اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

شرایط میناوند لحظه‌ای است/ درگیر شدن هر دو ریه انصاریان با کرونا

شرایط میناوند لحظه‌ای است/ درگیر شدن هر دو ریه انصاریان با کرونا

یکی از پزشکان معالج مهرداد میناوند گفت: سعی کردیم مانند تمام بیماران دیگر دستورالعمل‌های بهداشتی برای درمان او را هم انجام دهیم، خوشبختانه عملی که روی او انجام دادیم مثبت بود. با وجود این، شرایط او لحظه‌ای است.

مهرداد میناوند چهارمین روز بستری در بیمارستان لاله را سپری می‌کند و نگرانی طرفداران فوتبال در خصوص او نیز همچنان ادامه دارد. این پیشکسوت فوتبال ایران که به کرونا مبتلا شده و درگیری ریوی شدیدی هم داشته، در حالی این روزهای سخت را سپری می‌کند که اوضاعش چندان مساعد نیست اما حالا پزشک او می‌گوید که وضعیتش باثبات و پایدار شده و جای امیدواری دارد.

دکتر امیرحسین لطفی رئیس دپارتمان ICU بیمارستان لاله در این خصوص گفت: «ما دیروز صبح شرایط خیلی ناپایداری داشتیم و اکسیژن خون ایشان خیلی پایین بود. سطح اکسیژنشان در حوالی 50-60 بود که خیلی خطرناک است. ما یک جراحی اورژانسی در راه هوایی شان انجام دادیم و یک راه هوایی جدید برایشان باز کردیم و همینطور با دستگاه برندوسکوپی شستشوی ریوی انجام دادیم و ریه ایشان خیلی پاکسازی شد و به تدریج وضعیتشان ثبات خیلی خوبی پیدا کرد. اکسیژنشان خیلی افزایش پیدا کرد و به 80، 85 و 90 رسید که قابل قبول است و وضعیتشان الان امیدوارکننده و با ثبات است.»

وی درباره زمان ثبات اکسیژن خون میناوند اظهار داشت: از دیروز ظهر این روند با ثبات رخ داد. همچنان اوضاع خوب است و از دیروز ظهر اتفاقی رخ نداده و وضعیت امیدوارکننده ای را سپری می‌کنیم.

او درباره نگرانی هایی که از لحظه به هوش آمدن میناوند وجود دارد، عنوان کرد: «ایشان خود به خود بیهوش نشدند، ما برای کنترل وضعیت تنفسی شان با داروهای بیهوشی در خواب کامل و عمیق بیهوشی قرار دادیم تا میزان اکسیژن خون ایشان را ارتقا دهیم و کنترل شرایط تنفسی را با سیستم در دست بگیریم.»

پزشک معالج میناوند: نمی‌دانم منظور از خشک شدن ریه چیست!

دکتر لطفی درباره عبارت «خشک شدن ریه» که در یک روز اخیر به گوش رسیده، گفت: «نمی‌دانم منظور از خشک شدن ریه چیست. اما درگیری ریوی آقای میناوند در بدو ورود به بیمارستان 80% بود و بعدا بیشتر هم شد و بالاتر از این حد هم رفت و طوفان التهابی در بدنشان به وجود آمد. وضعیت خیلی وخیم بود اما اگر به لطف خدا بدنشان درمان ها را تحمل کند و خوب دوام بیاورد، بله قابل برگشت است.»

 آقای میناوند گردن کوچک و بافت چربی زیادی دارند/ به احتمال زیاد خودمان هم کرونا بگیریم

پزشک معالج مهرداد میناوند با اشاره به حواشی مختلفی که درباره احتمال تبعیض در روند درمان مهرداد میناوند وجود دارد توضیح داد: «دیروز یک اتفاقاتی افتاده بود و لازم است یک توضیح بدهیم. قطعا همه مردم ایران سرمایه ملی هستند و برای ما عزیز، محترم و معتبر هستند. کادر درمان همه تلاششان را برای بهبودی بیماران انجام می‌دهند. دیروز من در مصاحبه ای که انجام دادم، بلافاصله بعد از جراحی ایشان بود چون آقای میناوند گردن کوچک و بافت چربی زیادی دارند. همچنین ایشان به کرونا مبتلا هستند و چون ما مستقیم با راه هوایی در تماس بودیم، به احتمال زیاد خودمان هم کرونا بگیریم.»

