اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
فروش 123 میلیارد و 430 میلیون ریالی کتاب تا اواسط روز چهارم

ایران رکورددار ثبت مرسولات پستی کتاب

ایران رکورددار ثبت مرسولات پستی کتاب

گروه فرهنگی/ تعداد مرسوله‌های پستی ثبتی کتاب طی تنها سه روز نخست برپایی نمایشگاه مجازی کتاب تهران، این رویداد نشر را در جایگاهی بالاتر از نمایشگاه‌های کتاب فرانکفورت و بولونیا قرار داد و رکوردهای پیشین را جابه‌جا کرد. به‌رغم برخی مشکلات فروش 123 میلیارد و 430 میلیون ریالی هم حاکی از استقبال مردم است. تا ابتدای روز چهارم 243 هزار و 867 نسخه کتاب از سوی علاقه‌مندان خریداری‌شده است.

ضرورت ارسال کتاب‌ها در پاکت‌های استاندارد
حسن عمیدی، مدیرکل ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏روابط عمومی، دفتر مدیرعامل و امور استان‌های شرکت ملی پست روز گذشته با انتشار پستی در فضای مجازی از میزان ثبت بالای مرسولات پستی خبر داد و نوشت: «افتخاری دیگر برای پست ایران؛ تنها پس از گذشت سه روز از نمایشگاه مجازی کتاب تهران، تعداد ۳۱ هزار مرسوله پستی ثبت شد.» به گفته مدیرکل ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏روابط عمومی، دفتر مدیرعامل و امور استان‌های شرکت ملی پست تنها طی سه روز نخست این نمایشگاه، رکوردی بالاتر از نمایشگاه کتاب فرانکفورت با ۲۱ هزار مرسوله در یک هفته و نمایشگاه کتاب بولونیا با ۱۶ هزار مرسوله در ۱۰ روز ثبت شده است. او از بازنشر توئیت اتحادیه جهانی پست در‌خصوص نخستین نمایشگاه مجازی کتاب هم خبر داده که بر‌اساس آن اتحادیه جهانی پست در حساب توئیتری خود از همکاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و اداره پست کشورمان نوشته است. عمیدی گلایه‌ای هم از ناشران مطرح کرده، اینکه برخی توجهی به استفاده از پاکت‌های استاندارد برای ارسال کتاب‌ها ندارند. این در حالی است که پیش‌تر در خلال نشست خبری نمایشگاه کتاب تهران تأکید شده بود که نیمی از مسئولیت آسیب به کتاب‌های ارسالی به‌عهده خود ناشران و مابقی هم با اداره پست است. البته آماری که مهرداد ملک‌محمدی، مدیر سامانه کتاب نمایشگاه مجازی کتاب تهران روز گذشته در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرده با کمی اختلاف همراه است، او از ارسال 35 هزار و 611 مرسوله از سوی ناشران برای خریدار خبر داده است. به گفته ملک محمدی طی جمعه‌ای که گذشت، 29 هزار و 971 مرسوله از سوی ناشران در سامانه پست نمایشگاه مجازی کتاب تهران به ثبت رسیده، علاوه بر این در سه روز گذشته، به 810 نقطه روستایی مرسوله از نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارسال شده است. بر اساس خبر روابط عمومی نمایشگاه کتاب، آمار مرسوله‌های پستی ارسالی ناشران به اداره پست تا اواسط روز گذشته به 55 هزار و 448 بسته پستی رسیده بود.
اختصاص بیشترین سفارش‌ها به تهران و اصفهان
بر‌اساس آمار روز گذشته (شنبه) بعد از تهران، اصفهان و سپس خراسان جنوبی، بیشترین سفارش در سامانه پست را داشته‌اند؛ همچنین 87 درصد ارسال‌ مرسوله‌های پستی نمایشگاه از تهران ثبت شده است. ملک‌محمدی درباره بیشترین میزان خرید گفته: «27 درصد کل سفارش‌ها نیز به مقصد تهران به ثبت رسیده است. بر‌اساس نسبت جمعیت و مطابق با سرشماری سال 1395، مردم قم و سمنان، بیشترین حجم سفارش خرید را داشته‌اند.» نکته جالب‌ توجه از گفته این مقام مسئول خرید کتابی 22 گرمی به‌عنوان سبک‌ترین مرسوله پستی چند روز ابتدایی نمایشگاه بوده، اما دورترین مقصد ثبت شده برای ارسال مرسوله از شهر زاهدان بود که مشتری، کتاب را از ناشری تبریزی، خریداری کرده بوده است.
 از بحث مرسولات پستی که بگذریم یکی از کارکردهای مهم برپایی نمایشگاه‌های کتاب را می‌توان کمک به تحقق دیپلماسی فرهنگی و از سویی تقویت روابط فرهنگی میان میزبان و کشورهای میهمان آن دانست. «گییرمو آلخاندرو پونته اوردوریکا» سفیر مکزیک در کشورمان با ارسال پیامی به مجریان برگزاری این رویداد مجازی نشر، هدف از مشارکت مکزیک در این رویداد را کمک به گسترش روابط فرهنگی و دوستی با ایران دانسته و تأکید کرده هر دو کشور مهد اقوامی با ریشه‌های اجدادی و فرهنگ‌های هزاران ساله هستند. از همین‌رو نیز گفت‌وگوی میان دو فرهنگ را ضروری دانسته چراکه معتقد است می‌تواند به شناخت بیشتر از یکدیگر کمک کند.
آن‌طور که در خبر روابط عمومی نمایشگاه آمده با ورود به چهارمین روز نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ 243 هزار و 867 نسخه کتاب به مبلغ 123میلیارد و 430 میلیون و 243هزار و 467 ریال از سوی مردم خریداری شده است. البته انتشار این آمار به معنای برپایی بی‌نقص نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیست، بویژه که همچنان مشکلاتی در دسترسی خریداران به سایت گزارش می‌شود. با این‌حال به گفته سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه این رویداد مجازی نشر، حتی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم باوجود سال‌ها برپایی همچنان با مشکلات روبه‌رو است؛ حالا این نمایشگاه که تجربه‌ تازه‌ای در عرصه جهانی به شمار می‌آید. در همین راستا هم هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در خلال گفت‌وگوهای متعدد تأکید کرده که سطح توقع‌مان را با شرایط و امکانات فعلی هماهنگ کنیم و بدانیم که در تجربه نخست وجود برخی کاستی‌ها گریزناپذیر است. گفتنی است که نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از یکم تا ششم بهمن‌ماه ۹۹ از طریق نشانی الکترونیکی https://book.icfi.ir در حال برگزاری است. ارسال کتاب‌های خریداری شده در این رویداد نشر به شکل رایگان از سوی اداره پست انجام می‌شود؛ افزون بر این خریداران از تخفیف 20 درصدی برای کتاب‌های داخلی و تخفیف 50 درصدی برای کتاب‌های خارجی برخوردار خواهند بود.‌‌

کپی