اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

لزوم افزایش خدمات فیزیوتراپی با رشد جمعیت سالمندی

لزوم افزایش خدمات فیزیوتراپی با رشد جمعیت سالمندی

استاد گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزایش خدمات فیزیوتراپی را با رشد جمعیت سالمندی کشور را در آینده نزدیک ضروری دانست.

محمد اکبری روز شنبه در سی و یکمین کنگره فیزیوتراپی ایران افزود: فیزیوتراپی در سالمندان مساله بسیار مهمی است زیرا سالمندی در کل دنیا از جمله ایران در حال گسترش بوده و ما در آینده تعداد زیادی سالمند خواهیم داشت که خدمات فیزیوتراپی نیاز خواهند داشت.

وی با بیان این که نیازهای سالمندی از جمله خدمات فیزیوتراپی از مباحث مهم این کنگره است، اظهار داشت: هدف از برگزاری کنگره فیزیوتراپی ایران تغییر در روش‌های مواجهه با بیمارانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند، است و تجربه ها و دانش ها بین همکارانی که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، تبادل اطلاعات صورت می گیرد.

دبیر علمی سی و یکمین کنگره فیزیوتراپی ایران ادامه داد: یکی از موضوعات جدیدی که در این کنگره مورد بحث قرار گرفت درمان سردردها با منشا گردنی است زیرا سردرد یکی از عارضه‌های شایع در زندگی بوده و شناسایی انواع سردرد و به خصوص سردرد با منشا گردنی کم اتفاق می‌افتد.

اکبری گفت: سردرد با منشا گردنی برخلاف سردردهای میگرنی و تنشی قابلیت درمان قطعی دارد، به شرطی که آنها را درست تشخیص دهیم و به درمان آن بپردازیم. 
وی تصریح کرد فیزیوتراپی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این کنگره ذکر کرد و افزود: مهم ترین و اولین علایم در بیماران کرونایی، علایم تنفسی و قلبی بوده و علاوه بر مشکلات سیستم تنفسی و عروقی بیمار، سیستم اسکلتی عضلانی بیمار هم دچار اختلال می‌شود، فیزیوتراپیست ها با بروز اولیه این عارضه به کمک بیماران می آیند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند. 

اکبری به فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن اشاره و خاطرنشان کرد: این مورد در بیماران بسیار شایع است، فیزیوتراپی در پا و اختلالات لیگامانی مچ پا نیز از دیگر موضوعاتی است که شرکت کنندگان در این کنگره با اطلاعات و روش‌های جدید آن آشنا شدند.

سی و یکمین کنگره فیزیوتراپی ایران که از چهارشنبه گذشته - اول بهمن - به صورت آنلاین آغاز شد امروز پایان یافت.

بر اساس آمارهای موجود، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک فیزیوتراپیست‌ وجود دارد و هفت هزار فیزیوتراپیست در کشور فعالیت می کنند./ ایرنا 

ورود بیمار بدون ماسک به مراکز فیزیوتراپی ممنوع

کپی