اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

راه گفت‌و‌گو را مسدود نکنید

راه گفت‌و‌گو را مسدود نکنید
محمدتقی رهبر امام جمعه موقت اصفهان

بارها شاهد بوده‌ایم که وقتی شخصی بنای انتقاد از عملکرد فرد و یا مقام و مسئولی را دارد لحن توهین و تهمت به خود می‌گیرد. این کار زمانی بیشتر ناپسند خواهد شد که از تریبون رسمی و آن هم از صدا و سیمای ملی انجام شود. در روزهای اخیر که شاهد ابراز اظهاراتی از سوی یکی از روحانیون در شبکه چهارم سیما بوده‌ایم این سؤال پیش می‌آید که چرا در بیان انتقادات و حتی نشان دادن اعتراض خود منطق را کنار گذاشته و واژه‌های سراسر توهین‌آمیز به‌کار می‌بریم؟

توهین به هیچ مسئولی در هیچ شرایطی به صلاح کشور نیست و نه تنها خلاف ادب، بلکه خلاف سیاست هم هست. باید یاد بگیریم که اگر نقدی به نماینده مردم، وزیر و یا حتی شخص رئیس جمهوری هم داریم خیلی محترمانه آن را مطرح کرده و بگوییم که این نظر شما از دیدگاه من ایراد دارد و قابل انتقاد است. انتقاد سالم مفید است اما توهین و جسارت به هیچ مقامی جایز نیست. رهبر معظم انقلاب الگوی ما هستند. ایشان می‌گویند افراد هر حرفی دارند بزنند و راهنمایی کنند و رهنمود بدهند اما جسارت کردن و اهانت نه از نظر اخلاقی درست است و نه از منظر سیاسی. هر کس در هر جایی که باشد باید این اصول را رعایت کند. صحبت‌های یک نویسنده و یا حتی تحلیلگر سیاسی هم زمانی شنیده می‌شود که حاوی انتقاد سالم و سازنده باشد. چرا که توهین نتیجه‌ای جز تخریب و کدورت نداشته و با واکنش‌های منفی مخاطبان راه گفت‌و‌گو را در جامعه مسدود خواهد کرد.
نگارنده به خیلی از مقامات انتقاد دارم ولی همواره از راه درست وارد شده و مهمتر برای حل آن اینکه راهکار ارائه می‌دهم. پس با کنار گذاشتن توهین، رهنمود نشان داده و بگوییم که ایراد چیست و اگر چگونه باشد بهتر می‌شود. این‌گونه است که فضای تفاهم به وجود خواهد آمد و می‌تواند جلوی ایجاد کدورت را که متأسفانه در بین سیاستمداران کشور ما زیاد شده، بگیرد.

کپی