اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

تشییع جنازه مک کین

تشییع جنازه مک کین

تصمیم نهایی این شد که مایک پنس معاون ترامپ به نمایندگی از دولت در مراسم یادبود مک کین در ساختمان کنگره موسوم به «کپیتول روتوندا» و همچنین در کلیسای ملی واشنگتن حضور یابد. این مراسم شرکت کنندگان زیادی داشت و طبق معمول با خوش و بش حضار حتی در لحظه وداع و خاکسپاری فرد متوفی برگزار شد.

در بین کسانی که با آنها احوالپرسی کردم بوش پسر و همسرش لورا بود. بوش با لحنی صمیمانه پرسید: هنوز هم در دولت پست داری؟ پاسخ دادم «فعلاً بله» و همگی خندیدیم. بعدها که همزمان با برگزاری اجلاس گروه 20 در بوئنوس آیرس، جورج هربرت واکر بوش (بوش پدر) درگذشت، ترامپ یک روز عزای عمومی اعلام کرد و بیانیه‌ای که شایسته ریاست جمهوری بود در مورد بوش فقید صادر کرد و صبح همان روز نیز گفت‌و‌گوی تلفنی دوستانه و صمیمانه‌ای با جورج و جِب بوش داشت. ترامپ به‌همراه بانوی اول در روز پنجم دسامبر نیز بدون هیچ اتفاق و حاشیه خاصی در مراسم یادبود بوش پدر در کلیسای ملی واشنگتن شرکت کرد. به‌هر حال، این کار چندان سختی نبود.

ترامپ همزمان با جنجال‌ها بر سر مراسم تشییع جنازه مک کین در توئیتی نوشت: «دان مک گان» مشاور حقوقی کاخ سفید در پایان کشمکش‌ها بر سر تأیید صلاحیت کاوانا (نامزد ترامپ برای ریاست دیوان عالی امریکا) کاخ سفید را ترک می‌کند. هر چند مک گان اغلب به شوخی به من می‌گفت همه ما فقط به اندازه یک توئیت با اخراج شدن فاصله داریم، این نمونه‌ای از رفتار ترامپ در اعلام تصمیماتش در توئیتر بود. او بدون اینکه به مک گان فرصتی دهد تا ابتدا خودش خبر اخراجش را اعلام کند پیشدستی کرد و از طریق توئیتر خبر داد که مک گان می‌رود. لازم بود بیشتر به این موضوعات توجه کنم. همان طوری که بعدها کلی در صحبت‌هایش با من تأیید کرد تنش بین ترامپ و مک گان به‌دلیل شهادت (صادقانه) مک گان و همکاری اش با تیم تحقیقات مولر به جایی رسیده بود که دیگر قابل کنترل و تداوم نبود. با اینکه وکلای ترامپ در خارج از کاخ سفید مک گان را برای این پست تأیید کرده بودند اما به نظر می‌رسید صداقت او باعث شگفتی همه آنها شده بود. به‌هر ترتیب، با اخراج مک گان، جست و جو برای یافتن فردی جدید به‌عنوان جانشین او بلافاصله شروع شد.
*************
مهاجرت غیرقانونی، به‌عنوان یکی از ابتکارات و برنامه‌های کلیدی ترامپ در وضعیت افتضاحی قرار داشت. «جان ایزنبرگ» از وکلای کاخ سفید اواسط ماه مه 2018 نزد من آمد و پرسید آیا علاقه دارم به ترمیم روند فروپاشیده سیاست مهاجرتی کاخ سفید به طور اعم و (ساخت دیوار) در مرز مکزیک به طور اخص کمک کنم یا نه؟ من تمایل نداشتم بدون همراهی و همکاری کامل دفتر حقوقی کاخ سفید و وزارت دادگستری، وارد این حوزه شوم./ ایران

کپی