اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
سال 1388(نیمه اول)

جهان تشیع در سوگ آیت‌الله العظمی بهجت

جهان تشیع در سوگ آیت‌الله العظمی بهجت
حسن مجیدی

حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمد تقی بهجت مرجع عالیقدر جهان تشیع بعدازظهر دیروز [یکشنبه ۲7 اردیبهشت ۱۳۸۸] بر اثر ایست قلبی به لقاء‌الله پیوست.

 حضرت آیت‌الله بهجت در اواخر سال ۱۳۳۴ هجری قمری [۲ شهریور ۱۲۹۵] در شهر فومن، واقع در استان گیلان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایى حوزه را در مکتب‌خانه فومن به پایان رساند و پس از تحصیلات ادبیات عرب در سال ۱۳۴۸ هجری قمری و در ۱۴ سالگی برای تکمیل دروس حوزوی عازم عراق شد و علاوه بر تحصیل علوم رسمى از محضر استادان بزرگ آن سامان بهره‌ها برد. سال ۱۳۵۲ هجری قمری براى ادامه تحصیل به نجف اشرف رهسپار گردید و سطح عالى علوم و حوزه را به پایان رساند.در سال ۱۳۶۴ هجری قمری - ۱۳۲۴ هجری شمسی- به سرزمین خویش هجرت نمود و در زادگاهش تشکیل خانواده داد. پس از آن به شهر قم رفت و در این شهر به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت و شاگردانی ارزنده تربیت کرد. از این مرجع عالیقدر شیعه تألیفات ارزشمندی به یادگار مانده که می‌توان از این آثار به یک دوره کامل اصول، حاشیه بر مکاسب شیخ انصاری(ره) و تکمیل آن تا آخر مباحث مربوط به مکاسب و متاجر، دوره کامل طهارت، دوره کامل کتاب زکات، دوره کامل کتاب خمس و حج، تقریباً یک دوره فقه فارسی و... اشاره کرد.
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب
بسم‌الله الرحمن الرحیم
انالله و اناالیه راجعون
با دریغ و افسوس فراوان خبر یافتیم که عالم ربانی، فقیه عالیقدر و عارف روشن ضمیر حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد تقی بهجت (قدس‌الله نفسه الزکیه) دار فانی را وداع گفته و به جوار رحمت حق پیوستند. برای اینجانب و همه ارادتمندان آن مرد بزرگ این مصیبتی سنگین و ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است. ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء. آن بزرگوار که از برجستگان مراجع تقلید معاصر به شمار می‌رفتند معلم بزرگ اخلاق و عرفان و سرچشمه فیوضات معنوی بی‌پایان نیز بودند. دل نورانی و مصفای آن پارسای پرهیزگار آینه روشن و صیقل یافته الهی و کلام معطر او راهنمای اندیشه و عمل رهجویان وصالحان بود. اینجانب تسلیت صمیمانه خود را به پیشگاه حضرت بقیه‌الله (ارواحنا فداه) تقدیم می‌دارم و به حضرات علمای اعلام و مراجع عظام و شاگردان و ارادتمندان و مستفیضان از نفس گرم و بویژه به خاندان مکرم و آقازاده ارجمند ایشان تسلیت عرض می‌کنم و برای خود و دیگر داغداران از خداوند متعال درخواست تسلی و برای روح مطهر آن بزرگوار طلب رحمت و مغفرت می‌کنم.
والسلام علیه و رحمةالله
سیدعلی خامنه‌ای
۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸
۲۳ جمادی الاولی ۱۴۳۰
روزنامه ایران- دو‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
 
کپی