اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

چند جمله در شادباش سالگرد تولد بهمن فرمان آرا

به حد کمال استاد

به حد کمال استاد
محمود کلاری مدیر فیلمبرداری

تولدتان مبارک استاد اینکه می‌گویم استاد نه به رویه و سیاق مرسوم این زمانه است که همه سالخوردگان و مو سفیدان از هر قشر و تبار و مرتبه استاد خوانده می‌شوند که بهمن فرمان‌آرا ( 3 بهمن 1320) به حد کمال بر من سمت استادى دارد.

نزدیک به نیم قرن پیش من در کلاس‌هاى تحلیل فیلم استاد بهمن فرمان‌آرا در مدرسه سینما و تلویزیون شاگرد ایشان بودم؛ دراین کلاس‌ها ایشان به تحلیل و بررسى آثار مهم و شاخص سینماى ایران و جهان می‌پرداخت، جذاب‌ترین و ماندگارترین خاطره این کلاس‌ها براى من و احتمالاً بقیه که هرکدام پس از آن، به نوعى در بخشى از سینما حضورى جدى و مؤثر داشته و دارند، شکل اجراى این کلاس‌ها بود.
در این جلسات عموماً پس از نمایش آثار برجسته و برگزیده سینماى ایران، استاد ما را در بحث و گفت‌وگو با فیلمسازان پس از نمایش آثارشان شریک می‌کرد و ما که در زمره عاشقان سینما محسوب می‌شدیم، با تحلیل و تفسیر آثار ماندگار فیلمسازان بزرگى همچون داریوش مهرجویى، بهرام بیضایى، پرویز کیمیاوى، محمدرضا اصلانى و... در این نشست‌ها با اندیشه و دیدگاه های زیبایى‌شناختى و نگاه و سلیقه این بزرگان از زبان خودشان آشنا مى‌شدیم.
بهمن فرمان‎آرا  استاد من است؛ استادى که 25 سال بعد افتخار آن ‌را پیدا کردم تا در «بوى کافور عطر یاس» در کنارش همچنان بیاموزم؛ در ادامه این همکارى بسیار دوست‌داشتنى و لذت‌بخش را در «خانه‌اى روى آب»، «یه بوس کوچولو» و «خاک آشنا» نیز ادامه دهم؛  بدون تردید مرتبه و جایگاه و تأثیر بهمن فرمان‌آرا در شناخت و درک و فهم من از سینما جاى تأمل بسیار دارد.
تولدتان مبارک استاد، سلامت و پاینده و برقرار باشید و سایه‌تان بر سر همه دوستداران و شاگردان‌تان از دیروز دور تا فرداهاى بسیار، ماندگار. 

کپی