اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

تولید چغندر قند در آذربایجان‌غربی ۱۸ درصد افزایش یافت

تولید چغندر قند در آذربایجان‌غربی ۱۸ درصد افزایش یافت

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن چغندرقند از ۳۴ هزار هکتار مزارع استان در طی سال زراعی جاری برداشت شد که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۱۸درصدی دارد.

رسول جلیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه سال قبل ۲۸ هزار و ۲۰۰ هکتار چغندرقند در آذربایجان‌غربی کشت شده بود، افزود: سطح زیر کشت چغندر قند استان در مقایسه با سال قبل از آن افزایش یافته و این افزایش سطح زیر کشت در شمال استان و خارج از محدوده حوضه آبریز دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است.

وی اظهار داشت: سطح کشت چغندرقند در شمال استان در مقایسه با سال قبل که در سطح ۲ هزار و ۵۹۲ هکتار بود در حدود ۵۰ درصد افزایش داشته ‌است. 

وی اضافه کرد: در بین شهرستان‌های آذربایجان‌غربی، پیرانشهر با ۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار سطح زیرکشت چغندر استان پیشتاز بوده و میاندوآب با سه هزار و ۷۰۰ هکتار، نقده با سه هزار و ۱۰۰ هکتار و بوکان به سه هزار هکتار در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۵۳ درصد از سطح کشت مزارع چغندر قند استان به صورت آبیاری بارانی،  ۴۵ درصد به صورت نشتی (جوی و پشته) و ۲ درصد به صورت نوار تیپ آبیاری می‌شود.

وی اظهار داشت: در سال زراعی گذشته (۱۳۹۸-۱۳۹۹) در مجموع ۱۱۰ هکتار از مزارع چغندر قند به صورت نشایی،  هزار و ۱۱۵ هکتار نیز به عنوان مزارع الگویی با تراکم کمتر و مابقی مزارع به شیوه معمولی کشت شده بود.

جلیلی با اعلام اینکه امسال ۳۴ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود، اظهار کرد: امسال میانگین برداشت چغندر قند از مزارع آذربایجان‌غربی بیش از ۵۰ تُن در هکتار با میانگین عیار ۱۷.۳۸ درصد و میزان افت محصول ۲ درصد است که این امر نشان‌دهنده افزایش تولید و کیفیت این محصول در مزارع است.

وی بابیان اینکه ۱۰۰ درصد مطالبات چغندرکاران استان در سال گذشته توسط کارخانجات قند به حساب زارعان واریز شده، اضافه کرد: امسال نیز از آغاز فصل برداشت تا کنون بیش از ۹۴ درصد بهای چغندرقند تحویلی به کارخانجات قند، معادل (۱۰۰۳ میلیارد تومان) ۱۰هزار و ۳۰ میلیارد ریال به حساب زارعان چغندرکار پرداخت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: مجموع مطالبه چغندرکاران استان از کارخانه‌های چغندرقند آذربایجان‌غربی تاکنون بیش از ۱۰ هزار و ۶۳۰ میلیاردریال است.

وی اضافه کرد: با توجه به نقش فعالیت کارخانجات قند در تولید و اشتغالزایی در منطقه ، ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول، از جمله ضروریاتی است که باید به آن توجه اساسی شود.

لازم به ذکر است که سالانه برداشت چغندرقند  از ۲۵ شهریور آغاز شده و تا اواخر دی ماه به طول می انجامد.

آذربایجان‌غربی به علت برخورداری از آب و خاک مناسب و وجود پنج کارخانه قند در شهرستان‌های ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده مقام نخست کشوری تولید، سطح زیر کشت و عملکرد چغندر قند را در اختیار دارد./ایرنا 

کپی