اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

رئیس سازمان صمت استان تهران اعلام کرد

آغاز تشدید نظارت بر بازار عید از ۱۰ بهمن

آغاز تشدید نظارت بر بازار عید از ۱۰ بهمن

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان (صمت) تهران از طرح تشدید نظارت بر بازار شب عید از دهم بهمن ماه خبر داد و گفت که با قطع نهاده مرغداران متخلف، روند عرضه تخم مرغ عادی شده و قیمت این محصول کاهش پیدا کرده است.

یدالله صادقی، درباره جلسه امروز ستاد تنظیم بازار استان تهران گفت: در جلسات قبلی مقرر شد نهاده تولید کنندگان تخم مرغی که محصول خود را تحویل شرکت پشتیبانی امور دام نمی‌دهند، قطع شود. چراکه از ۲۶۰ تن تخم مرغی که تولید می‌شد، فقط ۷۰ تن را تحویل می‌دادند و بقیه آن را به صورت خارج از شبکه عرضه می‌کردند.

بنابراین به گفته وی با اجرای این مصوبه طی هفته گذشته،  اکنون روزانه ۲۵۰ تن تخم مرغ تحویل شرکت پشتیبانی امور دام می‌شود که باعث شده قیمت تخم مرغ کاهش پیدا کند. در حال حاضر قیمت‌ها در حال بازگشت و کاهش و رسیدن به قیمت مصوب است.

قیمت انواع تخم مرغ بسته بندی اعلام می‌شود

رئیس سازمان صمت استان تهران در ادامه از تشکیل یک کمیته کارشناسی برای تعیین قیمت انواع تخم مرغ بسته بندی و فله خبر داد و گفت: تعیین قیمت تخم مرغ بسته بندی و ابهام در قیمت باعث شده بود تا شرکت‌های بسته بندی سوءاستفاده کنند، مثلا تخم مرغ ۲۰ عددی را ۴۰ هزار تومان عرضه می‌کردند که این ابهام با قیمت گذاری برای تخم مرغ‌های بسته بندی شده برطرف می‌شود.

ستاد تنظیم بازار اخیرا برای سومین بار در سال جاری قیمت تخم مرغ را افزایش داد و بر این اساس نرخ مصوب هرکیلو تخم مرغ در مغازه‌ها برای مصرف کننده ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت هر شانه تخم مرغ (بدون بسته بندی‌های مختلف) هم ۳۲ هزار تومان تعیین شده است. اما در هفته‌های اخیر قیمت هرشانه تخم مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران به ۵۰ هزار تومان هم رسیده بود. 

تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به تخلفات فروشگاه‌های زنجیره‌ای

وی افزود: به طور کلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای با شرکت‌های بسته بندی تبانی می‌کنند که قیمت‌ها را بیش از آنچه باید فروخته شود قیمت گذاری ‌کنند و به مردم اجحاف می‌شود. بنابراین قرار شد تا کارگروهی متشکل از اصناف، صنعت و معدن و استانداری روی چند مورد از نمونه‌ها تمرکز کنند تا علت این اختلاف قیمت را پیدا کنند.

همچنین به گفته این مقام مسئول طرح تشدید نظارت بر بازار شب عید،  برخلاف سال‌های گذشته که از ۱۵ اسفند شروع می‌شد، امسال از ۱۰ بهمن ماه شروع می‌شود تا با پایش و کنترل بازار، در آغاز سال جدید با افزایش قیمت روبرو نشویم. در این طرح که تا پایان فروردین ۱۴۰۰ ادامه دارد، با همکاری سازمان حمایت به صورت روزانه یک تیم بازرسی در سطح بازار بر قیمت‌ها نظارت و با متخلفان برخورد خواهند کرد.

اولویت بررسی پرونده مرغداری های متخلف

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با اشاره به نزدیک شدن به پایان سال و نوسان قیمت، از آغاز طرح تشدید نظارتی و کارگروه نظارت بر کالاهای بسته بندی شده در فروشگاههای زنجیره ای خبر داد.

 حشمت الله عسگری در پنجاه و یکمین جلسه تنظیم بازار استان تهران با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال اظهارداشت: هرگونه وقفه و غفلت در نظارت بر بازار به ویژه بر مرغداری ها، باعث ایجاد تنش قیمتی می شود؛ لذا افزایش نظارت ها بر تمامی مراحل از تولید تا عرضه ضروری است. این نظارت نیازمند همکاری تیمی از اصناف و دستگاه های مربوطه در قالب یک طرح با محتوا باید انجام شود، بر این اساس طرح تشدید نظارت از ۱۰ اسفندماه آغاز می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با اشاره به تشکیل کارگروه نظارتی بر کالاهای بسته بندی شده در فروشگاه های زنجیره ای گفت: اختلاف قیمت کالاهای بسته بندی شده در سطح عمده فروشی با فروشگاه های زنجیره ای بسیار زیاد است، از اینرو باید جهت نظارت متمرکز بر کالاهای بسته بندی شده، تیم نظارتی تشکیل شود و از صفر تا صد این کالاها را مورد بررسی و نظارت قرار دهد.

عسگری تاکید کرد: بررسی پرونده مرغداری های متخلف در اولویت قرار دارد و اشد مجازات برای متخلفین درنظر گرفته شده است بر این اساس تعیین تکلیف پرونده ها تسریع می شود.

/ایسنا

کپی