اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

روسیه :پیشنهادی به دولت جدید آمریکا برای بهبود روابط نداده ایم

روسیه :پیشنهادی به دولت جدید آمریکا برای بهبود روابط نداده ایم

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که روسیه ابتکارات یا پیشنهادهای جدید به دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای فعال سازی روابط دو کشور نداده است.

زاخارووا روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی ، گفت: ما باید از شرکای آمریکایی پاسخ در مورد پیشنهادهایی که در گذشته به این کشور ارائه کرده ایم، دریافت کنیم و امیدواریم که دولت جدید آمریکا به پیشنهادهای ما پاسخ دهد.

وی افزود: ما (در سالهای اخیر) نه تنها از دولت آمریکا پاسخ سازنده در مورد پیشنهادها و سوال های خود دریافت نکردیم، بلکه واشنگتن هیچ واکنشی به پیشنهادهای مطرح شده ازسوی مسکو نداشته است. به همین خاطر معتقدیم که توپ در زمین آمریکا است.

زاخارووا ازجمله به پیشنهاد طرف روسی درباره همکاری برای حل مساله لیبی به آمریکا در جریان سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به واشنگتن در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد و افزود: طرف آمریکایی پس از آن روسیه را به اقدامات خصمانه در لیبی متهم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه به مورد دیگری اشاره کرد و گفت: در سال گذشته به آمریکا پیشنهاد کردیم برای حل مسائل مربوط به روند حل و فصل خاورمیانه (مناقشه فلسطین و اسراییل) اجلاس گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه برگزار شود، اما آمریکا این پیشنهاد روسیه را بطور کامل نادیده گرفت.

زاخارووا گفت: امیدواریم اقدامات و رویکرد تیم جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا سنجیده تر شود که بتواند روابط روسیه و آمریکا را از حالت رویارویی خارج کند. / ایرنا

کپی