اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

تحلیف بایدن زیرسایه کرونا و تدابیر امنیتی

تحلیف بایدن زیرسایه کرونا و تدابیر امنیتی

---
 
 آخرین کار ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده
دونالد ترامپ در آخرین روز کاری خود در پیام خداحافظی بدون نام بردن از جو بایدن، برای دولت جدید امریکا آرزوی موفقیت کرد. او ساعتی پیش از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش، ۷۳ نفر را عفو کرد، از جمله استیو بنن مشاور سابقش که در ارتباط با ساخت دیوار مرزی با مکزیک به کلاهبرداری و پولشویی متهم شده بود. ترامپ در بخشی از پیام ویدئویی خود گفت به خود می‌بالد که یگانه رئیس جمهوری امریکا طی دهه‌هاست که هیچ جنگ جدیدی را آغاز نکرده است. اوادعا کرد در دوره زمامداریش توانسته «عظمت و سربلندی امریکا» را بار دیگر احیا کند.
 
 
---
 
پادگان سفید
مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن به هیچ‌یک از مراسم این‌چنینی در دوران معاصر امریکا شبیه نیست. نه فقط  به دلیل شیوع کرونا، از جمعیت چند صد هزار نفری هر بار خبری نیست، بلکه با حضور چشمگیر بیست و پنج هزار نیروی نظامی، شهر چهره‌‌ای کاملاً متفاوت به خود گرفته. وضعیتی که بعد از یورش دو هفته پیش گروهی از هواداران تندرو دونالد ترامپ به ساختمان کنگره پدید آمده است. دونالد ترامپ هم تاکنون نتیجه انتخابات را نپذیرفت و در مراسم سوگند حاضر نشد.
 
 
 
---
سردیس مومی بایدن به جای ترامپ
سردیس مومی جوبایدن جایگزین سردیس مومی دونالد ترامپ در موزه گروین فرانسه می شود. کارمندان موزه پاریس چندی پیش سردیس مومی دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده را برداشتند؛ در این موزه سردیس رئیس جمهور وقت امریکا گذاشته می‌شود.
 
 
 
---
بانوی اول امریکا کیست؟
جیل بایدن همسر جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا از امروز بانوی اول کاخ سفید خواهد بود. او دارای مدرک دکتراست و به عنوان آموزگار و مدرس در نهادهای آموزشی متفاوتی فعالیت داشته است. مسائل آموزشی و همچنین وضعیت‌ خانواده‌های نظامیان امریکا از جمله موضوعاتی است که او قصد دارد در سال‌های فعالیتش به عنوان بانوی اول امریکا به آنها بپردازد.
 
 
 
---
روی شانه زنان ایستاده‌ام
تنها چند ساعت مانده که کاملا هریس تبدیل به اولین زن و همچنین اولین فرد سیاهپو‌ست و آسیایی‌‌تباری شود که پست معاون رئیس‌ جمهوری امریکا را در اختیار می‌گیرد. او در حالی که برای گرفتن این پست آماده می‌شود، به زنانی که به گفته او که قبل از هریس آمدند، ابراز احترام کرد و گفت: «من روی شانه‌های آنها ایستاده‌ام.»
 
 
 
---
روز جدید در امریکا
جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، ساعتی پیش توئیت کرد: «امروز روز جدیدی در آمریکاست». جو بایدن، چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری آمریکا، از ساعت ۸.۵ شب به وقت تهران در روز چهارشنبه، اول بهمن‌، زمام امور را به‌دست خواهد گرفت. جو بایدن از همان روز نخست آغاز به کار در کاخ سفید، سیاست‌های دونالد ترامپ در مورد تغییرات اقلیمی و همچنین نحوه مقابله با ویروس کرونا را لغو خواهد کرد. نخستین اقدام جو بایدن قرار است فرمان‌هایی در رابطه با همه‌گیری کووید-۱۹، تغییرات اقلیمی و قوانین مهاجرتی باشد،‌ از جمله لغو ممنوعیت سفر ایرانی‌ها و اتباع دیگر کشورهای عمدتاً‌ مسلمان به آمریکا.
 
 
 
---
بایدن در کلیسای سن‌متیو
جو بایدن، رئیس‌ جمهوری منتخب امریکا و همسرش جیل بایدن پیش از ادای مراسم سوگند، در کلیسای سن‌متیو واشنگتن دی‌سی مشغول اجرای مراسم عشای ربانی شد. این اولین کار امروز بایدن بود. او دومین رئیس جمهور کاتولیک امریکاست. کامالا هریس، معاون بایدن و همسرش داگ امهوف، و همین طور میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا، کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان در این مراسم حاضر بودند.
 
 
 
---
ترامپ: ما برمی‌گردیم
دونالد ترامپ در پایگاه هوایی اندروز برای آخرین بار به عنوان رئیس‌جمهوری امریکا سخنرانی کرد. در این سخنرانی خانواده ترامپ هم حاضر بودند. او در سخنرانی کوتاه خداحافظی خود گفت: «ما به شکلی برخواهیم گشت... زندگی خوبی داشته باشید، به امید دیدار.» او بعد از سخنرانی در پایگاه هوایی اندروز همراه همسرش ملانیا، با هواپیمای رئیس جمهوری امریکا عازم فلوریدا شد. آنها به جنوب فلوریدا می‌روند تا در عمارت مارئه‌لاگو، خانه محبوب ترامپ در ساحل پام بیچ زندگی کنند. هواپیمای ریاست جمهوری بعد از این پرواز از فلوریدا به مریلند برمی‌گردد تا در خدمت جو بایدن، رئیس جمهور بعدی باشد. ترامپ در مراسم تحلیف بایدن شرکت نکرد. پس از تصمیم غیرعادی دونالد ترامپ مبنی بر عدم شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن، سخنگوی کاخ سفید گفت او به سنت مرسوم رئیس‌جمهورهای آمریکا که برای جانشینان خود یادداشتی در کاخ سفید به جا می‌گذارند، عمل کرده است.
 
---
 
جشن پیروزی کاملا هریس در دهکده‌ای در هند
دهکده تولاسن ‌دراپورام در استان تامیل نادو (جنوب هند) امروز آغاز به کار کاملا هریس را در کاخ سفید جشن گرفته است. این دهکده محل زندگی اجداد مادری معاون آینده ریاست‌جمهوری امریکا است. در خیابان‌های اصلی و چهارراه‌های این دهکده بنرهای بزرگ کاملا هریس آویخته شده است. مردم کارت پستال‌هایی با تصویر هریس را به افرادی می‌دهند که قصد ورود به معبد دهکده را دارند. عده‌ای از افراد دهکده نیز به مناسبت پیروزی او به سایرین گل می‌دهند و شیرینی پخش می‌کنند. کاملا هریس اولین معاون رئیس‌جمهوری زن در تاریخ امریکا است.
 
کپی