اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

قربانیان خودکشی 4 برابر قربانیان کرونا
نرخ خودکشی در ژاپن پس از یک دهه روند کاهشی، با همه‌گیری کووید۱۹ افزایش پیدا کرده است. وزارت رفاه و سلامت ژاپن اعلام کرد: بر اساس اطلاعات اولیه در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۰ هزار و ۹۱۹ نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به سال قبل افزایش ۳.۷ درصدی داشته است. این درحالی است که در این بازه زمانی بیش از ۴۸۰۰ نفر در کشور بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند؛ یعنی تعداد کسانی که در ژاپن بر اثر خودکشی جان باخته‌اند، 4 برابر کسانی هستند که در این کشور  بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته‌اند. زنان و کودکان بیشترین سهم را در این بین داشته‌اند.
 
 
---
 
تاریخ استیضاح دوم ترامپ
«چاک شومر» رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای امریکا اعلام کرد که دادگاه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق امریکا هشتم فوریه (۲۰ بهمن) در این مجلس برگزار خواهد شد. جمهوریخواهان خواستار تعویق جلسه دادگاه استیضاح دونالد ترامپ بودند تا او بتواند وکلای خود را برای دفاع در نشست سنا آماده کند. دونالد ترامپ نخستین رئیس جمهوری امریکا خواهد بود که پس از پایان دوره ریاست جمهوریش دادگاه استیضاح او در سنا برگزار می‌شود. سناتور شومر گفته که نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان روز دوشنبه آینده مصوبه استیضاح دونالد ترامپ را تحویل خواهد داد و اقدامات اولیه روز سه‌شنبه آغاز خواهد شد. اما جلسه دفاع و دادگاه در ماه فوریه (اواسط بهمن) آغاز خواهد شد تا در این فرصت سنا اعضای کابینه دولت جو بایدن را بررسی کند.
 
 
---
 
بازداشت هواداران منتقد پوتین
پلیس روسیه ده‌ها نفر را که در حمایت از آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه دست به اعتراض زده بودند، دستگیرکرده است. هواداران او گفته‌اند که امروز در بیش از ۶۰ شهر مختلف دست به تظاهرات می‌زنند. پلیس برپایی هرگونه اعتراضی را غیرقانونی خوانده و گفته که با آن برخورد می‌کند. یولیا، همسر ناوالنی گفته است «برای خودم، برای او، برای فرزندانمان، برای ارزش‌ها و آرمان‌هایی که داریم» در تظاهرات مسکو شرکت خواهد کرد. آلکسی ناوالنی تابستان سال پیش مسموم شد و پس از اعزام به آلمان برای مدتی در بخش مراقبت‌های ویژه در کما بود. او مدعی است از سوی دولت روسیه با یک سم اعصاب ترور شده است.
 
 
---
 
سالگرد قرنطینه درزادگاه کرونا
ساکنان شهر ووهان در چین در مراسم اولین سالگرد اعمال قرنطینه برای کنترل شیوع ویروس کرونا شرکت کرده‌اند. این قرنطینه که برای بیش از دو ماه اعمال شد، باعث جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در میان ساکنان منطقه شد. با گذشت یک سال از این محدودیت‌ها، زندگی در ووهان این روزها به حالت عادی برگشته اما وضعیت در بسیاری از نقاط دیگر دنیا وخیم است. ووهان در استان هوبی چین به عنوان مرکز شیوع و انتشار ویروس کرونا معرفی می‌شود.
 
---
 
 
سرنوشت متهمان «کامیون مرگ»
دادگاهی در لندن چهارعضو یک باند قاچاق انسان را به حبس‌های طولانی مدت محکوم کرد. آنها مسئول مرگ ۳۹ پناهجو در یک کامیون هستند. مأموران پلیس بریتانیا هنگام کشف اجساد قربانیان با صحنه‌ای فجیع روبه‌رو شدند. اجساد متعلق به ۳۱ مرد و هشت زن بود که هر کدام بیش از ۱۰ هزار یورو برای ورود غیرقانونی به بریتانیا به قاچاقچیان پرداخت کرده بودند. آنها در مسیر بلژیک به بریتانیا و به دلیل گرمای زیاد در فضای بسته عقب کامیون خفه شده بودند. این مهاجران تلاش کرده بودند از کامیون خارج شوند و از مرگ فرار کنند. آنها تا آخرین لحظه با تلفن‌های همراه خود پیام‌های خداحافظی ارسال کرده بودند. دادگاه برای دو رهبر باند قاچاقچی به جرم قاچاق انسان و قتل سهل‌انگارانه آنها مجازات زندان به مدت ۲۷ و ۲۰ سال در نظر گرفت. راننده کامیون به ۱۳ سال و چهار ماه و نفر چهارم به ۱۸ سال زندان محکوم شدند.
 
کپی