اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
اجرای پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی در منطقه 12 پایتخت

اهالی قلب طهران همسایه هم می‌شوند

اهالی قلب طهران همسایه هم می‌شوند

چهار کوچه با 200 پلاک در محله دروازه شمیران منطقه 12 به عنوان پایلوت برای اجرای فاز اولیه پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی که شامل تسهیل‌گری و ترویج‌گری است، انتخاب شدند.

چهار کوچه با 200 پلاک در محله دروازه شمیران منطقه 12 به عنوان پایلوت برای اجرای فاز اولیه پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی که شامل تسهیل‌گری و ترویج‌گری است، انتخاب شدند.
 
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 12، علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه ضمن اعلام این خبر با استناد به دستور شهردار تهران در مورد الزام همگانی به همکاری، هم‌افزایی و مشارکت در اجرای پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی گفت: به‌طور قطع هرگونه برنامه‌ریزی در اجرای طرحی با این موضوع که سبب افزایش سلامت و کیفیت زندگی، همدلی، کرامت انسانی و رشد فضایل اخلاقی بین شهروندان می‌شود، شوق‌برانگیز و تحسین‌برانگیز است و شهرداری تهران این توفیق را دارد که در چنین برنامه‌هایی همسو با شهروندان، پا به میدان عمل گذارد.
وی با تأکید بر ضرورت توجه همگانی به احقاق مواد مندرج در منشور حقوق شهروندی ادامه داد: مطابق مواد این منشور، شهروندان حق دارند از محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی و دینی و تعالی معنوی برخوردار شوند و حفظ حق همسایگی از مهم‌ترین بسترهای مهیاشدن چنین محیطی برای شهروندان است که ایرانی‌ها بر اساس تعالیم دینی و آموزه‌های سنتی خود، همواره همسایه‌‌داری را از ارزش‌های واجب زندگی خود برشمرده‌اند.
شهردار قلب طهران، حفظ این سنت‌ها را در منطقه مرکزی تهران، یکی از ارزشمندترین ویژگی‌های این منطقه معرفی کرد و گفت: پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی که با برنامه‌هایی در چهار مرحله ترویجی، پایدارسازی رفتار، سیاستی و تبلیغاتی بناست به مرحله اجرا درآید، اکنون در مرحله ترویج‌گری در محله دروازه شمیران منطقه 12 به عنوان محله پایلوت به اجرا درآمده که طی آن 4 کوچه که شامل 200 پلاک است، توسط اداره آموزش‌های شهروندی این منطقه به این منظور انتخاب شده‌اند.
شهردار قلب طهران با بیان اینکه شهر بدون کار مشارکتی با مردم عملاً اداره نمی‌شود، بیان کرد: این به آن معناست که اگر هم در کاری موفقیتی حاصل می‌شود، به‌طور قطع با مشارکت مردم بوده و اگر واقعاً اسم خود را مدیر شهری می‌گذاریم و شعارمان «تهران؛ شهری برای همه» است، باید مسؤولان مستقیم شهر و ساکنان و شهروندان آن به دنبال ایجاد این مشارکت باشند.
وی تشریح کرد: در پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی، همسو با آموزش و ارتقای مشارکت‌های شهروندی به حوزه بهبود رفتار همسایگی و افزایش تعامل همسایگان، تغییر رفتار و کاهش مشکلات آپارتمان‌نشینی به منظور تعامل بیشتر آپارتمان‌نشینان، تغییر رفتار، مدیریت پسماند؛ شامل کاهش پسماند، اصلاح الگوی خرید و مصرف افزایش تفکیک پسماند، افزایش استفاده از پسماند توجه شده است.
گفتنی است پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی در مناطق 22گانه تهران در سه محور قوانین و حریم خصوصی، همسایگی و مشارکت و محیط زیست و کاهش پسماند از اول دی ماه ۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ برگزار می‌شود تا به بسترسازی در زمینه ارتقای این فرهنگ کمک کند.
کپی