اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

وعده نخست وزیر عراق برای تکرار نشدن حملات تروریستی

وعده نخست وزیر عراق برای تکرار نشدن حملات تروریستی

نخست وزیر عراق روز جمعه در جریان نشست اضطرای شورای وزیران امنیت ملی این کشور وعده داد که اجازه تکرار رخنه های امنیتی و وقوع عملیات تروریستی را نخواهد داد.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز در جریان نشست اضطراری شورای وزاری امنیت ملی این کشور گفت: آنچه دیروز اتفاق افتاد، رخنه ای (امنیتی) بود که اجازه تکرار آن را نخواهیم داد. ما وعده امنیت به ملت خود داده ایم و این رخنه، دلیل و گواه آن است که خللی وجود دارد که باید به سرعت به آن رسیدگی کرد.

میدان الطیران در مرکز شهر بغداد روز پنجشنبه شاهد دو حمله انتحاری با استفاده از کمربند انفجاری بود که به کشته شدن ۳۲ عراقی و زخمی شدن ۱۱۰ نفر دیگر منجر شد.

این انفجارهای انتحاری با موج محکومیت های داخلی و بین المللی روبرو شد و گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

الکاظمی که پنجشنبه شب و بعد از وقوع این انفجارهای تروریستی دست به تغییر گسترده ای در فرماندهی و مسئولیت های دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی عراق زد، افزود: امنیت صرفا یک کلمه نیست بلکه یک مسئولیت است و جان مردم و زندگی کودکان ما جای تعارف ندارد و کسی که در سطح مسئولیت پاسداری از شهروندان و امنیت آنها قرار ندارد باید از جایگاه خود کنار برود.

وی افزود: ما یکسری تغییرات در بنیان امنیتی و نظامی انجام دادیم و برای تدوین یک طرح امنیتی فراگیر و موثر برای مقابله با چالش های آینده تلاش می کنیم.

الکاظمی در عین حال از "تلاش های دستگاههای امنیتی عراق در طول ماههای گذشته" دفاع کرد و ادامه داد: داعش تلاش های روزانه ای برای رسیدن به بغداد می کند که در عملیات پیشدستانه خنثی شده است اما متاسفانه روز گذشته توانست نفوذ کرده و خون های پاک را بریزد اما اجازه تکرار رخنه های امنیتی را نخواهیم داد.

نخست وزیر عراق گفت: چالش هایی در دستگاه های اطلاعاتی هست که باید فوری به آن رسیدگی شود و خود شخصا بر این موضوع نظارت خواهم کرد لذا وضعیت جدیدی را برای کار اعمال و تدابیری فوری اتخاذ خواهیم کرد.

وی افزود: عراق یک کشور واحد است و همه دستگاههای امنیتی و نظامی باید با یک روحیه واحد عمل کنند و وحدت تلاش های اطلاعاتی را با جدیت کامل اعمال خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد که نهادهای امنیتی اسیر کشمکش ها بین طرف های سیاسی شود و باید درس بگیریم و با حرفه ای گری بالا در زمینه امنیتی برخورد کنیم.ایرنا  

کپی