اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

نوع بیماری ویروسی شیوع یافته در خوزستان هنوز مشخص نیست

نوع بیماری ویروسی شیوع یافته در خوزستان هنوز مشخص نیست

گروه ایران زمین - به‌دنبال ابتلای حدود 20 نفر از اهالی شهرستان کارون و یک روستا از توابع شهرستان باغ‌ملک خوزستان، نگرانی از اپیدمی بیماری هپاتیت «آ» در این استان بالا گرفته است. اما «غلامرضا شریعتی» استاندار خوزستان می‌گوید: حدود 4 نفر در شهرستان کارون و 16 نفر در یکی از روستای اطراف شهرستان باغ‌ملک به بیماری اسهال مبتلا شده‌اند که هنوز مدرکی بر اینکه این بیماری ویروسی هپاتیت «آ» است وجود ندارد.

 وی افزود: آب و فاضلاب استان و مرکز بهداشت در حال بررسی موضوع هستند و به محض اینکه نوع بیماری مشخص شود به اطلاع عموم می‌رسد.
 «محمد نجاتی پور» فرماندار باغ‌ملک نیز به «ایران» گفت: علت قطعی شیوع این بیماری هنوز مشخص نیست اما گویا میهمانانی از یکی از استان‌های مجاور خوزستان که به روستا رفته بودند این بیماری را انتشار داده بودند. وی خاطرنشان کرد: البته برای اطمینان بیشتر علاوه بر کلرزنی مخزن آب تأمین‌کننده آب این روستا، روزانه 2 بار از آب این مخزن نمونه‌برداری و آزمایش می‌شود ولی آلودگی مشاهده نشده است. وی با اشاره به اینکه این مخزن علاوه بر لالب، مخزن تأمین‌کننده آب چند روستای دیگر نیز هستد، تصریح کرد: خوشبختانه در هیچ یک از روستا‌های دیگر موردی از این بیماری ویروسی که احتمال می‌رود هپاتیت «آ» باشد، دیده نشده و این می‌تواند نشان بدهد که آب مصرفی روستا مشکلی نداشته است.
به‌گفته وی لالب با جمعیت 500 خانوار یکی از پرجمعیت‌ترین روستاهای منطقه است. وی افزود: در یک ماه گذشته 17 نفر از اهالی این روستا به این بیماری ویروسی مبتلا شده‌اند که در حال حاضر 3 نفر از آنها در بیمارستان شهید طباطبایی باغ‌ملک تحت درمان هستند. وی تأکید کرد: با مشاهده نخستین مورد این بیماری تیم واکنش سریع بهداشت شهرستان باغ‌ملک در روستای لالب کار خود را آغاز کرد که هم اکنون نیز کماکان در روستا حضور دارند و خانه به خانه موارد ابتلا را بررسی می‌کنند. وی تأکید کرد: از سوی دیگر به منظور حفظ بهداشت همه جدول‌های آب روستا نیز لایروبی و آهک‌پاشی شده‌اند. فرماندار باغ‌ملک با اشاره به وضعیت آبی کرونا در منطقه از همه ساکنان روستاهای باغ‌ملک خواست علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در رعایت بهداشت فردی نیز جدی باشند.
فرماندار باغ‌ملک گفت: تا اطلاع ثانوی مدارس تمام مقاطع تعطیل شده‌اند و از آنجا که احتمال می‌رود این بیماری هپاتیت «آ» باشد برای تمام گروه‌های زیر ۱۶ سال نیز تقاضای انجام واکسیناسیون هپاتیت «آ» کرده‌ایم.

 

کپی