اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

هجوم برزیلی ها به سواحل
مردم برزیل به سواحل این کشور هجوم آوردند. کوپاکابانا و ایپانما که از سواحل تفریحی ریو دوژانیرو محسوب می‌شوند، در آخر هفته‌ای که گذشت، شاهد ازدحام شدیدی بود.اکثر کسانی که راهی ساحل شده بودند، نه از ماسک ایمنی استفاده می‌کردند و نه به فاصله‌گذاری اجتماعی و دیگر نکات بهداشتی لازم برای مقابله با کرونا توجهی داشتند. برزیل از جمله کشورهایی است که از لحاظ شمار مبتلایان کرونا و قربانیان کووید ۱۹ در رده‌های بالا قرار دارد. تاکنون بیش از ۸ میلیون و 500 هزار نفر مبتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده و نزدیک به 211 هزار نفر نیز جان خود را براثرابتلا به کووید ۱۹ از دست داده‌اند.  
 
 
---
 
یک ترنس در امریکا معاون وزیر شد
جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده «ریچل لوین» را به‌عنوان معاون وزیر بهداشت دولت خود برگزید و به این ترتیب او نخستین فرد تراجنسیتی (ترنس) خواهد بود که به یک مقام عالی فدرال در امریکا منصوب می‌شود. جو بایدن هنگام معرفی او تأکید کرد «دکتر ریچل لوین واجد خصوصیات رهبری قابل اطمینان و تخصص لازم است که ما به آن نیاز داریم تا همگی مردم این بیماری فراگیر را پشت سر بگذارند، فارغ از آدرس محل سکونت، ‌نژاد، مذهب، گرایش جنسی، هویت جنسی یا معلولیت». بایدن در ادامه گزینش دکتر لوین را یک «انتخاب تاریخی و عمیقاً شایسته» برای دولت خود در زمینه سیاست‌های بهداشت و درمان دانست. سنای ایالات متحده باید صلاحیت ریچل لوین برای دستیابی به این سمت را تأیید کند.
 
 
---
 
بنیانگذار«علی بابا» برگشت
«جک ما» بنیانگذار گروه علی بابا پس‌از چندماه حدس و گمان از سرنوشت او، در انظار ظاهر شد. گفته می‌شود دلیل عدم حضور او به‌خاطر افزایش نظارت رسمی چین روی امپراطوری اقتصادی او بود. به‌گفته رسانه‌های محلی، این میلیاردر چینی روز چهارشنبه در یک جلسه ویدئویی با ۱۰۰ معلم روستایی دیدارکرده است.بیش از دوماه بود که جک ما در انظار دیده نشده بود و خبرهایی از مفقود شدن و حتی خودکشی این میلیاردر چینی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده ‌بود. براساس خبرها سهام شرکت علی بابا در بازار بورس هنگ گنگ ۵ درصد رشد داشته ‌است.
 
 
 
---
 
دستگیری زن مصری به اتهام پختن کیک مبتذل
یک شیرینی‌پز در قاهره به دلیل تولید کیک‌هایی که تزئینات روی آن مبتذل دانسته شد، دستگیر و به قید وثیقه آزاد شد. این  خانم شیرینی‌پز، کیک‌ها را به سفارش یک مشتری برای جشن تولدش که در یک باشگاه ورزشی در قاهره برگزار شده، پخته بود. انتظار می‌رود که سفارش‌دهنده هم دستگیر و مجازات شود. تهیه کننده این کیک‌ها با پرداخت پنج هزار پوند مصر (حدود ۲۶۰ یورو) آزاد شده است.مراجع دینی مصر گفته‌اند، این کیک «مبتذل» است و پختن آن با موازین اسلامی مغایرت دارد.
 
 
---
 
اعطای جایزه به الاکلنگ‌های صورتی
الاکلنگ‌های صورتی در مرز مکزیک و امریکا، به عنوان طرح سال موزه طراحی لندن انتخاب شد. این الاکلنگ‌ها که در بین بخش‌هایی از دیوار مرزی امریکا و مکزیک نصب شده بود به مردم دو کشور امکان می داد تا با هم الاگلنگ بازی کنند. گرچه این الاکلنگ‌ها فقط به مدت ۲۰ دقیقه آنجا نصب بودند، فیلم‌های ویدئویی که نشان می‌دادند مردم از آنها استفاده می‌کنند، در فضای مجازی دست به دست می‌گشتند و به اشتراک گذاشته می‌شدند. تیم مارلو، مدیر اجرایی و سرپرست موزه طراحی لندن هنگام اهدای «طراحی بیزلی»، گفت :«دیوار الاکلنگ، راه‌های جدید ارتباط انسانی را ترویج و تشویق می‌کند. این یک یادآوری مبتکرانه و تکان‌دهنده است که چگونه بشر می‌تواند از نیروهایی که می‌کوشند ما را از هم جدا کنند، عبور کند».
 
 
 
 
 
کپی