اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
رییس سازمان جهاد کشاورزی:

دولت امسال ۲۰۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان یزد پرداخت کرد

دولت امسال ۲۰۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان یزد پرداخت کرد

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: دولت در چارجوب افزایش طرح بهره وری و استفاده بهینه از آب مجازی ۲۰۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض در اجرای طرح ‌های آب و خاک به کشاورزان این استان پرداخت کرد.

سید جمال سجادی پور عصر پنجشنبه  افزود: این کمک ها از ابتدای سال ۱۳۹۹تاکنون در اجرای سیستم آبیاری نوین در ۵۰۰ هکتار اراضی و باغ های استان ، ساخت ۴۵ هزار متر آبراهه انتقال آب و نیز مرمت و بازسازی مسیر قنات به طول ۵۰ هزار متر هزینه شد.

وی به برخی ویژگی ها و مزایایآبیاری تحت فشار اشاره کرد و یادآور شد: صرفه جویی در مصرف آب، توزیع یک نواخت آب در مزرعه و افزایش کمی و کیفی محصول برخی مزایاست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد، خاطرنشان کرد: امکان انجام آبیاری همراه با کودپاشی و سمپاشی و پخش یک نواخت آن، افزایش بازدهی آبیاری به بیش از ۷۰ درصد ، کاهش ۲۵ درصد مصرف سم و کود و افزایش تولید محصول تا ۳۰ درصد از دیگر مزایای آبیاری تحت فشار است.

کشاورزان برای افزایش محصولات از آبیاری نوین آبیاری تلاش کنند

سجادی پور از کشاورزان و دامداران یزد خواست، با توجه به تداوم حدود ۲۰ سال خشکسالی و کاهش بارندگی با رعایت الگوهای نوین آبیاری برای افزایش محصول و بهره وری بیشتر از آب مجازی تلاش کنند.

وی  بیان کرد: از سال ۱۳۷۰ تاکنون برای استفاده و بهره وری بهتر از منابع آبی حدود ۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی به آبیاری نوین تجهیز شده است.

این مسوول بخش کشاورزی یزد بابیان اینکه در هفت سال گذشته ۱۶ هزار و ۸۰۹ هکتار مزارع و باغ های استان به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است ، یادآور شد: برای تجهیز این میزان آبیاری نوین در دولت یازدهم و دوازهم هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شد .

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد با تاکید بر اجرای طرح های آبیاری نوین ، افزود: این استان با کسب رتبه ۱۵ ملی در اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار گامی مهم برای استفاده از ظرفیت منابع آب و خاک کسب کرد که فرایند آثار آن به زودی در جهش تولیدات کشاورزی آشکار می شود.

سجادی پور ادامه داد: دولت برای آبیاری کم فشار و قطره ای در هر هکتار به ترتیب ۷۰ میلیون ریال و ۱۷۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه کشاورزان برای استفاده بهینه و بهره وری بیشتر از آب موجود توجه به اجرای سامانه های آبیاری نوین داشته باشند ، یادآور شد: کشاورزان از فرصتی که دولت در این مورد فراهم کرده است، برای پایداری تولید و افزایش بهره وری آب ، از مزایای این شیوه آبیاری استفاده کنند.

از مجموع ۱۷۳ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد به دلیل تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کاشت و کشت گیاهان کم آبخواه هم اکنون ۱۱۳ هزار و ۷۶۰  هکتار آن زیرکشت قرار دارد که ۳۲ هزار و ۶۶۹ هکتار ( ۲۹ درصد) به کشت محصولات زراعی و بقیه به باغی و گلخانه ای اختصاص دارد.

کشاورزان یزدی سالانه یک میلیون و ۸۰۳ هزار تن محصول تولید می کنند

با توجه به کم آبی و محدودیت های منابع آبی سالانه یک میلیون و ۸۰۳ هزار تن انواع فرآورده های زراعی، باغی، گلخانه ای و دامی از سوی ۱۱۷ هزار و۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار فعال (اشتغال ۱۳ درصد ) به ارزش حدود ۱۵۴ هزار میلیارد ریال تولید می شود.

یزد با ۷۳ هزار هکتار وسعت و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در منطقه گرم و خشک ناحیه مرکزی ایران که کم آب و کم بارش است قرار دارد و ۸۷ درصد جمعیت آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی  می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد./ ایرنا

کپی