اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

درخواست ۱۱۸ نهاد حقوقی از دانمارک برای آزادی هادی الخواجه

درخواست ۱۱۸ نهاد حقوقی از دانمارک برای آزادی هادی الخواجه

۱۱۸ سازمان حقوقی بین‌المللی و بحرینی با ارسال پیامی از دولت دانمارک خواستند که تلاش‌های خود را برای آزادی عبدالهادی الخواجه، مدافع حقوق بشر بحرینی افزایش دهد.

به نقل از شبکه الحره، دیده‌بان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، در این نامه که به نخست وزیر دانمارک تحویل داده شد، تاکید شده است که دولت دانمارک باید برای آزادی فوری و بی‌قید و شرط عبدالهادی الخواجه، شهروند دانمارکی ـ بحرینی، پس از صدور حکم حبس ابد در حق او در سال ۲۰۱۱ به دلیل فعالیت‌های سیاسی و حقوقی مسالمت‌آمیز که نقض آشکار آزادی بیان به شمار می‌آید، تلاش‌های خود را افزایش دهد.

سازمان دیده بان حقوق بشر همچنین اعلام کرد، عبدالهادی الخواجه (۵۹ ساله) در ۹ آوریل ۲۰۱۱ به شکلی خشونت آمیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و تحت شکنجه‌های جسمانی، روانی و جنسی در محل بازداشتگاه خود قرار گرفته است و حکم صادر شده در حق الخواجه در ژوئن ۲۰۱۱ خارج از چارچوب قوانین کیفری بحرین و نیز معیارهای بین‌المللی برای محاکمه عادلانه است.

در مقابل، المنامه، الخواجه و ۲۰ تن از مدافعان حقوق بشر را به توطئه چینی علیه نظام حاکم متهم و هفت تن از آنها را به صورت غیابی محاکمه کرد.

دانمارک در آوریل سال ۲۰۱۸ از بحرین خواست که الخواجه را که دارای تابعیت دانمارکی است، به علت وخامت وضعیت سلامتی‌اش به دانمارک تحویل دهد، اما یک روز پس از این درخواست، شورای عالی قضایی بحرین اعلام کرد که وضعیت سلامت الخواجه مناسب است و نیازی به این کار نیست./ ایسنا

کپی