستای این شهرستان خسارت زده و 211 واحد را تخریب کرد که عمده این خانه‌ها در روستاهای قورچای و ویرو قرار دارد.

وی با بیان اینکه اساس کار بازسازی، مشارکت مردم است، گفت: نخستین واحد مسکونی در کانون زلزله در مدت یکماه ساخته و تحویل داده شد. این یعنی اینکه در صورت مشارکت مردم، مشکلی برای تأمین منابع اعتباری لازم و حمایت‌های مالی وجود ندارد.

فرماندار رامیان بیان داشت: در حال حاضر بیشتر از 60 واحد مسکونی در این مناطق به مرحله اجرای سقف رسیده و امیدواریم تا آخر امسال سقف همه واحدهای مسکونی زده شود.

وی ابراز امیدواری کرده تا پایان بهار سال آینده همه واحدهای مسکونی زلزله‌زدگان این شهرستان ساخت و تحویل آنان داده شود.

داوود خسروی، معاون بازسازی بنیاد مسکن استان نیز با اشاره به تأخیر در ساخت برخی واحدهای مسکونی بیان داشت: از 211 واحد مسکونی تخریب شده در زلزله رامیان 200 پرونده منجر به عقد قرارداد بانکی شده و کار 170 واحد نیز شروع شده است. تعدادی از کسانی که برای آنان پرونده تشکیل شده هنوز برای انجام مراحل بعدی اقدام نکرده‌اند.

وی گفت: با تخصیص به‌موقع تسهیلات و کمک‌های بلاعوض کار بازسازی نزدیک به 80 درصد از واحدهای مسکونی این شهرستان در حال انجام است.

معاون بازسازی بنیاد مسکن استان افزود: به‌هر واحد مسکونی مبلغ 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت 15ساله و مبلغ 25 تومان بلاعوض شامل 10 میلیون تومان بلاعوض ساخت، 10 میلیون تومان بلاعوض ودیعه مسکن و 5 میلیون تومان بلاعوض کمک معیشتی پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: ضمن اینکه صدور پروانه ساخت، طراحی نقشه و نظارت نیز برای این واحدها رایگان است و 160 پاکت سیمان رایگان نیز به هریک از واحدهای مسکونی تخریبی اختصاص داده شده است.

خسروی گفت: در صورت مساعد بودن شرایط جوی اغلب واحدهای مسکونی در روستاهای زلزله‌زده رامیان به مرحله اجرای سقف و نازک کاری خواهند رسید.

وی درباره گلایه برخی از روستاییان درباره عدم آزادسازی بخشی از منابع تسهیلاتی و کمک‌های بلاعوض بیان داشت: در زمان انعقاد قرارداد بانکی مبلغ 75 میلیون تومان تسهیلات و کمک بلاعوض به حساب متقاضیان واریز شده اما مسدود است و متناسب با پیشرفت فیزیکی واحدمسکونی آزاد شده و قابل برداشت خواهد بود./ تسنیم

کپی