اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

«بایدن» چگونه پیروز شد و چه در پیش دارد

«بایدن» چگونه پیروز شد و چه در پیش دارد
زهره صفاری

«جو بایدن» شب گذشته پس از نزدیک به یک سال و نیم مبارزه برای راهیابی به کاخ سفید، کلید این کاخ را به دست گرفت. در اینجا 4 تحلیل را از شماری از تحلیلگران امریکایی درباره راهی که پیش روی اوست، گرد آورده ایم.

بازی «ترامپ»  در زمین حریف

هری انتن کارشناس مسائل سیاسی
«بایدن» با یکسری کارهای ساده، پیروزی بزرگی در برابر «ترامپ» به دست آورد. مهمترین نکته اینکه اجازه داد «ترامپ»، «ترامپ» بماند. شاید بتوان گفت بسیاری از نقاط تاریک دوران ترامپ بویژه در دو سال اخیر با بازیگردانی «بایدن» رقم خورده است. نخستین مورد، استیضاح اول «ترامپ» در سال 2019 بود که همه می‌دانند سرمایه‌گذاری رئیس جمهور در اوکراین، برای به جریان انداختن پرونده «بایدن» در این کشور بود. شاید در آن زمان «بایدن» مستقیماً کاری انجام نداد اما عامل حرکت «ترامپ» به سمت استیضاح بود. به نظر می‌رسد در آن زمان نظرسنجی‌های وقت و پیشتازی «بایدن» سبب احساس خطر رقیبش شده بود. اما «ترامپ» تا آخرین روز نیز متوجه آن نشد که او با این کارهایش ناخواسته در زمین حریف بازی می‌کند. همین توجهات بیش از حد ترامپ نیز نظر دموکرات‌ها را جلب کرد و «بایدن» را به عنوان نامزد منتخب معرفی کردند. دومین مورد؛ تلاش‌های «ترامپ» پس از شکست در انتخابات2020 ریاست جمهوری است. «بایدن» با کمترین کمپین برنده شد اما «ترامپ» با وجود کرونا به هر جا رفت و سخنرانی کرد. به نوعی «ترامپ» حتی پس از شکست در انتخابات 80 درصد اخبار را چه خوب چه بد، به خود اختصاص داده بود و سهم «بایدن» تنها 20 درصد بود. سومین مورد؛ «ترامپ» که نمی‌توانست شکست به بایدن را باور کند آتش خشم هوادارانش را شعله ور و آنها را به سمت حرکت به سوی کاخ کنگره تشویق کرد.
منبع: CNN

«ترامپ»، سکوی پرش «بایدن»

مکس بوت ستون نویس واشنگتن پست
اینکه «جو بایدن» جانشین بدترین رئیس جمهوری تاریخ امریکا خواهد شد، در عین حالی که یک چالش بزرگ است، می‌تواند فرصتی نیز برایش بسازد. دوران «دونالد ترامپ» از بدترین سال‌های مردم امریکا بود، چراکه شیوع ویروس کرونا علاوه بر مرگ 400 هزار نفر، بالاترین آمار بیکاری را از رکود اقتصادی در تاریخ مدرن امریکا به ثبت رسانده است. اما این تنها گوشه‌ای از فجایعی است که «ترامپ» بر سر کشورش آورده و او را متقلب‌ترین و فاسدترین، نژادپرست‌ترین رئیس جمهوری امریکا کرده است. در این شرایط گرچه «بایدن» در تاریک‌ترین بازه تاریخی امریکا به قدرت می‌رسد، اما این ناکامی‌ها می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت او باشد. بزرگترین شانس او تولید واکسن کرونا است که مدتی است شروع شده و طبق زمانبندی انجام شده تا 100 روزه وعده داده شده «بایدن» بیش از 100 میلیون امریکایی واکسینه می‌شود. در این شرایط اگر طبق شرایط اعلام شده کرونا ریشه‌کن و در نتیجه آن اقتصاد احیا شود، «بایدن» بالاترین موفقیت سال اول کاری‌اش را به دست آورده است.
شاید او هرگز نتواند فجایع ترامپ را سر و سامان دهد اما دست کم حمایت طبقه متوسط جامعه را دارد. پس باید از رئیس جمهوری ترامپ تشکر کرد؛ از اینکه آنقدر بد بود که زمینه موفقیتی فرای انتظار را برای «بایدن» تضمین کرد.
منبع: Washington Post