وی افزود: «ما استرس زیادی را تحمل می‌کردیم و همان لحظه مصاحبه کردیم و من گفتم «باتوجه به جایگاه ایشون...» بعد از این جمله یک نفر وارد اتاق شد و حواسم پرت شد. منظور من این بود که باتوجه به ذهنیتی که ما از مسابقات ایشان داریم، علاقه زیادی به او داریم. منظور من این بود که به این خاطر فعالیت ها را با دقت بیشتری انجام می‌دهیم که این جمله سوتفاهم زیادی را در ذهن خیلی ها ایجاد کرد که روند درمانی تبعیض آمیز است. همه مردم برای ما عزیز و محترم هستند و ما برای همه، پروتکل های استاندارد را رعایت می‌کنیم. امیدواریم مردم از کادر درمان حمایت کنند تا ما هم با انرژی بیشتری کرمان را انجام دهیم.»

امیرحسین لطفی با اشاره به شایعات پیرامون بیماری کلیوی میناوند و همچنین هزینه درمان او گفت: «آقای میناوند مشکل کلیوی ندارند و من هم نمی‌دانم که هزینه درمان ایشان چقدر شده است. فعالیت درمانی ما زیر نظر تعداد بالایی از پزشکان انجام می‌شود اما نمی‌دانیم که هزینه درمان چقدر بوده است.»

ملاقات حضوری با آقای میناوند نبوده 

او درخصوص حضور پیشکسوتان در بیمارستان لاله اظهار داشت: «ملاقات حضوری با آقای میناوند نبوده و این دوستان فقط در محیط عمومی بوده اند. خیلی از پیشکسوتان و فوتبالیست ها از طریق تماس تلفنی پیگیری کردند و یک عده هم حضوری آمدند و با تیم پزشکی صحبت کردند.»

رئیس بخش ICU بیمارستان لاله در پایان گفت: «ما فقط باید امیدوار باشیم و درباره آینده افراد پیش بینی کردن کار علمی نیست. ما بیشتر امیدوار هستیم و پیگیری می‌کنیم که درمان ها موثر باشند و مردم خوشحال باشند. ما الان خیلی امیدوارتر هستیم نسبت به دیروز.»/ ورزش سه

آخرین وضعیت میناوند و انصاریان تشریح شد

محمدرضا هاشمیان یکی از پزشکان معالج میناوند اظهار داشت: اقدامات پزشکی خوبی انجام دادیم و شرایط او نسبت به روز گذشته کمی بهتر شده است. طبق تمام دستورالعمل‌ و پروتکل‌های بهداشتی مراحل درمان را پیگیری می‌کنیم و باید ببینیم در ۷۲ ساعت آینده بدن او چه واکنشی به داروها خواهد داشت. میناوند با توجه به اینکه هر ۲ ریه او درگیر است دچار زجر تنفسی است.

وی افزود: از نظر ضریب هوشی میناوند شرایط عادی دارد اما با توجه به شرایط بیماری او ترجیح دادیم او همچنان در شرایط بیهوشی خفیف سپری کند.

یکی از پزشکان معالج بازیکن اسبق تیم ملی خاطرنشان کرد: ما روز گذشته عمل تراکئوستومی را روی میناوند انجام دادیم. خانواده او ریسک بزرگی برای انجام این عمل کردند و خوشحالیم که آنها به ما اعتماد کردند. عمل خوشبختانه همان لحظه جواب داد و شرایط او کمی بهتر شد. با توجه به اینکه برای انجام این عمل نیاز به حضور در اطاق عمل نبود، ما خطر نکردیم که میناوند را به اتاق عمل ببریم و همان آی سی یو این عمل را انجام دادیم.

شرایط میناوند لحظه‌ای است 

هاشمیان خاطرنشان کرد: شرایط میناوند لحظه‌ای است و فعلا منتظر هستیم تا ببینیم که بدن او چه واکنش به داروها خواهد داشت.

وی همچنین در مورد آخرین وصعیت علی انصاریان هم گفت: شب گذشته انصاریان را هم معاینه کردم. او هم هر ۲ ریه‌اش درگیر است اما برای انجام تنفس نیازی به دستگاه ندارد و با دارو سعی داریم وضعیت او را کنترل کنیم./ ایرنا

 

ارتباط تلفنی با پزشک معالج مهرداد میناوند

کپی