اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1388(نیمه دوم)/ مردم در روز اول برای گرفتن عکس یادگاری، تونل را بستند!

گشایش تونل توحید

گشایش تونل توحید
حسن مجیدی

تهرانی‌ها طولانی‌ترین تونل شهری کشور را دیروز [دوشنبه 12 بهمن 1388] با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران، به دست دو جانباز جنگ تحمیلی افتتاح کردند.

 تونل توحید با عبور ۳۱ اتوبوس قدیمی و مدرن حامل مسئولان و شهروندان تهرانی از رمپ شمالی و ۱۰ شهروند با خودروی شخصی‌شان از رمپ جنوبی پس از ۳۲ ماه کار عملیاتی، به طور رسمی به چرخه گذرگاه‌های شهری پایتخت پیوست.
این تونل ۲۱۳۶ متری که دارای دو رمپ شمالی و جنوبی است، از ترافیک تهران می‌کاهد و با کاهش مصرف سوخت، تأثیرات مثبتی در وضعیت آلودگی هوای پایتخت خواهد داشت.
تونل توحید یکی از پروژه‌های عمرانی اجرا شده در کشور است که با توانمندی فنی و تجربی ۳ هزار و ۴۰۰ نفر پرسنل اجرایی و استفاده از ۷۰۸ دستگاه و تجهیزات سبک و سنگین مدرن احداث شده است.
این تونل با نصب ۷۰ عدد جت فن و ۱۱ اگزوز فن، تهویه شده و ژنراتورهای اختصاصی و اضطراری برق، با پیش‌بینی تنظیم نور طبیعی همواره روشن نگه داشته می‌شود. به‌کارگیری ۲۵ هزار قطعه بتنی، نصب سیستم هوشمند، محاسبه دقیق و مقاوم سازی تونل در مواجهه با زلزله و تکان‌های تخریبی ناشی از فعالیت گسل‌ها از دیگر ویژگی‌های این پروژه بزرگ شهری است.
انتظار شهروندان برای گشایش تونل توحید روز افتتاح به حدی بود که با خودروهای شخصی خود در محدوده تونل حاضر شده و با تونل عکس یادگاری گرفتند!
روزنامه ایران- سه‌شنبه 13 بهمن 1388
 
کپی