فرصت ناب «بایدن»

هیأت تحریریه وال استریت ژورنال
«جو بایدن»، ریاست جمهوری را در اوج یارکشی‌های سیاسی آغاز کرد اما برخلاف انتظارات این شرایط فرصتی ناب در اختیار او خواهد گذاشت. بدون شک سخنرانی روز تحلیف او سرشار از جملاتی با مضامین اتحاد و بهبود شرایط است اما موفقیت او در گرو مقاومتش در برابر سلطه چپ‌های دموکرات خواهد بود. «بایدن» بسیار خوش شانس بود که به اتاق بیضی راه یافت. چراکه «کووید19» نه تنها جایگاه «دونالد ترامپ» بلکه ساختار اقتصادی قدرتمند او را نیز نابود کرد. از سوی دیگر «بایدن» گزینه منتخب دموکرات‌ها نبود اما در اوج ناامیدی سیاسی معرفی شد. اما در بدو ورود او به کاخ سفید، واکسیناسیون آغاز شده و اقتصاد در مسیر بازگشت قرار گرفته است.  در این شرایط با توجه به شاخصه‌های سیاسی «بایدن»، او را می‌توان مرد این روزهای امریکا دانست. چراکه او یک میانه‌روی لیبرال است که از طبقه کارگر حمایت می‌کند. از طرفی کسب اکثریت مجلس نمایندگان و سنا نیز دست او را در بعد عملی بازتر کرده است. بدون شک او بخوبی می‌داند با 78 سال تنها یک دوره رئیس جمهوری امریکا خواهد بود اما در عین حال با خاموش کردن آتشی که «ترامپ» برپا کرده می‌تواند در تاریخ ماندگار شود. دست کم این چشم‌انداز امیدوار کننده پیش روی ماست. پس «بایدن» برای ایجاد اتحاد کشور باید به قلب 74 میلیون امریکایی نفوذ کند که به «ترامپ» رأی داده‌اند.
منبع:  Wall Street Journal

استیضاح دوباره؛ آری یا خیر

گری آندرسون تحلیلگر سیاسی
تصور کنید در حال بنزین زدن هستید و ناگهان باک پرشده و بنزین روی زمین جلوی پای‌تان می‌ریزد، چکار می‌کنید؟ آیا سیگار روشن می‌کنید؟ این یک تصویر واقعی از نمایشی است که دموکرات‌های کنگره و جمعی از جمهوریخواهان با تصویب لایحه استیضاح ترامپ به اجرا درآورده‌اند، اما دموکرات‌ها نباید فراموش کنند که حدود نیمی از آرای الکترال متعلق به مخالفان شورشی «بایدن» است و «نانسی پلوسی» ثابت کرد که «بایدن» نمی‌تواند ماه عسل شیرینی پس از تحلیف داشته باشد و به واقع قصه استیضاح پایان خوشی ندارد.
اینکه جمهوریخواهان چگونه به این رفتار دموکرات‌های مجلس نمایندگان و هم‌حزبی‌های همراه رقیبشان پاسخ دهند و به عبارت دیگر آیا پمپ بنزین را به آتش بکشند یا خیر، مهم است. آیا این شرایط می‌تواند رهبران حزب جمهوریخواه را برای موفقیت در 2022 تا 2024 به تکاپو بیندازد؟
باید پذیرفت که حزب دموکرات یکدست نیست و اعضای پیشتاز آن نگاه مثبتی به طبقه متوسط، همان‌هایی که بسیاری علیه «دونالد ترامپ» رأی دادند، ندارند و بزودی مردم متوجه همراهی نکردن‌شان خواهند شد؛ در این شرایط جمهوریخواهان باید بپاخیزند و با گردآوردن حامیانشان، اقدامات اعضای ارشد دموکرات‌ها را خنثی کنند.
منبع: The Washington Times

کپی