اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

چرا سالمندان باید در اولویت واکسیناسیون کرونا باشند؟

چرا سالمندان باید در اولویت واکسیناسیون کرونا باشند؟

نتیجه یک مطالعه بین‌المللی نشان می‌دهد مناسب‌ترین شیوه توزیع واکسن کووید ۱۹ این است که افراد سالمند در اولویت قرار بگیرند تا میزان مرگ و میر ناشی از این پاندمی کاهش پیدا کند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، در این تحقیقات اطلاعات جمعیتی کشورهای مختلف به همراه اطلاعات به روز شده مربوط به شهروندانی که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند، اطلاعات مربوط به سرعت انتشار ویروس، اطلاعات مربوط به سرعت توزیع واکسن و میزان اثرگذاری واکسن برای توسعه یک مدل کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفت.

در این مدل‌سازی پنج سناریوی متفاوت را که در هر یک از آن‌ها گروه‌های مختلفی از شهروندان در اولویت واکسیناسیون قرار داشتند، شبیه سازی شد.

گروه‌های مورد استفاده در این سناریوها شامل گروه کودکان و نوجوانان، گروه بزرگسالان ۲۰ تا ۴۹ ساله و گروه بزرگسالان ۶۰ سال به بالا بودند و آخرین سناریو شامل تزریق واکسن بر اساس تقاضای هر شخص با هر سن و سال تا زمان اتمام منابع واکسن بود.

به گفته محققان در اغلب کشورهای مورد مطالعه، قرار دادن افراد بالای ۶۰ سال در اولویت، موجب حفظ جان تعداد بیشتری از شهروندان شد. بر اساس این تحقیقات، سن مهم‌ترین ابزار پیش‌بینی میزان آسیب‌پذیری در برابر کووید ۱۹ است و افزایش سن موجب افزایش احتمال مرگ در اثر این بیماری می‌شود.

با توجه به این آمار و مدلسازی رایانه‌ای از مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹، سالمندان در تمام نقاط باید در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند.

با توجه به محدودیت واکسن، تصمیم‌گیری صحیح در مورد اولویت دریافت‌کنندگان بسیار حائز اهمیت است و انتظار می‌رود که پزشکان، پرستاران و کادر بهداشتی، سالمندان، معلمان و کادر آموزشی، افسران پلیس، آتش نشانان، کارمندان صنعت حمل و نقل و افرادی که در فروشگاه‌های دارویی و مواد غذایی کار می‌کنند در اولویت باشند./ ایرنا 

چه کسانی در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند؟/واکسن کرونا در بازار سیاه تقلبی است

اولویت تزریق واکسن کرونا با افراد دچار بیماری‌های روانی

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 


 

کپی